Da sau nu?

Epilepsie
Intrebare postata de alexandra sanda cu 14 ani in urma

Cik persoanele care au epilepsie nu pot avea copii.e naspa pt k eu imi doresc copii.nam mai facut o criza de 5 luni deobicei le fac in somn si tzin cateva min doar tremur atat simi musc limba.Nici inainte nu faceam crezele des la 3-4 luni sau chiar mai mult depinde.Oricum eu cred ca e alegerea mea dak vreau copii sau nu.nu?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (19)

Sheila (acum 14 ani)

Pot ramane insarcinate dar trebuie sa aiba o buna sanatate.Este necesar administrarea de vitamine mai ales cele cu acid folic.
Se pare ca exista un risc de a avea un copil cu defect de tub neural (spina bifida), dar daca este tinuta epilepsia sub control sarcina si nasterea poate evolua la fel ca la femeile fara probleme.
Trebuie sa discuti cu medicul inainte de a concepe copilul pt a vedea daca tratamentul va putea fi administrat pe perioada sarcinii.
Asa ca mergi la un dr bun si spor, sa auzim de un bebe

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marialeea (acum 14 ani)

Draga Alexandra, am epilepsie de 8 ani si jumatate si iti spun cu certitudine ca am consultat O DROAIE DE MEDICI NEUROLOGI care mi-au spus acelasi lucru: nu se poate ca, sub tratament cu antiepileptice, sa ai un bebe sanatos. De ce? E simplu: sunt riscuri mari de malformatii fetale! Stii si tu ca pe perioada sarcinii nu se prea administreaza nimic, cel putin in primul trimestru cand se formeaza sistemul nervos si circulator, respectiv si inima, asa ca daca "bombardezi" bebelusul cu antiepileptice e logic ca nu poate iesi nimic bun.
Trebuie vorbit cu medicul daca tu ai o forma de epilepsie care iti permite sa intrerupi tratamentul pe perioada sarcinii, dar a aparut medicamentul Lamotril, un antiepileptic usor, de ultima generatie, care iti permite sa porti sarcina fara probleme si fara riscuri. Discuta cu medicul tau, intra pe net ca sa citesti de acest medicament si... nu mai gandi ca "e alegerea mea daca vreau copii sau nu". Da, e alegerea ta, dar nici o mamica nu doreste ca puiul ei sa aiba mari probleme de sanatate!!!
Informeaza-te, discuta cu mai multi neurologi daca e nevoie inainte de a face pasul asta.
Multa sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

coca andrei (acum 14 ani)

sieu am epilepsie de7 ani de la o lovitura si fac crize numai daca nu indeplinesc regulile doctorului dar am facut un test pe mine am facut un testpe mine am facut sport un an si jumatate si nu am patit nimic am tras de fiare dar au aparut si crizele deoarece am baut alcool peste masura timp de o luna si am renuntat dar sportul nu face rau cum zice doctorul pentru ca nu stie ce fel e sa fii intro situatie din asta si mam dezvoltat mult tare dar in schimb ma tem sa am o relatie cu o fata mai mult de 6,7 luni deoarece cand afla ma lasa ca cica sunt bolnav si nu le place asta la un baiat ma simt jenat astae va multumesc ca mati inteles

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mishka (acum 14 ani)

Alexandra, am sa-ti spun si eu ce ti-a spus marialeea: riscurile de a naste un copil cu malformatii sunt foarte mari atunci cind esti sub tratament antiepileptic. Mie mi-a spus neurologul la care merg ca abia atunci cind nu voi mai face nici o criza timp de 1-2 ani (sub tratament, desigur) si apoi incetarea tratamentului o perioada destul de lunga si tot fara crize, normal — abia atunci poti face un copil. Numai ca... e prea putin probabil ca aceste crize sa inceteze cu totul. Eu am avut o tumora care a generat epilepsia, am fost operata, dar crizele tot au ramas. Mult mai putine, dar sunt prezente si n-am ce sa fac. Continui tratamentul... si din cind in cind ma gindesc ce frumos ar fi putut fi daca aveam un copil inainte de a descoperi cauza crizelor si a incepe tratamentul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

voichita (acum 14 ani)

si eu am epilepsie ,si am fost la medic si a zis ca cu o luna inainte de a concepe copilul sa nu iau medicamente,si in primul trimestru de sarcina sa nu iau.Cunosc persoane care au epilepsie si au facut un copil sanatos,dar in timpul sarcini nu a luat nici un medicament.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

eli40 (acum 14 ani)

am epilepsie de 27de ani.am un baiat de 20de ani dar pe toata durata sarcinii am luat tratamentul.au zis ca daca nu i-au tratamentul mai mult rau fac fatului decat daca iau.are o malformatie la fiara atat si e student

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria (acum 14 ani)

daca iti doresti cu adevarat un copil gandestete in primul rand la sanatatea lui cai mai presus de toate pt ca nu cred ca tiai dori sal vezi ca sufera asa ca tine. parerea mea in cauza patita e cA poti avea o sarcina si un copil perfect sanatos chiar daca continui tratamentul, dar asta doar daca il iei in concentratie mica si daca dr neurolog e de acord sa til admin in continuare,, bineinteles si cu vointa ta de a duce o sarcina cat mai linistita relaxata si fara efort fara stres si altele, o criza in timpul sarcini ii poate fi fatala bebelusului. mult noroc si sanatate la bebe.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marialeea (acum 14 ani)

Voichita, vorbeste cu medicul ginecolog ca sa-ti prescrie Lamictal daca doresti neaparat un bebe sanatos si daca vrei sa nu ai nici o criza in timpul sarcinii. Imi pare rau de post-ul de mai sus, cel in care am scris ca medicamenul se numeste Lamotril, de fapt e LAMICTAL si poti citi despre el pe net. E un antiepileptic care se poate lua fara probleme in timpul sarcinii, fara sa afecteze in vreun fel copilasul.
Multa bafta in continuare!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mishka (acum 14 ani)

Pastilele pe care le iau eu sunt Lamictal 100 si Keppra 1000. Neuroloaga mea mi-a zis de acest Keppra ca e cel mai nou.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Amalia (acum 14 ani)

chestia cu bebele la pers epileptice e cu suisuri si coborasuri sa zic asa .Si eu am epilepsie si iau Lamictal ,si am luat si pe timpul sarcinii. am o fetita de 4 luni perfect sanatoasa , frumoasa si e f bine .Daca este sa iasa un copil cu probleme poate sa se intample si la pers sanatoase . medicul meu neurolog m a ajutat f mult , e o pers extraordinara . ASa ca vb cu medicii , tine ti sarcina sub control si o sa fie bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gradinariu gica (acum 14 ani)

sotiea mea face crize mai ales la nervi se supara si incepe sa tremure toata inclusiv vocea si cade jos si sta cca 15-20 min asa timp in care mai tresare cate un pic .nu mi-a spus nici o data ca are epilepsie eu o suspectez ca are asa ceva ,a mers la neurolog dar nu vrea sa spuna exact ce are ,a spus ca doar nu i se oxigeneaza creerul si de asta face aceste crize,vreau sa aflu adevarul are sau nu epilepsie ?sunt de un an si jumatate cu ia si avem si un copil de 10 luni .sunt disperat nustyu unde sa ma adresez sa aflu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

florentina (acum 14 ani)

am epilepsie de vro 7 ani, in primi ani aveam crizele mai dese,numi dadeam seama de unde provin.am fost la un neurolog si mi a zis sa fac tomograf,si atunci am aflat k am un chist pe partea stanga de atunci dupa ce mia prescris docotorul reteta am urmat tratamentul mi sau rarit crizel o data la 6 luni.oare e vro sansa scap de epilepsie,si sa pot vea copii?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mishka (acum 14 ani)

Nu crezi ca exista riscul de a naste un copil cu grave probleme de sanatate (asta daca esti sub tratament)? Mai bine vorbeste cu medicul tau, pentru ca nu poate fi numai alegerea ta... Sigur, dupa cum ai citit pe forum, au existat si cazuri in care s-a nascut un copil perfect sanatos, dar vrei sa risti? Eu nu am vrut!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anamaria (acum 14 ani)

Buna!
Ma numesc Anamaria si in februarie anul acesta am aflat ca am epilepsie dupa o criza facuta la servici. In luna martie, eu si sotul meu, vroiam sa ne pornim la treaba pentru un bebe, dar ne-au fost date peste cap toate planurile.(am aranjat camera bebeului, Si acuma ma apuca plansul cand imi aduc aminte ca nu pot face bebe o perioada. Medicul a fost clar: intai tratamentul si apoi copilul, dupa ce nu voi avea nevoie de tratament. Dar intrebarea e: cand nu voi mai avea nevoie de tratament? Un an doi mai mult ca sigur.... Dar asta e....
Asadar, Alexandra, medicul meu a fost destul de hotarat cand mi-a spus: nu copil in timpul tratamentului. Am auzit si eu de Lamictal de pe internet. Mie oricum imi e frica sa iau pastile pe toata perioada sarcinii, m-am speriat si imi doresc un copil sanatos, daca nu infiez sau oi face unul cand voi fi sanatoasa....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mishka (acum 14 ani)

Imi pare rau sa ti-o spun, Anamaria, dar nu cred ca vei putea lasa tratamentul vreodata! Eu iau pastilele din 1992, crizele s-au rarit foarte mult (dupa ce am facut operatia, bineinteles, in 1996 – asta daca ai citit ceva mai sus), dar nu au disparut complet... :(

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marialeea (acum 14 ani)

Epilepsia, daca acesta este diagnosticul pus de catre medici, este o afectiune care NU SE VINDECA. Da, crizele se pot rari, cum bine spunea mishka, dar de vindecat... Asa ca, daca nu ai curajul de a face un copil sub tratament (cu Lamictal sau alt medicament de epilepsie care permite acest fapt), eu spun sa va nu va mai ganditi la un bebe al vostru. Si eu sufar de boala asta din anul 1999, am incercat sa las tratamentul de nenumarate ori, dar nu s-a putut. Asa ca nu am un copil si nici nu voi avea vreodata cu tratamentul pe care il iau.
Cititi pe net despre aceasta boala, iar daca puteti urma un tratament care sa va permita sa aveti un copil sub tratament, faceti-o! Nu sperati ca va veti vindeca (desi speranta moare ultima), pentru ca nu prea am auzit de lucrul asta. Vorbiti cu medicul neurolog care va monitorizeaza, nu mai asteptati o vindecare care nu va veni, si eu mi-am facut speranta asta, si mie medicul mi-a spus ca daca nu am crize pot lasa tratamentul dupa doi-trei ani, dar nu am putut caci crizele au revenit chiar mai feroce. Asa ca, sfatul meu, faceti un bebe cat sunteti tineri, caci eu am 38 de ani si ''mi-a trecut trenul'', cum se spune, asteptand o vindecare care nici acum nu a venit.
Sanatate multa va doresc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rodicutza (acum 13 ani)

io am epilepsie de 17 ani si am un baietzel de 3 ani care e perfect sanatos,pe perioada sarcinii am luat pastile care port numele de keppra,este cel mai nou medicament in domeniul acesta vi-l recomand tuturor

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

LAURA CINCA (acum 7 ani)

Am epilepsie de 9 ani....si am 2 copii sanatosi tun!!si cu epilepsie puteti avea copii numai k analizele pe timpul sarcinii vor fi mai frecvente si mai amanuntite!!!

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11627730452 (acum 2 ani)

Este mai bn sa nu ramai insarcinata. Odata ce iei medicamente ptr epilepsie există riscul să pierzi sarcina la 6-7 săptămâni dacă rămâi insarcinata. Dar cu psicofarmace nu poți rămâne insarcinata. Eu am descoperit anul trecut ca am epilepsie. Iau antiepileptice de un an și câteva luni. Mi-a spus doctorul neurolog ca nu pot rămâne insarcinata. Mi-a spus și ginecologul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: