As putea ramane insarcinata ?

Ginecologie
Intrebare postata de Diana cu 8 luni in urma

Buna, iau yasmin de un an, se mai intimpla ca uit sau intirzii sa iau o tableta dar cam rar, in aceasta luna dupa ce am luat a doua tableta sin blister cam dupa o ora am avut diareie (scaun moale) dar nu severa, peste 2 zile am avut contact sexual ne protejat, medicul mia zis ca daca iau contracepive o perioada indelungata si iau pastilele +- regulat efectul de la contraceptive cam se mentine…dar cam ma sperie oricum ca nu gasesc nicaieri in internet asa informatii. Ar putea sa fie sarcita ? Si ati putea sami spuneti cam dupa cite zile de la contact sexual as putea sa dau aniliza de singe xcg? Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

SfatulMedicului (acum 8 luni)

Buna ziua,

Daca iei Yasmin in mod regulat si l-ai uitat sau l-ai intarziat doar rar, sansele de a ramane insarcinata ar trebui sa fie mici. Cu toate acestea, trebuie sa tii cont ca nicio metoda contraceptiva nu este 100% eficienta si exista intotdeauna un risc mic de sarcina.

Daca ai avut diaree dupa ce ai luat a doua tableta din blister, nu ar trebui sa afecteze eficacitatea contraceptivului, deoarece deja a fost absorbit in organism inainte de diaree. Cu toate acestea, daca este o preocupare pentru tine, poti lua o alta pastila dintr-un blister de rezerva in aceeasi zi si continua dozele normale.

In ceea ce priveste analiza de sange pentru a verifica sarcina, un test de sarcina in mod obisnuit poate fi efectuat in jur de 2 saptamani dupa contactul sexual, dar acest lucru poate varia in functie de testul specific folosit.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/cum-procedezi-daca-omiti-o-zi-din-tratamentul-anticonceptionali_18644

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Diana (acum 8 luni)

Buna seara iarasi, scuzati ca iar va deranjez dar as vrea sa concretizez tableta ar reusi sa se absoarbe intro ora? Multumesc mult pentru ajutor

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Diana (acum 8 luni)

Buna seara, scuzati ca sunt insistenta dar ati putea sami spuneti daca tableta ar reusi sa se absoarbe i tro ora, cum am dezcris in istorie cam dupa o ora am avut diaree dar nu severa.ar reusi in acest timb sa se absoarbe.multumesc mult pentru ajutor

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: