Hernie de disc la 19 ani ce sa fac?

Hernie de disc
Intrebare postata de myhay144 cu 13 ani in urma

Rezultatul meu de la rmn este urmatorul:hernie de disc L5-S1 posteromediana,minime protruzii discale extraforaminale L4-L5 si L5-S1 de partea stanga cu minime conflicte discoradiculare cu radacina L5 si respectiv S1,con medular fara modificari de semnal,tendinta de rectitudine a coloanei! ce parere aveti cum vi se pare?mi sa zis ca nu e de operat!mobilitate am destula...adica pot sa merg mult si sa stau destul de mult in picioare...adevarat ca ma mai inteapa putin pe fesa si genunchi,iar la spate ma mai tine cateodata in zona lombara..intre fese ..cum sar zice la''''noada fundului'''' ce imi recomandati sa fac...doctorul neurochirug ma trimis la kinetoterapie...si a zis ca fizioterapie nam voie..dar dc?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (21)

Alex (acum 13 ani)

sal cam aceeasi problema ca tine am avut si eu..am 20 de ani si sunt operat de o saptamana ..eu zic sa consulti mai multi medici incearca la bagdasar arsenie din bucuresti ...la sectia de neurochirurgie.....la mine herniile au aparut din cauza sportului am facut kaiac 8 ani ..dupa ce m-am lasat am luat in greutate ....fizioterapia doar amelioreaza durerea nu repara nimik ...cere si tu sfatul mai multor medici...la mine se lasa durerea pe piciorul drept din fesa pana pe gamba ....bafta si incearca la spitalul care lam mentionat mai sus

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

myhay144 (acum 13 ani)

da eu am facut 4 ani sala,culturism,si mam fortat aiurea la un moment dat,am avut dureri de spate foarte mici si dupa ce imi trecea putin ma reapucam iara si ca prostu nu am scos exercitiele de spate gen indreptari si ramat si ma luat durerea mai rau,dupa iara mai imi trecea putin iara incepeam si eu execiti....si tot asa de vreo 4 ori in decursu la un an,pana a inceput sa ma doar prea rau si miam dat seama ca e ceva neinregula,am facut o radiografie si mi sa zis ca nam nimic,asa ca am mai facut sala dar asa usor pentru mentinere si scosesem exercititle de spate,sintome de herne nam decat asa:ma inteapa pe fese putin,si rar sa simt o intepatura pe picior dar foarte mica si ma lasa,deci nu sunt intrun stadiu grav,dar de la putin pana la mult imediat ajungi,de mers pot sa merg si 10kn nam probleme,parca chiar amelioreaza problema ..cam atat...mai astept pareri

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ana (acum 13 ani)

Buna Alex. Imi pare rau sa aud ca esti operat;eu am tot 21 de ani si la 18 ani am avut prima operatie de hernie de disc...apoi un an mai tarziu a venit si cea de-a doua...mi s-a schimbat total viata. Tot la Bagdasar Arsenie m-am operat si eu...L4 si L5...se pare ca am probleme si la L3...eu sper sa nu fie nevoie de o alta interventie...fac sport acum..destula miscare si am grija mare cu greutatile si miscarile.Crede-ma,sportul nu conteaza f mult,eu am facut datorita lipsei de calciu...deci...sunt mai multe cauze..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

puiu iuliana (acum 13 ani)

Buna ziua!
Sunt disperata, am 24 ani si am hernie de disc. In urma rmn-ului diagnosticul este scolioza lombara dextro-concava la nivel L5-S1 protuzie discala descendenta de 12/7mm mediana si paramediana stanga cu amprentare sac dural, stenoza de reces lateral stang si compresie radacina S1 stanga la acel nivel.
Doctorii nu imi mai dau nici o sansa fara operatie si m-au avertizat asupra unei semipareze la piciorul stang.
Vreau sa stiu care ar fi urmarile unei asemenea operatii facuta la 24ani sau daca exista si alte modalitati (fizioterapie, masaj) care ar ameliora durerile.
Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

myhay144 (acum 13 ani)

eu am inteles ceva in genu...ca daca este de operta mai bine operezi este cea mai buna solutie,ei iti zic ce e mai bine pentru tine,eu din contra vroiam operatie daca asta ma ajuta sa ma refac cel putin 75% cum eram inainte dar am aflat ca dupa operatie trebuie regim strict si etc,sa nu ridic mai mult de 5 kg pe o mana,si cand ridici sa ridici cu amn2 mainile sa fie balans,sa nu te intorci brusc,e un regim destul de strict,daca tie tia recomandat operatie fao ca ristii sa paralizezi,imi pare rau pentru tine...cum ai facuto?...altceva ce pot sa iti mai zic incearca sa afli mai multe despre nucleplastie

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana (acum 13 ani)

La 18 ani am facut prima operatie de hernie de disc...apoi la 19 ani cea de-a doua...urmarile sunt acceptabile...eu acum fac miscare,dar totusi trebuie sa am grija mereu:sa nu imi ife frig,sa nu stau in curent,sa nu fac miscari bruste,sa nu ridic greutati ce depasesc 5-8 kg...e destul de greu...dar crede-ma:trebuie facuta...fizioterapia si alte tratamente decat AMANA hernia..nu o vindeca..poate pe moment dar apoi recidiveaza...eu am avut deja pareza pe piciorul stang...dupa operatie a fost mai bine...bafta multa si curaj !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

catalin (acum 13 ani)

nu te opera, operatzia se face in cel mai rau caz am shi eu hernie...fa fizioterapie,innot....eu sunt in italia , m am dus la 3 dr pana aqm shi totzi 3 mi au zis acelashi lucru"doar p***ai se opereaza de hernie" au spus k da te operezi dar knd nu se mai poate face nik...asha k ma pus sa fac fizioterapie shi innot:). ma simt f bine:). dar se zice k odata ce ai hernie durerea nu se duce, nu trece shi vine trece shi vine.....multzi tre sa aibe grija sa nu fi stat in curent cu spatele gol...alea sunt dureri care trec shi vin si kre fac un rau de mori.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

myhay144 (acum 13 ani)

cati ani ai?da si mie idu tau sa mai vb despre aceasta problema :D

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Constantin (acum 13 ani)

Exista o terapie naturista simpla si neevaziva pentru problemele de spate.Suna la 0722344290

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

carmelyna (acum 13 ani)

Am 39 de ani si sunt operata de 12 ani de hernie de disc cu sciatica paralizanta la L5S1 si ma simt excelent. Totul sta in evitarea ridicarii incorecte a greutatilor(trebuie sa ridici de jos prin genoflexiuni),mers mult pe jos, supravegherea greutatii, evitarea ortostatismului prelungit. M-a operat d-nul doctor Kramer de la Spitalul Militar Central, caruia ii raman vesnic recunoscatoare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihaela1059 (acum 13 ani)

buna
hernia de disc se rezolva foarte bine prin nucleoplastie percutana
dr rares nechifor este foarte bun.eu am facut nucleoplastie la dansul si sunt bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gheorghiciuc petru (acum 11 ani)

Operat sunt si eu de 2 luni aproape,ma siscularamt bine,dar fac recuperare gimn medicala,am putina febra musculara,si fizioterapie,dar nusti dupa 1an ai voie sa mai ridici 20kg repet dupa 1 an?Astept un raspuns va rog frumos,si sanatate la toata lumea va pupacesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gheorghiciuc petru (acum 11 ani)

Am vrut sa va zic ka ma simt bine dupa o operatie cu vreo 4 vertebre fisurate scriu sa ma anteleaga mai usor oameni dar totusi sa,mi tr cnva un raspuns daca dupa 1 an am voie sa ridik 20 kg de obicei munca fizika am muncit vreo 17 ani an constructii,astept un raspuns! Va salut

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gheorghiciuc petru (acum 11 ani)

Operat sunt si eu de 2 luni aproape,ma simt
bine,dar fac recuperare gimn medicala,am putina febra musculara,si fizioterapie,dar nusti dupa 1an ai voie sa mai ridici 20kg repet dupa 1 an?Astept un raspuns va rog frumos,si sanatate la toata lumea va pupacesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Octa (acum 11 ani)

Buna , am 25 de ani , in urma cu 2 ani am facut niste exercitii incorecte la sala ,am avut dureri am facut 2 ani la rand fizeoterapie , care am constatat ca nu face decat sa amelioreze pe moment durerea , problema a aparut cam prin octombrie anul trecut cand am inceput sa acuz dureri la ambele membre in special cand incercAm sa imi ating pantofii stand in picioare si aplecandu-ma in fata... , dupa un RMN s-A obs ca acel zgarci care este intre discuri s-a deplasat in interior presand nervii ambelor gambe , am facut operatia de hernie akm 1 saptamana mi. S-Au eliberat nervii ma simt mai bine akm astept sa ma recuperez, operatia in sine nu e dureroasa , prima noapte e grea cu ameteli voma de la anestezic in rest e oki dupa 3 zile m- am externat si am mers pe jos 1 km :d revin. In salon au mai fost oameni operati care acuzau amorteala pe picior pana jos , la ei apasa doar intr-o parte pe nerv nu e de joaca se poate ajungevla paralizie , recomand tuturor sa faca rost de trimitere sa consulte un neurochirurg sa faca un Rmn(200-450 ron) si sa vada ce e de facut...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andrei (acum 11 ani)

Buna! am 18 ani acum am probleme cu coloana de la 16 ani cand ama facut niste exercitii incorecte cu bara olimpica...am luat o pazua de aprox 4 luni in care am facut 10 zile fizioterapie si 10 injectii miam revenit aproape complet sau cel putin asa simteam eu...fiindca faceam lupte greco-romane si aveam vise si sperante au trecut 2 ani si dupa alte exercitii si sute de ore sau miii de antrenament sau facut prezente pe coloana mea...in aprilie anul acesta mam rupt ci totul protruzie discala la L5 S1...3 discuri cu 2mm protruzie la nivelul toracic si alte 3 cu putin lichid in ele.Viata mi sa schimbat complet si am luat totul de la 0 dupa ani petrecuti in cantonamente si la loturile nationale insa am continuat sa fiu optimist si cred ca intr`o buna zi voi reveni pe saltea si cei 8 ani de antrenament nu au fost degeaba.Inca nu mam obisnuit cu ideea ca sunt marcat pe viata anul acesta doctorii(4 la numar) miau zis ca nu mai pot continua cu sportul indiferent de natura...acum vad fericirea in lucruri marunte si incersc sa cred ca nu ma doare ca e doar o iluzie...si merg la sala fac exercitii fara sa presez pe coloana.Viata merge inainte!!!

http://www.youtube.com/watch?v=UF47leityCk&feature=relmfu

Miscarile astea imi sunt imposibile acum:((

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

URSAN LETITIA (acum 10 ani)

buna ziua. rezultatul la rmn cerebral si cervical este; mici osteofite marginale anterioare la nivelul C4,C5,C6; discurile intervertebrale cu dimensiuni normale deshidratate cu hiposemnal T2siSTIR;la nivel C5-C6 debord discal posterior ce amprenteaza sacul dural si ambele radacini C5 foraminal; la nivel C6-C7 minim debord discal ce amprenteaza sacul dural fara conflict disco-radicular; acumulare parafluida in hipersemnal T2 in celulelor mastoidiene stangi; aspect rmn cerebral in limite normale,mastoidita stanga; ce probleme ar fi.VA MULTUMESC!astept interpretarea rmn-ului.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

john (acum 10 ani)

Salut am 20 de ani si in urma unui RMN La concluzii a reiesi: modificari degenerative discale lombar inferior , protruzii discale lombar inferior, hernie discala mediana si paramediana stanga L5-S1 , conflict radicular doctotorul mi a recomandat repaus 2, 3 si nu e caz de operatie joc fotbal si fac si sala de 1 an jum ... am o intrebare mai pot face sala vreodata?????

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Moldovan robert (acum 8 ani)

Și eu am avut ca fine și hernie de disc dublă mam operat de două saptamini la Timișoara și nu mai am probleme un pic picioru sting îmi mai amurteste

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

tina (acum 8 ani)

Salve, am 44 ani cu dureri la spate de cand ma stiu. Rezultatul la radiografie coloana lombara e urmatorul: corpi vertebrali cu inaltime normala cu fine reactii osteofitice anterioare si platouri cu condensare liniara. Reducerea discreta a spatiului intervertebral L5-S1.
Ce ma sfatuiti sa fac? Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2