Epilepsia si marijuanna

Epilepsie
Intrebare postata de StefanAnghelescu cu 8 ani in urma

Am o intrebare care m-a bantuit de foarte mult time si acum ca am gasit acest forum vreau sa o postez aici,poate o citeste o persoana specializata si-mi poate raspunde la ea.
Acum peste un an si jumatate am facut prima criza convulsiva,nu am urmat niciun tratament iar la trei luni am facut o alta criza,atunci neurologul m-a pus sa fac un rmn si sa refac o electro-encefalograma,ulterior mi-a pus diacnosticul de epilepsie si am inceput tratamentul cu Levetiracetam.
De un an si 4 luni de cand iau pastile nu am mai avut nicio criza,au fost doar scurte momente in care eu ma simteam ciudat sa spun asa,a fost o stare pe care nu am aprofundat-o si nu pot sa explic,dar am comparat-o cu starea de dinainte de criza,tin sa repet ca niciuna din acele faze nu s-a concretizat intr-o criza.I-am povestit neurologului despre stari si mi-a marit doza de tratament de la 1000 la 1500 de mg si de atunci m-am simtit foarte bine.
Acum urmeaza problema.eu de aproximativ 3 ani de zile fumez marijuanna,la inceput mai rar,iar acum am inceput sa fumez mai des,tin sa mentionez ca ma simt bine in continuare,nu am nicio probleme cu boala,dar vreau sa stiu care este efectul marijuannei asupra neuronilor.Stiu ca epilepsia este o boala concretizata prin convulsii iar convulsiile sunt descarcare electrice necontrolate ale neuronilor si vreau sa stiu si efectul marijuannei,am citit o gramada de articole care spun ca acest drog face bine celor cu epilepsie,ca poate chiar sa vindece epilepsia,eu nu cred in aceste lucruri,stiu ca inca nu s-a gasit leac pentru epilepsie,doar medicamente care pot s-o tina in frau,si vreau sa aflu exact efectul marijuannei asupra neuronilor,si mai ales,vreau sa stiu daca-mi face rau,nu din alte puncte de vedere decat cel al epilepsiei.
Multumesc celor care au citit acest post si celor care au raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Costin M (acum 8 ani)

Cel mai bine ar fi sa va faceti un implant care va reduce pana la disparitie crizele de epilepsie si apoi o sa puteti avea o viata normala. Acum acesta operatie extrem de costisitoare este gratuita la spitalul Bagdasar Arseni.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

StefanAnghelescu (acum 7 ani)

puteti sa-mi spuneti mai multe despre aceasta operatie si despre ce dispozitiv este vorba?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1476962163 (acum 7 ani)

Se refera la stimularea nervului vag. Este un tratament complementar si nu poate inlocui tratamentul de electie. Principiul de functionare este simplu: se introduce in nervul vag un stimulator electric (este un aparat electric f mic, ramane implantat sub piele). Se pare ca stimularea nervului vag produce eliberarea unor substante endogene cu efect antiepileptic. Nu se cunoaste clar care este mecanismul de fucntionare, dar se pare ca are efecte benefice atunci cand se foloseste ca tratament complementar.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1476962163 (acum 7 ani)

In principiu, marijuana are efect deprimant asupra sistemului nervos, ceea ce inseamna ca riscul de aparitie al unei crize este relativ mic. Pe de alta parte, marijuana provoaca distrugeri la nivelul neuronilor destul de puternice. Un consum constant de marijuana poate duce, in timp, la agravarea problemelor de ordin neurologic (cum este si epilepsia). Eu va sfatuiesc sa eliminati orice stupefiant din viata dumneavoastra. Aveti nevoie de odihna si cat mai putin stres.
Incercati sa tineti o viata cat mai echilibrata si sa evitati, pe cat posibil, substantele ce pot perturba functionarea creierului.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1476962163 (acum 7 ani)

In plus, legat de consumul de marijuana, este bine sa stiti ca desi THC-ul (substanta activa din marijuana) are efect deprimant, administrat in cantitati mari duce la un efect stimulant asupra creierului, respectiv scaderea pragului epileptic si riscul de aparitie al crizelor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: