Discopatie cervicala

Hernie de disc
Intrebare postata de danyelo cu 14 ani in urma

Tocmai am primit rezultatul rmn si nu prea stiu sa il interpretez.Am programare la medic saptamana vii toate.Ma poate ajuta cineva?Leziunidegenerative discale c3-c6 cu:amprentari discale,productii osteogene marginale,modificarii de artroza interapofizara si decelarea unor protruzii de material disco-ligamentar la nivel postero-median c3-c6.Rectitudine de profil c3-c6.Va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (22)

floryny (acum 14 ani)

Pentru a avea un raspuns cat mai bun, completeaza o fisa medicala //sfatulmedicului.ro/consulta-medicul sau ataseaza rezultatul analizei, iar un medic iti va raspunde la aceasta problema de sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dr sarbu (acum 14 ani)

rezultatul indica o spondiloza cervicala si hernie de disc cervicala. denumirea nu trebuie sa va sperie deoarece in marea grupa denumita HDC sunt mai multe faze si stadii. in functie de faza si stadiu medicul neurolog va decide daca este necesar si consultul unui neurochirurg sau va va da un tratament simptomatic si va va indruma catre serviciul de fizioterapie unde veti face 10 zile de fizioterapie (evident!). din tonul intrebarii presupun ca asa va si fi. nu cred ca este de operat!
multa sanatate! si o zi linistita!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

danyelo (acum 14 ani)

multumesc pt raspunsuri.Stiu ca am spondiloza pe care o tratez de un an,din pacate fara efect.Medicamentele si fizioterapia nu m-au ajutat decat pe moment.Doar acupunctura mai ameliora durerile pt cca 2luni.Acum mi s-a recomandat sa port un guler cervical pt 2-3luni si sa iau in continuare analgezice si antiinflamatoare,repaos la pat.Credeti ca acest guler ma va ajuta,pt ca este foarte incomod?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Cristina - Recuperare medicala MDr. Cristina - Recuperare medicala este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Buna ziua si scuze ca nu v-am mai scris, dar nu am fost notificata!
-Da gulerul cervical este de ajutor, dar daca durerile nu cedeaza probabil va fi nevoie de interventie chirurgicala.
-Repausul la pat trebuie sa fie relativ. Probabil medicul s-a gandit la munca pe care o prestati.
-Este foarte adevarat ca fizioterapia ajuta in unele cazuri numai pe moment, mai ales ca nu se mai face cum se facea pe vremuri (adica 18-21 de zile) dupa cum este si mai adevarat, ca acupunctura este foarte buna dar, dupa cum ati putut constata singura, din pacate tot pe moment!
-Dar, si ma repet, daca toate acestea combinate nu dau rezultat mai mult ca sigur ca o operatie este iminenta!
Urandu-va toate cele bune si intrebandu-va cum va mai simtiti acum, va salut cu deferenta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Hernie de disc.

danyelo (acum 14 ani)

multumesc frumos d-na doctor.Din pacate am cam aceleasi dureri mari de cap si de mana si am aproape o luna decand port gulerul.Deja nu mai suport pastilele dar sper inca sa nu ajung la operatie,dar sincer m-am saturat de durerile astea zilnice.Mai mult de 2-3 ore nu pot sa stau ridicata.Imi puteti recomanda dumneavoastra niste calmante mai puternice?Cu deosebit respect,danyelo

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Cristina - Recuperare medicala MDr. Cristina - Recuperare medicala este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Buna Danyelo!
-Nu are rost sa iei calmante mai puternice, acestea nu inlatura cauza, doar o mascheaza!
-Si observ ca a aparut ceva nou, durerile pe mana! Ori nu le-ai mentionat, ori nu am fost eu foarte atenta. Dar nu, nu le-ai mentionat (am recitit ce ai scris).
-In cazul de fata cea mai sanatoasa recomandare este sa consulti un neurochirurg.
-Te rog!
Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alinutza (acum 13 ani)

buna ziua Dna Dr. Cristina

vreau sa va atrag si eu atentia cu problema pe care o am si eu.
ma confrunt cu dureri ingrozitoare de cap......am facut o radiografie la col cervicala si mi s-a spus ca e vb de hipertrofia apofizelor transverse de la nivelul vertebrei C7.
mi s-au dat cateva calmante, evident, fara rezultate si mi s-a spus ca am nevoie de medicina recuperatorie si fizioterapie.
credeti ca asta ma poate salva?
durerile sunt ingrozitoare, asemanatoare unor arsuri......

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adina MAdina este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

eu recomand un tratament cu laser terapeutic si poate obtii rezulate de unde nu te astepti. Am avut cazuri asemanatoare care tratate cu laserterapeutic de mare profunzime de reumatologie am ingregistrat rezultate bune. Dupa consultul neurologului trebuie sa te decizi, deoarece interventia in zona cervicala este cam complicata.
http://www.youtube.com/watch?v=aDvbAvBLQuM
un mic filmulet despre anatomia regiunii cervicale.

Eu it recomand sa renunti la perna si sa folosesti un prosop rasucit pe timpul npotii pozitionat exact pe col cervicala dar sa nu fie prea inalt ca o sa te jeneze, sau o perna ortopedica ca sa iti lordozezi coloana cervicala, practic fiind o importanta etapa a recuperarii numita posturare.
Apoi cauta un kinetoterapeut care sa iti arate exercitii hipercorective si sa le executi doar in prezenta lui.
In rest iti ures sanatate!
prof. kinetoterapeut Onu ilie

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreia (acum 14 ani)

buna! eu am fisura anala si nu stiu cum sa mai scap de ea...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

zidaru'' (acum 12 ani)

fisurile ,le acopar cu mortar

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

danyelo (acum 14 ani)

multumesc inca o data pt raspunsuri si scuze de intarziere.Am facut fizioterapie din nou fara efect.Pe perna nu mai dorm demult.Urmeaza sa ma duc din nou la medic la inceputul lui aprilie.Mai nou,atunci cand merg simt si greutate in picioare,parca as calca pe o bila mare.Medicul care ma trateaza este neurochirurg.Ce credeti ca imi va recomanda in continuare?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

VALERIA (acum 13 ani)

am fost operata de polidiscopatie vertebrala cervicala cu ernie de disc c5si c6 paramediene drepte operate ,asi vrea sa stiu si eu daca mi sau inlocuit cele 2 inele ,dupa cite am inteles asa ar trebui sa fie dar sincer nu am intrebat medicul care ma operat ,,MULTUMESC,,,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

claudia (acum 12 ani)

va recomand si un tratament naturist pentru spondiloza cervicala
tratamentul se va face seara inainte de culcare, deoarece trebuie sa stati toata noaptea cu aceasta cataplasma pe zona cervicala
-se culege o frunza de brusture (este o planta foarte comuna) se spala biene sub jet de apa rece si se lasa la macerat timp de 10 - 15 minute in alcool medicinal apoi se scoate si se aseaza frunza pe o bucata de tifon sau un material din bumbac si se aplica pe zona afectata.
Eu am fost diagnosticata cu spondiloza cevicala si s-a manifestat violent prin contracturi musculare intre omoplati si gat. Am facut si masaj kinetoterapeutic si mi-au fost prescrise tot felul de calmante si antiinflamatoare iar singurul lucru care m-a calmat a fost aceasta cataplasma cu brusture.
Sper sa dea randament si in cazul dumneavoastra!

Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

claudia (acum 12 ani)

va recomand si un tratament naturist pentru spondiloza cervicala
tratamentul se va face seara inainte de culcare, deoarece trebuie sa stati toata noaptea cu aceasta cataplasma pe zona cervicala
-se culege o frunza de brusture (este o planta foarte comuna) se spala biene sub jet de apa rece si se lasa la macerat timp de 10 - 15 minute in alcool medicinal apoi se scoate si se aseaza frunza pe o bucata de tifon sau un material din bumbac si se aplica pe zona afectata.
Eu am fost diagnosticata cu spondiloza cevicala si s-a manifestat violent prin contracturi musculare intre omoplati si gat. Am facut si masaj kinetoterapeutic si mi-au fost prescrise tot felul de calmante si antiinflamatoare iar singurul lucru care m-a calmat a fost aceasta cataplasma cu brusture.
Sper sa dea randament si in cazul dumneavoastra!

Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

delia (acum 11 ani)

se culeg frunze de brusture si se face urmatoarea cataplasma;
se ia frunza su se preseaza cu sucitorul dupa care se unge cu spirt medicinal,se aseaza peste aceasta o alta frunza in acelasi mod pana la 10 frunze.Cataplasma se pune pe o panza subtire si se leaga pe locul dureros! SANATATE MULTA!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

serbanescu genoveva (acum 11 ani)

am fost diagnosticata cu discopatie cervicala.am luat tot felul de antiinflamatoare am facut si fizioterapie dar durerile din omoplat sting si din umar dreapta nu mai lasa.ultima data mi s-a recomandat sa iau lioresal si fizioterapie .d-voastra ce imi recomandati?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cristina (acum 11 ani)

dupa multi ani in care am suferit de dureri de colana, stari de ameteala si dureri de cap, in urma unor tratamente fara succes, am descoperit un medic specialist de exceptie din Tg. Neamt, care prin masaje terapeutice extraordinare m-a salvat de aceste neplaceri. Vi-l recomand cu calddura si incredere, poate fi contactat la nr 0755.692.130.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nicu (acum 11 ani)

Buna zioua .Sufar de discopatie cervicala ,am inceput gimnastica de recuperare urmand instructiunile de pe un site ,simt ameliorare dar in acelasi timp simt o febra musculara.Este bine sa continui gimnastica sau sa o intrerup pana ce ma voi prezenta la un specialist?Va multumesc si astept un sfat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nicu (acum 11 ani)

In ziua de 1 ianuarie am simtit furnicaturi cu durere la degetul mic si palma continuare deget mic .pe 3 ianuarie am facut film -raze si a confirmat ca sufar de discopatie cervicala Am fost indrumat la un specialist dar pana atunci am inceput gimnastica de recuperare prezentate pe un site.Furnicaturile si durerea a disparut la jumatate si sunt mult mai suportabile dar a inceput sa ma doara muschi siintre umeri ce ma sfatuiti sa intrerup gimnastica sau sa o continui pana pe data de 8 ianuarie cand sunt programat la un consult de specialitate . multumesc .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

aurel (acum 10 ani)

du-te la un doctor de specialitate si urmeaza-i indicatiile, este diferita de hernia de disc(ceeace am avut si eu si m-am operat),sunt cazuri cand te operezi sau nu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Advertisement Advertisement
Pag 1 din 2