Buna ziua, ma puteti ajuta cu o detaliere a problemei mele in urma acestui rezultat RMN ?

Hernie de disc
Intrebare postata de Daniela V. cu un an in urma

IRM coloana cervicala
Stergerea lordozei fiziologice cervicale ce asociaza usoara atitudine scoliotica dextroconcava cu unghi Cobb de 6 grade.
Deshidratarea in grade variate a discurilor iv cervicale,mai evidenta de la C2 la C6 - grad III Pfirrmann.
Osteofitoza marginala antero-laterala etajata.
Protruzie discala dreapta si paramediana stanga C5-C6 ce comprima sacul dural,ingusteaza neuroforamenele(mai evident pe stanga) si asociaza
contact disco-radicular pre- si intraforaminal cu radacina C6 bilateral,stanga>dreapta.
Protruzie discala mediana C6-C7 ce ingusteaza usor neuroforamenele,comprima sacul dural si determina contact disco-radicular pre- si
intraforaminal cu radacina C7 bilateral.

IRM coloana toracala
Deshidratarea in grade variate a discurilor iv toracale,mai accentuata de la T6 la T9 - grad III Pfirrmann.
Hemangioame vertebrale T4 cu diametru de 9 mm , T9 cu diametru de 3 mm si T10 cu diametru de 9 mm.
Fine prolapsuri discale T6-T7 si T8-T9 ce corespund deshidratarilor discale,boseleaza sacul dural si nu determina interesare radiculo-medulara.

IRM coloana lombara
Scolioza dextroconcava cu unghi Cobb de 14 grade.
Deshidratarea in diverse grade a discurilor iv lombare,mai evidenta de la L1 la L4 - grad III Pfirrmann.
Hemangioame vertebrale L2 si L5 cu diametre de 6-6,5 mm.
Debord discal circumferential L3-L4 ce amprenteaza sacul dural si determina contact disco-radicular intraforaminal cu radacina L3 bilateral.
Debord discal circumferential L4-L5 ce amprenteaza sacul dural si determina contact disco-radicular extra- si intraforaminal cu radacina L4
bilateral,dreapta>stanga.
Con medular proiectat la nivel T12-L1.
Canal lombar liber,larg.

CONCLUZIE:
Modificari de statica vertebrala cervico-lombara.
Deshidratarea in grade variate a discurilor iv.
Hemangioame vertebrale la nivel toracal (T4,T9,T10) si lombar (L2 si L5) cu diametre infracentimetrice.
Hernii de disc cervicale : dreapta si paramediana stanga C5-C6 si mediana C6-C7 ce comprima sacul dural si asociaza contacte disco-radiculare.
Deborduri discale circumferentiale lombare : L3-L4 si L4-L5 ce amprenteaza sacul dural si determina contacte disco-radiculare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

(acum un an)

Buna ziua,

Va recomandam sa va adresati unui medic neurolog pentru interpretarea RMN-ului efectuat.

Va puteti programa la un medic neurolog din lista: https://www.clickmed.ro/medic/neurologie

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: