Hiv

HIV SIDA
Intrebare postata de Ana_Maria9198 cu 13 ani in urma

Daca o persoana seropozitiva se inteapa cu un ac de seringa si apoi o persoana sanatoasa se inteapa cu acelasi ac, care este riscul de a se transmite infectia?
Tinand cont de faptul ca intre intepaturi a trecut o perioada de aprox 10 minute, timp in care probabil urmele de sange s-au uscat, iar in lumenul acului nu cred ca a putut ajunge sange.
Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (10)

Iuli (acum 13 ani)

Exista un risc deloc de neglijat. S-au vazut oameni care au luat HIV de pe ace aruncate pe jos (cine stie de cand). Cel mai bine este ca persoana intepata sa faca un test HIV peste cateva luni de zile si in rest sa aiba grija mult mai mare de acum incolo...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

:) (acum 13 ani)

Ai grija ca si eu am luat hiv din spital ..din cauza la niste ace! Neglijenta asistentelor m-au nenorocit pe mine pe viata .. dupa foarte multi ani am descoperit ca am acest virus..nu e de joaca cu aceasta boala...eu de cand am aflat ca am..nu mai sunt om.mi-e foarte greu sa trec .. ma gandesc mereu si plang de ce eu?? E mai bine sa faci tot ce poti si sa te duci sa aflii ....Mult succes si sa ai grija ca nu e de joaca iti spun eu care am

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alex (acum 13 ani)

buna nu te supara ca te intreb cum e sa traiesti cu hiv ?? ast ras plz

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ryna (acum 13 ani)

pt.alex si pt.altii
cum e sa traiesti cu hiv?
inceputul e greu!......si probabil si sfarsitul!!
dureros de greu, dar trebuie sa-ti duci viata mai departe! eu am aflat la nasterea copilului! atat copilul cat si tatal sunt sanatosi! am fost infectata in sistemul nostru sanitar infect!
de 7 ani " duc povara"!
fruntea sus! si aveti mare grija de cei din jur! (si la propiu si la figurat!)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

:D (acum 13 ani)

salutare!

si eu sunt unul din cei care "au ceva de ascuns" sa zicem ..
nu este usor sa iei medicamentele in fiecare zi .. in fiecare zi .. si tratamentele de la persoana la persoana .. eu unul iau 3 pastile dimineata si 3 seara .. dar cunosc o alta persoana care i-a 9 pastile pe zi .. si nu este usor sa stai cu pastilele dupa tine .. mai ales cand esti la camin .. la liceu in alt oras .. sau la facultate in alt oras .. sa te intrebe colegii de camera pentru ce sunt .. ce fac .. de ce le mai iei .. lasa`le nu le lua in seara asta si hai la chef .. ei nu pot intelege .. dc? pt ca nu le`am zis despre mine .. nu vreau sa le zic .. nu se stie cum reactioneaza .. si de ce sa le zic? pt ce? stiu ca, corect si frumos ar fii sa le zic .. dar daca ma arata cu degetul? daca ma indeparteaza? daca le zic lor ce garantie am ca nu mai zic si la altii .. si altii la altii .. de ce sa ma complic zicandu`le cand pot sta bine merci .. si frumos cu acel secret bine ascuns ..
sa revin totusi .. nu este deloc usor sa fii purtator de HIV .. faceti tot posibilul pt a nu contacta virusul .. ORICE pt a evita virusul ..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

? (acum 13 ani)

In ultimul timp am citit mai multe despre acest subiect si ma framanta o intrebare : e posibil sa fi luat virusul HIV atunci cand am facut analizele normale de sange ?...Adica acum cand ma gandesc la asta imi amintesc ca nu m-am uitat daca asistenta a desfacut un ac sau pur si simplu nu mai tin minte,mai ales ca ma gandesc la ce e mai rau(la cata "seriozitate"este in ultima vreme in sistemul sanitar)Ar exista o posibilitate sa il fi luat mai mare decat sa nu se fi intamplat nimic?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

symy (acum 12 ani)

si eu ma numar printre pers k acesta problema. da, e dureros s ai hiv,stiu, mie mi sa antamplat s ma infectez din spital an 89, am boala asta de la varsta d 1 an, j acum fac 22 any. dar viata ma antarit si am anvatat s vad lucrurile cu mai mult obtimism. sant studenta si am o viata normala, ma ancred an mn si an puterea lui d-zeu. am trecut prin f multe dar nu mam dat batuta, syiu k ami va fi bn,cred an puterea de a trai, cred an speranta am putere s lupt ca o leoaica pt viata, deoarece viata este frumoasa asa km e ia si tr traita indiferent de orice.Si va spun sincer sa fiti tari , credetima ca stiu k vb, capul sus fratilor. va iubesc si va respect. symy

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

123 (acum 12 ani)

http://www.facebook.com/#!/pages/AIDScancer-cure/126560337431173?sk=info

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

123 (acum 12 ani)

http://www.facebook.com/#!/pages/AIDScancer-cure/126560337431173?sk=info

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreea79 (acum 12 ani)

ryna,vreau sa iau cumva legatura cu tine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: