Oare am HIV? Am nevoie de o parere!! raspuns medic

HIV SIDA
Intrebare postata de Rorschach cu 12 ani in urma

Eu inca mai tin minte ca, pe la 7-8, maximum 9 ani, ma jucam cu un prieten si gasisem o seringa si am pus-o in buzunaru'' de la spate si m-a intepat odata. Acum am 16 ani si nu am nicio problema de imunitate sau altceva, mereu am luat raceli foarte greu si restul, dar inca ma gandesc, e posibil sa fi luat vreo boala de pe-atunci?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina MDr. Cristian Irina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

riscul de infectie apare in urma contactului cu sange infectat sau alte lichide biologice umane infectate, atunci cand acestea intra in contact cu rani sau mucoase. Acest contact se poate produce ca urmare a:
-inocularii de sange cu ajutorul unui ac sau al altui obiect ascutit
-contaminarii cu sange a pielii ranite
-contaminarii in situatiile in care individul are o rana deschisa, iar hainele au fost imbibate de sange
-muscaturilor (in situatiile in care pielea este ranita)

.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: