Cauta afectiune/simptom/conditie medicala
Cere sfatul medicului
Cere sfatul
medicului

Cum pot scăpa de durere?

Hernie de disc
Intrebare postata de Utilizator11716698745 cu 3 saptamani in urma

Bună dimineața ieri de dimineață la serviciu am ridicat ceva și am simțit an partea de jos a coloanei o antepatura puternica am ajuns acasă cu greu dar acu nu pot sa mai stau an picioare

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum 3 saptamani)

Buna ziua,

Modul de a scapa de durere poate varia in functie de cauza acesteia. Pentru durerea pe care o descrieti, care pare a fi cauzata de efort fizic, este posibil sa fii suferit o intindere musculara sau chiar o hernie de disc.

Primul pas este sa incercati un tratament la domiciliu. Asta include odihna, evitarea miscarilor sau activitatilor care agraveaza durerea, utilizarea unei pungi cu gheata pe zona dureroasa pentru a reduce inflamatia si administrarea de medicamente fara prescriptie medicala pentru durere, cum ar fi ibuprofen sau paracetamol. Daca durerea nu se amelioreaza in cateva zile, este important sa mergeti la un medic.

In acest timp, asigurati-va sa stati cat mai drept si aveti grija cum ridicati obiecte - utilizati picioarele, nu spatele. Daca lucrati la un birou, verificati daca scaunul si biroul dvs. va ofera suport adecvat si va pozitioneaza corect.

Gasesti pe internet multe exercitii care ajuta la intarirea spatelui si la imbunatatirea posturii, dar este recomandat sa le faceti sub indrumarea unui fizioterapeut sau dupa ce primiti acordul medicului dvs.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/ortopedie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Afectiunile-coloanei-vertebrale/durerea-de-spate-ce-afectiuni-poate-ascundei_7164
sfatulmedicului.ro/Afectiunile-coloanei-vertebrale/afectiunile-spatelui-si-gimnastica_9611

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: