Neurologie

Epilepsie
Intrebare postata de daniela_madalina04 cu 10 ani in urma

Am 24 si iau de la varsta de 14 ani tratament pt. epilepsie dar nu mia fost gasit nimic. si nu am convulsii ca alte persoane dar imi este frica sa ma las de tratament. acum am 24 de ani .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (8)

daniela_madalina04 (acum 10 ani)

buna ziua pt. ada o dieta nu se fac inainte niste analize ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bla (acum 10 ani)

Si diagnosticul de epilepsie pe ce criterii a fost pus? Daca nu s-a gasit o patologie,nu ai convulsii,de ce iei tratament pentru epilepsie?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

daniela_madalina04 (acum 10 ani)

nu am convulsii

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bla (acum 10 ani)

La 14 ani de ce ti-au fost recomandate antiepielpticele in conditiile in care nu s-a confirmat existenta epilepsiei? Cand ai fost ultima data la medic? Putin probabil sa suferi de epilepsie din ceea ce zici tu,adica absenta crizelor si nimic concret care sa confirme boala si mai ales ca in timp de 3 ani fara crize poti sa reduci treptat dozele pana renunti la tratament.Cand spui ca nu ai avut convulsii te referi in ultimul timp sau ca nu ai avut niciodata?Indicat este sa discuti si cu un neurolog!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

daniela_madalina04 (acum 9 ani)

m-am speriat de un catel care a fost omorat , adica soc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mica (acum 10 ani)

Am auzit ca sunt cazuri de epilepsie care se vindeca odata cu inaintarea in varsta ,deci trebuie sa faci o reevaluare medicala

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mariana (acum 10 ani)

Buna am si eu o antrebare ,tatal meu a avut o criza acum vreo sase ani, acum are 58 de ani ,de atunci a avut crize cam din trei an trei luni dar an ultimul timp nu sia mai luat pastilele si a facut o criza mult mai mare si a vomitat si foarte mult sange ,(cheaguri)ami puteti spune daca si sangele e legat de epilepsia??

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marian (acum 10 ani)

Buna ziua,

Va rog sa imi dati un sfat cu privare la starea de sanatate precara a bunicii mele in varsta de 84 de ani diagnosticata cu dementa mixta-stadiu avansat BPOC acutizat,infectie tract urinar (E coli, klepbatelor pneumonar) tipul anemie hipocrina forma usoara ,cifoza dorsala).
Mentionez ca a fost internata in spital de 2 ori la urgenta iar dupa externare ne-am lovit de refuzul dansei de a se hrani (practic nu se poate supravietui cu 2-3 lingurite de lichide pe zi-un mai stie sa consume/inghita lichide ,le tine in gura si le varsa). Tratamentul prescris inceput se face cu EBIXA- clorhidrat de memantina si Bilobil. Degeaba tratamentul din spital o pune pe picioare daca ea intr-o saptamana dupa externare devine din nou “leguma”.
Va rog sa imi spuneti cum ar trebui procedat.
Multumesc frumos!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: