Rezultat rmn oloana lombara raspuns medic

Hernie de disc
Intrebare postata de gelen cu 12 ani in urma

Buna ziua, va rog daca se poate sa-mi interpretati si mie rezultatul acestui RMN:
Fara modifiari de aliniament al corpilor vertebrali lombari
Degenerarea discurilor intervertebrale T11-L5 are apar hiposemnal T2
Minime modificari degenerative de semnal tip II (conversia adipoasa a maduvei osoase)in platourile vertebrale T11-S1
Mici hernii intrasomatice in platourile vertebrale L2 si L5
Osteofite marginale T11-S1 cu tendinta de formare de punti intervertebrale la nivel T11-L3
Modificari de artroza la nivelul fatetelor articulare L1-S1
Minim prolaps L1 fara compresiuni radiculare
Minim prolaps L2 cu minime atingeri radiculare L2 bilateral extraforaminal
Minim prolaps L3 cu minime atingeri radiculare L3 bilateral extraforaminal
Minim prolaps L4 cu ruperea inelului fibros extern, cu minima compresiune pe sacul dural si minima atingere radiculara L4 bilateral extraforaminal
Minim prolaps L5 cu minime atingeri radiculare L5 bilateral extraforaminal
Fara stenoze semnificative de canal spinal
Fara linii de fractura sau formatiuni tumorale

Pacientul in cauza este in varsta de 72 ani

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

Dr. Cristian Irina MDr. Cristian Irina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

rezultatul indica modificari degenerative la nivelul coloanei toraco-lombare (prin osteofite si punti intervertebrale) ce caracterizeaza o spondilartroza, cat si hernii in stadiul incipient de prolaps (minim), cu minime compresiuni la nivelul radacinilor nervilor din plexul lombar.
ar fi indicat sa evite ridicarea de greutati, sa efectueze fizio-kinetoterapie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Hernie de disc.

gelen (acum 12 ani)

De la sfarsitul lui iulie 2011 acuza dureri mari in piciorul stang(calcai si degete), piciorul fiindu-i amortit. Atat fizioterapia, cat si antiinflamatoarele, nu au avut nici un efect pana acum.

Este indicata operatia in acest caz? (sufera de HTA si cardiopatie ischemica cronica)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gabriela popescu (acum 11 ani)

Va rog sa-mi interpretati si mie rezultatul urmator al unui RMN:

TIP EXAMINARE: RM COLOANA LOMBARA

Usoara scolioza lombara dextro-concava
Tasare hemicorpi vertebrali L3 si L4 drepti pe fond osteoporotic.
Degenerarea discurilor intervertebrale lombare
Modificari de conversie adipoasa a maduvei osoase la nivelul corpilor vertebrali lombari si sacrului.
Modificari de semnal cu aspect edematos la nivelul corpilor vertebrali L5, S1 si partial S2 cu extensie la nivelul pediculilor vertebrali.
Modificarile se extind atat prevertebral cat si epidural anterior la nivel L5-S2. La administrarea substantei de contrast acestea se incarca intens.
Discul L5 apare hipersemnal T2 si se incarca doar periferic cu contrast
Modificarile descrise determina stenoza gaurilor de conjugare L5-S1 si a recesurilor laterale mai accentuat in stanga, la aceasta contribuind si osteofitoza marginala lombara
Atrofia musculaturii paravertebrale lombare
Modificari inflamatorii in articulatiile interapofizare lombare L4-S1.
Edem exista si in platoul superior L3 si in apofizele spinoase L4-S1 (posibil boala Baastrup).
Prolaps L4 cu ruperea inelului fibros extern, cu compresiune pe sacul dural si atingere radiculara L5 bilateral la nivelul recesurilor laterale L4-L5
Osteofite marginale lombare.
Modificari de artroza la nivelul fatetelor articulare lombare.

Concluzii:
Aspectul RM al modificarilor descrise sugereaza cel mai probabil modificari in cadrul unei spondilodiscite fara a se putea exclude cu certitudine det sec (mai putin probabil). Necesar investigatii suplimentare

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihalcia Maricica (acum 11 ani)

Va rog sa-mi interpretati si mie rezultatul urmator al unui RMN:
RM coloana lombala:
Fara modificari de aliment al corpilor vertebrali lombari.
Modificari tip || (conversie adipoasa a maduvei osoase) la nivelul platourilor vertebrale L3-L4 si L4-L5.
Mici osteofite marginale.
Incipiente modificari artrozice interfatetare.
Mici hernii intrasomatice la nivelul platourilor vertebrale L3 si L4.
Deshidratarea discurilor L3 si L4 care apar hipointese T2.
Protruzie mediana de ~4 mm disc L3 cu ruperea inelului fibros extern compresiune pe sacul dural fara stenoze foraminale sau compresiuni radiculare.
Protuzie mediana si paramediana bilaterana de ~6 mm disc L4 cu stenoza recesurilor laterale L4-L5 mai importanta in stanga si compresiune radiculara L5 bilateral in recesuri(mai accentuata in stanga).
Fara linii de fractura si fura formatiuni tumorale.

Concluzie:
Modificari degenerative disco-vertebrale lombare.
Protruzie mediana si paramediana de ~6 mm disc L4 cu stenoza recesurilor laterale L4-L5 si compresiune radiculara L5 bilateral in recesuri (mai accentuata in stanga).

Multumesc pentru raspunsurile acordate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ganga felicia (acum 11 ani)

hernii intrasomatice lombare la nivelurile l2 l3 l4 prolapsuri discale lombare necompresive radicular la nivelu l2 l3 l4 s1 absenta stenozei de canal rahidian este ceva grav sau de operatie

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

liliana petrovici (acum 10 ani)

va rog sa-mi spune-ti si mie rezultatul buletinului radiologic caind ca diagnostic;Deviatie scoliatica dextraconvexa cu unghi maxim de curbura T7,T8,cu presarea spatiului articular T7,T8,osteofit anterior T7,T8,T9,Va mai precizez ca am dureri f mari de spate ,durerea se extinde in tuata cutia toraceca pina in piept ,si probleme de respiratie

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Horeica Dana (acum 9 ani)

Va rog sa-mi interpretati un examen RMN al coloanei lombare:
- fara anomalii de curbura sau aliniament vizibile pe secventele efectuate in plan sagital;
-corpuri vertebrale cu inaltime pastrata, semnal omogen;
-discuri intervertebrale cu inaltime redusa la nivel T10-L1, deshidratate etajat la nivelul coloanei vertebrale scanate, cu deborduri discale circumferentiale simetrice etajat, fara hernii de disc, fara conflicte radiculre vizibile pe examinarea efectuata,
-cordon medular cu semnal si morfologie in limite normale, localizat in dreptul L1.
Precizez ca in anul 2010 m-am operat de hernie de disc cervicala C5-C6 la Clinica de Diagnostic si Tratament Vicor Babes prin metoda chirurgiei minim invazive.
Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: