Hernia de disc cervicala raspuns medic

Hernie de disc
Intrebare postata de ionescu36138180 cu 13 ani in urma

Am fost diagnosticata cu hernie de disc cervicala C5C6 sunt programata pt operatie in ianuarie nu mai am dureri mari in spate doar putin in mana dreapta si dureri de cap stari de voma dar nu mereu un neurochirurg mia spus ca durerile de cap nu sunt de la hernie alt neurochirurg zice ca de la hernie eu ce sa cred.Problema este ca nu stiu ce sa fac sa ma operez sau nu,am inteles ca vor fi 2 operatii pt ca va preleva grefa din sold .va rog dati mi un raspuns.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (73)

Alina Iatan, recuperare medicala MAlina Iatan, recuperare medicala este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

buna ziua! daca rmn-ul arata hernie de disc, atunci cu toata recuperarea facuta mai devreme sau mai tarziu tot la interventie chirurgicala se va ajunge. durerile de cap, ameteala, durerile coborate pe mana si micile parestezii de pe mana sunt semne clare de compresie e discului, asa ca tin de hernia de disc! curaj si totul va fii bine! sanatate multa si la multi ani! nu uitati de gimnastica dupa...e foarte importanta! Alina Iatan.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Hernie de disc.

Sorin (acum 12 ani)

Durerea cervicala ascendenta este din zona C1 - C2 (nevralgia Arnold). Nu poate fi discala, deoarece intre C1 si C2 nu exista disc interventebral (Bibliografie: atlasul de anatomie din anul 1 medicina). Durerea discala (de la C3 in jos) are o iradiere descendenta (centuri scap**are, brate, structuri cervicale pre si paravertebrale).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Catalin (acum 13 ani)

Nu te opera!Incearca orice tratament de recuperare medicala,kineto,fizioterapie,masaj.M-am operat de HDC C5-C6 pe 1 iunie 2010.Operatie total ratata!Facuta in bataie de joc de un nemernic numit Iacob,mare prof. univ. la Sp. Universitar Bucuresti.La 45 de zile de la operatie,am facut un nou RMN,care a evidentiat probleme mult mai mari decat inainte de operatie.In mod normal as spune,cata vreme externarea a fost facuta a doua zi dupa operatie,fara colier de tip Minerva!
Nu recomand nimanui operatia,nu se va ajunge in mod obligatoriu la aceasta.Am facut 3 luni recuperare medicala la clinica d-lui profesor Mehedinti Decebal la Poiana Campina,cu rezultate excelente.Iti recomand cu caldura si incredere.Si daca nu esti operat,recuperarea medicala va dura mult mai putin.Retine un lucru:odata facuta operatia,nimic nu va mai fi ca inainte!Doar mai rau,cu multe alte probleme ce decurc de aici.
Multa sanatate si succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

n (acum 13 ani)

confirm cele spuse. din pacate, am fost operata de acelasi medic, in acelasi spital. evitati-l

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

membru241063 (acum 10 ani)

ai dreptate catalin lumea nu vrea sa asculte pana nu da de necaz ca si eu am fost ca si tine ma chinui dupa operatie de cervicala. noroc cu recuperare medicala dar tot nu mam facut bine nu pot ridica deasupra umarului nu imi da voie bolnavi trebuie sa asculte pareri ca ei nu mint isi spun oful ca si mine nu va mint deschideti mintile

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionescu36138180 (acum 13 ani)

Multumesc pt raspuns .Cred ca ma voi opera de teama unei crize cum am mai avut, dar am de ales intre a ma opera la baltasar la medicu Exreergian cu prelevare de grefa osoasa sau la Elias de medicul Baltatenu prin alta metoda cu proteza din titan .Ce sa fac cum ar fi mai!bine.Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

constantin (acum 13 ani)

E foarte grea situatia.Am avut si eu hernie de disc operabila si in urma unuei terapii complementare am scapat .Te pot ajuta cu sfaturi daca ma suni:0722344290
Succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sfatul medicului (acum 13 ani)

E limpede ca operatia e cea mai buna, dar nu la noi. Domnul Basescu n-a indraznit ca presedinte, lombar, dar un neica-nimeni cervical...Poti avea pedeapsa sortii domnului Lazarescu. Foloseste acel sul medicinal pentru somn si nu perna.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alina Iatan, recuperare medicala MAlina Iatan, recuperare medicala este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

mult noroc! din cate stiu eu, 90% din pacientii mei vorbeam despre dr Exergian, despre cat de greu se ajungea la el, si sincer eu cred ca e cel mai bun pe tara! iar daca dansul spune ca e de operat, atunci chiar e! Sanatate multa si sa ne tineti la curent! oricum la spitalul Bagdasar e cel mai bun centru de neuro de la noi si sunt numai specialisti acolo, sigur va fii bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Camelia (acum 13 ani)

Si eu am hernie de disc cervicala (de fapt 2) la C5C6 si C6C7. Am avutin 2003 pareza pe pumnul drept. Am fost la prof.Exergian si mi-a spus ca inca nu este de operat si sa incerc sa o tin in frau. M-am internat la Clinica Ana Aslan unde am stat internata 3 saptamani, am facut tratament medicamentos, fizioterapie si kinetoterapie (inclusiv infiltratii cu gerovital - la d-na dr. Popescu Georgeta). Dupa aceea am fost doi ani din 6 in 6 luni, apoi o data pe an si am repetat tratamentul. Pareza mi-a trecut.
Daca prof. Exercian iti spune sa te operezi trebuie sa faci ce iti spune el, daca nu iti recomand Clinica Ana Aslan din Otopeni, unde te poti interna si dupa operatie, pentru recuperare.
Multa sanatate.
Tine-ma la curent cu ceea ce faci, deoarece vreau sa stiu si eu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionescu36138180 (acum 13 ani)

Buna ziua .Cine t ia recomandat tratamentul dr Exergian ? Ce investigatii ai mai facut sa confirme hernia?Alte dureri mai ai pe mine ma omoara durerea de cap in cefa la ultima vertebra daca merg cu masina 10 minute trebuie sa ma intind repede ca mor de cap dr Exergian a zis ca nu e de la hernie.Ce sa cred.Sanatate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alina Iatan, recuperare medicala MAlina Iatan, recuperare medicala este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

LA MULTI ANI TUTUROR! si sanatate! pai daca avem doar durere de cap si nu a coborat pe brat atunci poate fi vorba de o spondiloza cervicala! se recomanda gimnastica medicala!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionescu36138180 (acum 13 ani)

Buna ziua!
As vrea sa va rog daca se poate sa imi dati un sfat in functie de acest rezultat:

Degenerare discala C5 pe un spatiu vertebral moderat pensat cu detasare fragmentare sub ligamentara premediara dreapta comprimand 1/2 dreapta a cordonului medular cu amprenta foraminala bilaterala pe radacinile C6 mai marcata pe partea dreapta
Minim debord discal medio-lateral drept C6 pe un disc deshidratat.Va rog sa ma intelegeti se apropie data pentru operatie si inca nu stiu ce sa fac {Nu mai am dureri}
Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

membru241063 (acum 10 ani)

si eu sunt o pacienta care sunt operata de trei ani la exergian si nu ma indrumat la kineto dupa 2 luni de la operatie am fost la control si mia zis ca sunt apta de munca dar mia zis sa nu car. dupa trei ani de la operatie am descoperit ca am umarul blocat tot de la exergian si ma trimes sa fac exerciti ca moare mana am facut 4 luni erxerciti si o misc dar nu mam deblocat la umar nu va mai spun ca am internari multe timp de 2 ani daca te operezi nu mai esti bun de munca

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionescu36138180 (acum 13 ani)

Durerea pe mana drepta coboara pana in degete uneori ,poate fi si spondiloza si hernie ? la rmn nu se vedea si spondiloza ce investigatii ar mai trebui?,in urma cu 4 ani am facut fizioterapie pt spondiloza la CFR2 la dr Chirila Lucian un medic f bun acum e la pensi ,el nu recomanda oeratia nici in cazurile grave de hernie .Asi vrea sa il gasesc sa ai cer o parere.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adrian (acum 13 ani)

se poate scapa si de aceasta hernie cat si de orice fel de alta hernie depinde de stadiul in care se afla ea...eu am scapat de multe astfel de [email protected] si va povestesc mai multe...poate va recapatati si voi zambetul :) sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

liviu 74 (acum 12 ani)

De 2 ani sint op de hernie cerv.si ma simt f.bine Operatia facuta de DR Exergian a avut succes dar sa stiti ca totul depinde si de perioada de recuperare 50% face doctorul 50% face pacientul Multa sanatate celor cu probleme si curaj!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

membru241063 (acum 10 ani)

nu te bucura liviu ca si eu sunt ca si tine timp de doi ani a fost ok am muncit da mi sa blocat umarul drept dupa doi ani.am descoperit al treilea an ca iar sa repetat sa paralizez la mana dreapta nu puteam misca din cauza ca mi sa atrofiatmana si nu aveam forta nu putea misca deloc aveam socuri mari . desi nu stiam noroc ca mia zis exergian la consult de trei ani

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

virgil 67 (acum 12 ani)

buna ziua am facut rmn modificari degenerative disco-vertebrale cervicale c5-c6 si c6-c7 prolaps c5 cu angustare forraminala stanga c5-c6 prolaps c6 cu usoara angustare foraminala stanga c6-c7 am spondiloza cervicala sau hernie cervicala vamultumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

virgil 67 (acum 12 ani)

am omis sa scriu nevralgie arnold durere care ami radiaza la cap ceafa si frunte ma ustura angrozitor ma simt ff rau este ptr operatie sau alte terapii port si un colier tip minerva

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Advertisement Advertisement
Pag 1 din 4