Vindecarea epilepsiei

Epilepsie
Intrebare postata de dianalu25 cu 13 ani in urma

Stie cineva daca epilepsia se vindeca 100%.sau un medic bun in acest domeniu pentru copii?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (197)

valeria pislariu (acum 13 ani)

buna seara .am gasit intrebarea dv si m-as bucura f mult sa gasiti un raspuns bun ,si chiar va rog sa spuneti daca dati peste cineva care are leac pentru aceasta urita boala .Eu am un copil de 24 de ani care a declansat aceasta boala la virsta de 10 ani.De atunci ia depachine (parca se scrie cu k nu mai retin )si nu mai face crize ,dar daca indrazneste sa nu ia, imediat i se face rau .Cam atit am putut sa va zic.Va doresc din suflet sa nu fie acest diagnostic si sa aveti copil sanatos!!!!!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

margean dan (acum 11 ani)

multumesc mult la fel si pt copilul dumneavoastra sarumana noapte buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

georgescu (acum 10 ani)

cele mai bune rezultate se obtin pin terapie Bowen

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ioana (acum 7 ani)

Cel putin nu mai face crize. Eu am 3 pastile printre care si depakine si inca fac crize.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dianalu25 (acum 13 ani)

buna seara ...m- a intristat raspunsul dv ....unde ati tratat copilul? Noi am fost la obregia un an si nu a mers cu tratamentul de acolo si a cum mergem la victor gomoiu si fetita mea ia depakine dar asociat cu lamictal.Cunosc un tanar de aceiasi varsta ca fiul dv care a fost in franta si i s-a prescri medicamentul KEPRA.Se simte f bine nu amai facut crize ...Fiica mea nu a facut niciodata crize generalizate ci doar partiale .VA DORESC MULTA SANATATE

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anita adrian (acum 13 ani)

Buna seara ma num.Ciora Anita sunt din Dr.Tr-Severin si eu am aceasta boala de la 6 ani,prima oara am luat depachin si lamotrin,acum acum iau kepra si lamictal si imi este mai bn mia mai fost rau dar miau crescut doza si imi este bine,vreau sa stiu si eu daca boala asta se poate vindeca va rog frumos.....ma gasiti pe id-ul anytutzalove va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

valentina (acum 9 ani)

buna seara dar unde putem gasi medicamentul KEPRA?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1477147717 (acum 6 ani)

Buna seara, am citit cateva postari de pe aici, am epilepsie de la 14 ani, dar crizele s-au oprit de mai bine de 9 ani nu mai fac nici-un fel de criza, ca si schema de medicamente am luat asa...la inceputul bolii am luat carbamazepin, ulterior s-a adaugat depakine si apoi rivotril de 2 mg, in prezent, in urma unor investigatii, facute la Sptal Universitar Bcuresti, unde am avut norocul s-o cunosc pe dna doctor Madruta Ioana, cel mai bun medic ever pe asa ceva, acolo la spital este laborator foarte performant pe monitorizare VideoEEG si o intreaga echipa de cei mai buni medici pe asa ceva In frunte cu dna doctor Mandruta Ioana care este cea mai buna, si ca sa revin am efectuat RMN Cerebral nativ, apoi dupa un an am efectuat RMN Cerebral cu baza de craniu si protocol de epilepsie La clinica Regina Maria Bucuresti si montaj casca 10/10 cu video EEG la SUUB (spital universitar urgenta Bucuresti) unde s-a stabilit urmatoarele: pacient cu epilepsie focala cu crize focale cu generalizare secundara, controlata medicamentos fara crize de 9 ani si acolo s-a schimbat putin shema de tratament, in prezent i-au carbamazepin 200 mg doua pe zi si Keppra sau cum i se spune la noi in tara Levetiracetam ( care este foarte bun, ajuta foarte mult) de 500 mg doua pe zi, urmeaza s-a merg peste un an la spital unde voi face montaj casca cu VideoEEG si ulterior se incearca scoatere de sub tratament in decursul anilor boala raspunde favorabil,dar trebuie retinut ca...in tot acest timp, nu am intrerupt tratamentul nici macar o zi, am urmat un stil de viata sanatos si anume, fara consum de alcool sau tigare sau orice altceva cum ar fi cafea sau sucuri energizante si perioda de odihna de cel putin 8 ore de somn si uite ca da se poate epilepsia este vindecabila, atentie nu toate formele de epilepsie sunt vindecabile, conteaza si modul in care boala s-a dobandit si factorii ce au dus la aparitia bolii dar...se poate chiar si femeile ce vor copii s-o caute pe dna doctor Mandruta Ioana, cand am fost acum ultima data am cunoscut o fata de 23 de qani care voia bebe am stat putin de vorba ce e drept dar acolo i s-au facut investigatii suplimentare legat de aceasta afectiune, ceea ce vreau sa subliniez, sa fiti mai pozitivi mai optimisti pentru ca nu e chiar asa de rau pe cat pare, sper ca m-am facut oarecum inteles, in prezent am pornit pe 10 ani decand nu am facut nici-un fel de criza, sunt pe medicatie cu carbamazepin si Levetiracetam, crizele au fost cateva la inceput in primii 5 ani pe cand aveam 14 ani si ultima criza a fost oarecum urata dar din cauza mea, fusesem la discoteca si din cauza oboselii si o zgomotului cat si a luminii de acolo si bausem si un suc coca cola, lucru total interzis, pe final vreau sa spun asa, cu incredere si gand la Dumnezeu si un stil de viata sanatos poate duce la vindecarea bolii, sanatate multa va doresc,doamne ajuta s-auzim de bine!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andrei (acum 13 ani)

k naiba boala asta:((:((:(( poate exista vreun tratament sa se scpae definitiv d boala asta:@:@:@

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anca (acum 13 ani)

Am 24 de ani, si am aceasta boala. Da, Keppra alaturi de Depakine mi-a facut mult mai bine, si iau acum si oxcarmazepina si rezultatele au aparut foarte repede.Ma deranjeaza efectele secundare (de ex tremur de la Depakine, si neliniste, anxietate poate pt ca fizic nu ma mai misc la fel de repede) Aveam si 10 crize scurte/zi (am mai mult crize partiale) si acum am max 10/luna. Tratamente exista o multime si rezultate sunt pt ca am fost de 3 ori la un pas de pareza si am ajuns la mai nimic. Intrebati-ma orice ca am studiat boala foarte mult si stiu cum se manifesta ca am avut toate tipurile de crize. Am invatat despre ea si la facultate. Un lucru e clar, cu tratamentele de acum se vindeca si in Romania.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gabriel (acum 13 ani)

copilul meu a facut o criza la gradinita are 5 ani jumatate ni s-a spus ca e inceput de epilepsie dar eu nu sunt sigur.Copilul a ramas intepenit cu privirea fixa dar constient,am facut eeg. tomograf si mi s-a prescris depakine ce ar trebui sa mai fac ca sa fiu sigur ca este aceasta boala va rog

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dianalu (acum 13 ani)

parerea mea este sa mai cereti parerea inca unui specialist.cel putin unu.eu stiu ca dupa o singura criza nu poate fi pus diagnosticul si dupa trei cel putin ......noi am avut rezultate cu dr.teleanu de la spitalul victor gomoiu dupa un an de esec la obregia.mai repetati investigatiile.multa sanatate si optimism.succes

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simona (acum 13 ani)

buna. am citit toate in mare parte postarile voastre . eu sunt in aceeasi problema ca si voi .am tratament cu depakine si carbapazemina si pot sa spun ca sunt foarte multumita de acest tratament . am uitat ce inseamna ce e aceea criza. acum imi traiesc viata din plin . am 26 de ani am si un iubit si imi doresc sa am si un copil . si cel mai important doctoru m-a asigurat ca copilul meu nu va fi afectat de tratament .si va rog nu va descurajati. eu am tratamentul dee la varsta de 4 ani si mau purtat parintii mei pe la tot felul de doctori pana am ramas la unu care acum cativa ani mi-a zis ca totul o sa fie bine dar depinde de bine . mai multe detali daca vreti sa va spun toata povestea ma puteti contacta pe idul de mes pisoias_mona

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dianalu25 (acum 13 ani)

multumesc pentru incurajare si as vrea sa stam de vb dar mai tritem inca o data idul ca nu am stiut ce e cu el si l-am sters scuze ...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gigione123 (acum 12 ani)

buna am si eu epilepsie de la 7 ani iau tratament am 31 pana acum aveam masticati de 6 luni am crize mai puternice spunemi si mie ce sa fac te rog

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreea (acum 12 ani)

As vrea sa iau legatura cu dvs se poate? un id sau email... va multumesc si multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Georgiana83116293 (acum 11 ani)

buna Anca,te rog da mi adresa ta de mail,as vrea sa te intreb mai multe despre aceasta bola.Sotul meu a fost operat de globlastom si a ramas cu aceste crize.Multumesc frumos si multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mario (acum 11 ani)

Anca , am vazut ca ai spus ca ai studiat boala foarte mult si nu vreau sa pierd ocazia.
Eu am 16 ani si am venit de la Mures ieri pe 24 oct 2012 , mi-a spus doctora ca am epilepsie si ca nu am voie sa fac efort .. Eu am citit mult si am sperante mari. Am citit si m-am informat ca nu este neaparat sa ai EPILEPSIE daca prezinti mioclonii matinale ( tremuram dimineata ) Am avut o singura criza luna trecuta in care am lesinat si am prezentat simptomele mioclonice ( mi s-a inclestat gura si am ramas incordat ) In 15 min mi-am revenit in salvare. FUMATUL dauneaza mult in aceste faze ? :| si mi-a spus ca nu a voie sa fac sport ceea ce mie foarte greu fiindca eu fac Agressive Rolling ( http://www.youtube.com/watch?v=8o6EQ5RkeJ0 ) Ceva de genul. Astept raspuns , multumesc !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Valeriu (acum 11 ani)

Sunt din Constanta si am 30ani in 2003 am fost diacnosticat cu epilepsie generalizata secundar iar dc.Resit Clara din Constanta mia prescris pentru 6 luni un tratament greu dar eficient- Depachin,Carmadazepin, Medazepan si Diazepan. Dupa cele 6 luni am ramas doar cu Depachin si Medazepan perioada de aproape 2 ani. De aproape 7 ani sunt si fara tratament si fara crize dar la controlu anual mi da adeverinta cu epilepsie genetalizta secundar cum pot sta fara tratament si fara crize nusi poate explica nici dc. Dar mia zis ca nu imi poate modifica diacnosticu. De rearcat ca mam lasat de tigari de 4ani dar in schimb sunt consumator de cafea . Acum stau si a intreb daca am avut sau mai am epilepsie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristi covaciu (acum 10 ani)

Salut Anca,sunt Cristi ,am 25 de ani,sunt din bistrita si am o forma ciudata de epilepsie.Mi-ar placea sa pot vorbi cu tine mai multe lucruri,ca nu cunosc o persoana cu varsta apropiata de mine sa aiba aceasta afectiune.As aprecia un raspuns,sau un id de Facebook ca acum e mai usor asa.O seara buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vezi toate raspunsurile
Pag 1 din 10