Continu dureri de spare raspuns medic

Hernie de disc
Intrebare postata de mirceafa cu 14 ani in urma

Buna ,totul sa antamplat cu doua saptamani an urma,mi sa blocat spatele nu am putut sa ma andrept ,din senin faceam putina ordine prin casa,am crezut ca e ceva trecator dar nu a fost asaurmatoarea zi a trebuit sa merg la upu mi sa dat ceva calmante si anti inflamaroaresi si o scrisoare medicala catre neurologie mi sa recomandat repaus de o saptamana anpreuna cu medicamentele mai sus mentionate, am facut rad de bazin si de coloana dupa aceste un RMN diagnostic polidiscopatie lombara ,dupa acestea ma trimis la neurochirurgie unde am dus rad si RNM a spus ca nu e de operat ,am si analize de urina si urocultura negativ ,acum nu m-ai iau medicamente ,acum pot merge antradevar fara sa ma tin de pereti dar durerile persista cel mai tare cand stau pe scaun , nu stiu ce sa mai fac unde sa merg poate ma ajuta cineva

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Dr. Dumitrache Adriana MDr. Dumitrache Adriana este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Eu cred ca ar trebui sa mai faci un consult la neurochirurgie ,poate la alt medic.Nu cred ca o polidiscopatie nu e de operat.Oricum trebuie sa iti schimbi stilul de viata: sa incepi sa dormi pe o saltea cat mai tare sau o saltea ortopedica, sa nu mai ridici greutati mari(sacose de la piata...etc.), cand te aleci dupa ceva nu te apleca din colana, lasa-te pe genunchi in jos cu spatele drept...etc, lucruri care nu iti solicita musculatura spatelui( atunci cand se contracta musculatura, strange vertebrela si comprima nervii ceea ce duce la durere.Poti sa incerci si un tratament de fizioterapie sau sa continui cu, calmante, antiinflamatorii, relaxante musculare...dar astea sunt pentru tratamentru formei acute de boala....ti-e iti trebuie si ceva de mentinere. Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Hernie de disc.

pegast_srl (acum 14 ani)

Incercati la Doctorul Patrascu de la Spitalul Universitar din Bucuresti. E un doctor foarte bun. Acolo l-am operat pe tatal meu de discopatie de disc. Cred ca daca mergeti cu RMN-ul facut va poate ajuta.

Mult succes si sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihail Bogdan (acum 14 ani)

buna ziua am o problema tare complicata , acum 3 luni am inceput sa nu mai am forta in picioare si la o saptamina nu am mai putut sa merg . Am fost internat la urgenta ,unde am facut toate analizele , am fost consultat de neuro-chirurg etc si degeaba . Nimeni nu stie ce am si de ce nu mai pot merge Poate trebuie sa imi fac un RMN . Va rog sa imi spuneti ce ar trebui sa fac Va multumesc si astept un raspuns de la un specialist

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria (acum 13 ani)

buna am fost diagnosticata cu polidiscopatie cervicala incipienta in urma unui RMN.Toate analizele au iesit in rest foarte bune. Ma doare spatele in partea dreapta sus cand stau prea mult pe scaun si am tendinta sa tot imi indrept spatele. Pb e ca mi s-a umflat putin si mana dreapta si cand e prea solicitata incepe sa ma doara si mana. Am facut tratament cu midocalm,aulin.Ce mai e de facut? Credeti ca e nevoie de operatie avadnd in vedere ca e doar in faza incipienta?multumesc o zi buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mircea (acum 11 ani)

pe mine ma doare coloana la noada si nustiu ce sa fac si cand stau an fund ma doare rau stie cineva ce creme sau ceaiuri .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

argentina (acum 10 ani)

Acum 4 zile ma jucam cu prietena mea si am luat o pe spate si de o data am simţit o durere tare care nu mai puteam sa ma misc mi sa blocat partea dreapta si am ramas in cordata.am fost la urgenta si mi a facut o injecţie cu deazapan si nu mai stiu cu ce la amestecat si mi dat ibuprofen si paracitamon , eu nu cred ca cu tratamentul asta ma fac bine..va rog sa imi dati un sfat ca sa fac

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: