Cum pot ameliora durerile cervicale și toracale?este necesara operația??

Hemangiom
Intrebare postata de Utilizator11639559658 cu 2 ani in urma

Bună ziua,

Ma numesc Ioana și am 27 de ani.

Ma confrunt cu dureri cervicale și toracale destul de urate. În anul 2019 au început durerile ușoare iar pe parcurs acestea s-au accentuat. În iunie, 2020 am făcut un rmn și rezultatul: discopatie cervicala. Diagnosticul pus de medici de spondiloza cervicala.
In luna mai, 2021 am avut contracții musculare, durere toracala partea stanga, durere ceafa partea dreapta. Acum ma confrunt cu o durere ( usturime) între omoplați și rigiditate a gatului. ( nu pot sa îmi mișc foarte bine capul intr-o parte, ba chiar acum 2 saptamani nu am putut sa îmi ridic bine capul de pe perna)

Din luna mai pana în prezent am luat o mulțime de pastile: Lioresal, Alasod, antiinflamatoare, analgezice, am făcut 10 sedinte de fizioterapie, kineto. De asemenea, am făcut și 7 injecții cu dexametazona- fără rezultat.
Nu mai știu ce sa fac. Săptămâna viitoare am programare la medicul reumatolog și neurolog dar stau ca pe ace.

Va rog sa ma ajutați cu o interpretare a ultimului RMN pe care l-am făcut și am primit rezultatul ieri, 14.12.2021.

Coloana cervicala: leziuni degenerative discale parțiale C5-C6 cu amprente discale și decolorarea unei herniei de material disco-ligamentar la nivel postero-median C5-C6 cu extruzie, minima migrare cauzala, dezvoltare postero-laterala dreapta, conflict radicular adiacent precum și amprentarea regionala a sacului dural.

Coloana toracala: noduli Schmorl T1-T12 cu amprente discale, discrete productii osteogene marginale și decolorarea unor mici protruzii de material disco-ligamentar la nivel posteri-median T6-T7, T7-T8, T8-T9.
Hemangiom centimetric somatic T10.

Va rog sa îmi spuneți cât de grava este situația și dacă trebuie sa se ajungă la operatie..
Sunt foarte panicata de acel hemangiom.

Va mulțumesc,

Multa sănătate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

Utilizator11639559658 (acum 2 ani)

Am uitat sa menționez ca am și dureri de umeri. Dimineața ma trezesc cu niște dureri groaznice.

Va rog sa ma ajutați cu eventuale răspunsuri.

Mulțumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11641727838 (acum 2 ani)

Buna ziua și la mulți ani sănătoși! Am aproape aceiași problema ca tine, am 55de ani, am fost la med.reumatolog mi-a dat sa fac multe analize ,trimitere la RMN, la neuro, am făcut CT la cap, trebuie sa încep și kinetoterapia ,cu masaj etc,,, încă sânt la început oricum vineri am fost la medic,,, mi-a dat antiinflamator și midocalm plus urimil vitamine,,,, nu simt nici o schimbare îmi dau și o senzație de depresie plâng asa aiurea,,,, durerile sânt foarte intense torace toată partea stângă, gat, cap, suportabil mana și piciorul. Este groaznic cu transpiratii și palpitații,,,, în special noaptea e groaza. Aștept cu nerăbdare să fac tot ce trebuie și să iau un tratament care ma rog la Dumnezeu să mi mai amelioreze durerile ,midocalmul de astăzi nu-l mai iau că-mi face mai rău..... Asa ca draga mea santem o groaza de persoane care suferim de aceste dureri care nu mi-am imaginat niciodată că pot să te reducă asa neputincioasă. Eu sânt o persoană activa nu pot sa stau mai ales ca stau la tara, dar acum nu am încotro măcar ptr.perioada asta nefericita. Iti doresc sa te faci bine sa ai grija la ridicări la frig, umezeala, eu și schimbările de temperatura ma afectează foarte mult. Multa sănătate și un an fără dureri să avem. Doamne ajuta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11639559658 (acum 2 ani)

Bună ziua! Un an nou fericit cu sănătate și bucurii! Va mulțumesc pentru mesaj. Ma simt mai bine de o perioada scurta de timp. Da, cum ați spus și dvs trebuie sa ne ferim de frig, umezeala, clima, fum de tigara, sa facem mișcare și o alimentație cât mai sanatoasa sa avem. In urma ultimului consult la medicul reumatolog, mi s-a recomandat cymbalta și lyrica. Sănătate multa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adina (acum 2 ani)

Buna Ioana!Cum te mai simti?Si eu am inceput de anul trecut sa ma dureri cervicale si toracale, ma supara foarte tare durerea de coaste sau sub coaste de sub sani, in special in partea stanga!Am inceput din ianuarie masaj si kineto dar prea putina ameliorare.Am 39 ani si la RMN mi-au iesit protuzii discale, deshidratari discale, modificari degenerative, hemagiom...Sanatate!Vroiam sa stiu cum te mai simti si ce ai mai facut intre timp!Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11639559658 (acum un an)

Buna Adina! Sunt mult mai bine acum. Nu mai iau tratament. Am observat în perioada asta ca atunci când ma expun la frig ma doare cervicala. În rest, mai simt uneori presiune/strangere în partea toracica dar tot nu am identificat exact care este cauza. Îmi cer scuze ca scriu dupa atata timp dar nu am observat. Tu ești bine? Cum te simți?
La multi ani cu sănătate și bucurii!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Yana (acum un an)

Buna ziua Mă numesc Yana am 31 de an,mă confrunt cu aceeași problema aceeași simptome.Urmeaza sa fac rmn cervico toracal,medic reumatolog mi-a dat diagnosticul fara sa fii văzut rezultate rmn(hernie de disc cervico toracala/spondiloză.....in ce stadiu sunteți acuma cu sănătatea???!!Mie frică sa fac rmn.Va doresc sănătate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11639559658 (acum un an)

Bună seara Yana. Sa nu îți fie frica de rmn. E ok. Cel mai bine este sa il faci, astfel vezi exact cu ce probleme te confrunti..Am trecut deja prin 2 rmn-uri...

Eu sunt binișor acum. Mai am dureri cervicale care îmi pleaca și pe mana dreapta dar nu foarte urate.

În ultimele zile ma confrunt cu durerea de ceafa în partea dreapta, cumva în spatele urechii, nu știu dacă e de la durerea cervicala sau altceva.

Sănătate multa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: