Cauza sangerarilor si a secretiilor maronii atunci camd analizele sunt in regula??

Ginecologie
Intrebare postata de Ella cu 3 luni in urma

Buna ziua! Ma confrunt cu niste probleme ginecologice si am nevoie urgenta de un sfat. Tin sa mentionez ca testul Papanicolau efectual luna trecuta a iesit in regula si controlul ginecologic,ecografia, la fel. Periodic am scurgeri maronii si sangerari minore in afara ciclului menstrual si nu se gaseste nici o problema. Am efectuat si teste de sange hormonale,iar nivelul de hormoni este exact cum trebuie. Care ar putea fi cauza? Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum 3 luni)

Buna ziua!

Sangerarile si secretiile maronii in afara ciclului menstrual pot avea diverse cauze, chiar si atunci cand analizele sunt in regula. Iata cateva posibile explicatii:

1. Dezechilibru hormonal: desi analizele hormonale indica nivelurile normale de hormoni, poate exista un dezechilibru subtil care nu este detectat. Consultati un specialist endocrinolog pentru o evaluare mai amanuntita a starii hormonale.

2. Polipi sau fibroame uterine: aceste formatiuni pot provoca sangerari intermenstruale sau scurgeri maronii. Cu toate ca ecografia poate sa nu le detecteze intotdeauna, este posibil sa fie necesar un examen mai detaliat, precum histeroscopia sau laparoscopia.

3. Sindromul ovarului polichistic (SOP): dezechilibrul hormonal cauzat de SOP poate provoca sangerari si secretii maronii. Aceasta afectiune poate fi dificil de diagnosticat si este recomandat sa consultati un specialist in endocrinologie.

4. Infectii vaginale sau cervicale: uneori, prezenta unei infectii, precum vaginoza bacteriana sau cervicita, poate provoca sangerari si secretii maronii. Este posibil ca aceste infectii sa nu fie detectate prin teste obisnuite, fiind necesara efectuarea altor examinari specifice.

5. Utilizarea anticonceptionalelor: anumite tipuri de contraceptie hormonala, precum pilulele anticonceptionale sau dispozitivele intrauterine (DIU), pot cauza scurgeri sau sangerari minore ca efect secundar.

Acestea sunt doar cateva dintre posibilele cauze, iar un diagnostic corect poate fi stabilit numai de medicul specialist, pe baza unei evaluari complete a simptomelor, a analizelor si a examinarilor clinice.

Este important sa va adresati unui specialist ginecolog pentru a investiga cauza exacta a sangerarilor si secretiilor maronii: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/secretiile-vaginale-cand-ar-trebui-sa-ne-ingrijorami_16966

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: