Cum se declanseaza epilepsia? raspuns medic

Epilepsie
Intrebare postata de Mirea Bogdan cu 10 ani in urma

Buna ziua am si eu o intrebare si astept raspuns cat mai repede posibil.

Este posibil ca un copil de 15 ani sa fie predispus la boala numita epilepsie, in conditiile in care s-a nascus sanatos si pe parcursu anilor nu a avut sintome care sa ma duca cu gandul la asa ceva ? In familie nu au existat cazuri de acest gen.
Acum insa are stari de somnolenta, greata, ameteli, lipsa poftei de mancare si nu este prea prezent in comunicare. Va multumesc anticipat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (18)

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Exista aceasta posibilitate insa aveti nevoie de un consult de specialitate ( neurolog) pentru a avea o certitudine.Simptomele descrise nu sunt specifice epilepsiei.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Epilepsie.

A.della (acum 10 ani)

De unde si pana unde ati ajuns la concluzia ca ar putea fi suspect de epilepsie in conditiile in care copilul prezinta simptome complet atipice acestei afectiuni?crizele convulsive recurente reprezinta primul semn specific epilepsiei.Ceea ce descrieti pare mai degraba o tulburare pe fond de oboseala,stres,perioada adolescentei care nu este deloc usoara si nu putini dintre acestia refuza dialogul fara existenta unei afectiuni organice propriu-zise.Efectuati un set complet de analize,cat despre motivele de ingrijoarare cu privire la epilepsie sunt minime si nejustificate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

GREEN TEA (acum 10 ani)

Crizele epileptice pot avea loc si fara pierderea constiintei.Persoana ramane cu privirea fixata intr-un loc pret de cateva sec., aproximativ un minut.(semn ce poate fi vazut de altii)
//sfatulmedicului.ro/Epilepsia-si-Convulsiile/epilepsia-cauze-simptome-tratament_310
//sfatulmedicului.ro/Epilepsia-si-Convulsiile/epilepsia_351

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mirea Bogdan (acum 10 ani)

Ce sa va spun eu am fost la medic vineri la spitalul de copii din iasi copilul este internat si exista pasibilitatea sa mai ramana o saptamana asa a crezut de cuviinta medicul neurolog, ce ma framanta este ca doamna Dr. nu prea este comunicativa cu parintii asa cum este si cu mine de-altfel, mi-a spus asa pe repede inainte ca este posibil sa aiba asa ceva si ca are pietrificare la cap exact asa s-a exprimat ce parere aveti???

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

GREEN TEA (acum 10 ani)

Nu are ,,pietrificare" la cap. Eventual schimbati medicul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

A.della (acum 10 ani)

Eu am vorbit strict despre primul semn care alarmeaza parintii,anturajul si ii trimit in directia investigarii copilului pe ramura neurologica.Daca vorbim despre crizele de tip absenta debuteaza in copilarie si in general la pubertate dispar,un procent foarte mic dintre adolescenti si adulti au acest tip de crize.Epilepsia de lob temporal este frecventa in schimb si este specifica epilepsiei focale ,dar care poate capata si aspectul crizei grand-mal in conditiile in care focarul epileptic se extinde.EEG-ul prezinta modificari?RMN-ul arata o patologie?din ceea ce descrieti sincera simptomele nu corespund cu tabloul clinic al epilepsiei.Are manifestari motorii,automatisme,privire absenta pret de cateva secunde-minute urmata de amnezia episodului,crize de pierdere a starii de constienta?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mirea Bogdan (acum 10 ani)

Sa va spun de ce m-am panicat, eu am mers vineri cu el la Spilalul de copii Sf. Maria IASI i-sa saf*t un RMN la care medicul de garda de la urgente a spus ca a iesit bine si ca nu are probleme a doua zi urma sa ii faca o encefalograma asa a spua Dr. si dupa-amiaza mi-a spus rezultatul dar in mare graba caci nu este o dictorita sa te poti intelege cu ea, tipa din orice sincer am ramas fara cuvinte. A spus ca are petrificare la cap exact asa s-a eprimat si cica sa se gandeasca ce tratament ii da , ca il mai tine internat o saptamana si cam atat. Nu stiu ce sa mai cred.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

GREEN TEA (acum 10 ani)

,,Pietrificare" nu este un diagnostic. Aveti rezultatele de la RMN si EEG mergeti la alt medic. Bafta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

A.della (acum 10 ani)

Am inteles acum!parintii in general se ingrijoreaza cand observa o modificare in comportamentul propriilor copii,dar nu trebuie sa ajungeti sa va ganditi la ce-i mai rau posibil.Chiar dumneavostra va plangeti de medicul respectiv,atunci schimbati-l,cereti si o alta parere.EEG-ul daca nu prezinta modificari atunci este exclusa epilepsia,mai ales in absenta manifestarilor de tip epileptic.Eu tin sa cred ca parerea primului medic este corecta,nu administrati tratamentul pana nu aveti siguranta diagnosticului.Tot nu mi-ati raspuns la intrebari:a avut pierderi ale starii de constienta,automatisme,privire absenta,dar cu amnezia episodului?si am inteles v-a ingrijorat ce a zis medicul respectiv,dar ce v-a dat de banuit ca ar fi suspect de epilepsie?fiti mai explicit,va rog!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mirea Bogdan (acum 10 ani)

Nu, nu a avut nimic de genul convulsii sau ceva de genul insa cu cateva saptamani in urma au existat unele episoade in care mai uita ce facea , trebuia sa ii spun un lucru de mai multe ori pt ca nu reuseam sa ii captez atentia din prima , stari de somnolenta cam atat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

A.della (acum 10 ani)

Extraordinar!unde gasiti domne'' medici dintr-astia?probabil prin ''pietrificare'' la cap explica tumoare,abces,existenta unei patologii cerebrale,dar care se manifesta prin convulsii extrem de violente,incontrolabile in ciuda tratamentului administrat,deci copilul e apatic,lipsa poftei de mancare este in corelatie cu greata,ameteala si ceea ce descreti sunt mai degraba specifice unui deficit tranzitoriu in organism,majoritatea adolescentilor sunt predispusi datorita puseului de crestere din periaoada pubertatii,epuizarea fizica,psihica,stresul emotional,determina stari similare,stiti ca un depresiv are simptome asemanatoare?mergeti la un medic internist!cine v-a indrumat catre ramura neurologica?nu putini sunt incompetentii care pun diagnostice pe principiul ''el a venit la mine,nu eu la el!'' .Hm,tare curioasa sunt sa aflu ce analize ati efectuat si unde a existat patologia respectiva.Repet,copilul care facea crize de epilepsie erau mult,mult mai evidente si chiar dumneavostra spuneti ca nimic nu v-a dat de banuit,dar simptomele astea complet atipice epilepsiei,da.Ciudat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

A.della (acum 10 ani)

Poate sa fie si un deficit de atentie,nu neaparat epilepsie,cat despre somnolenta,majoritatea copiilor si adolescentilor au un program haotic in ceea ce priveste orele de somn,pe timul zilei isi petrec orele la scoala,teme sau in fata ecranului solicitandu-i si epuizandu-i indeajus de tare incat sa experimenteze si stari de somnolenta accentuate.Trebuie sa urmeze o alimentatie sanatoasa,echilibrata,sa respecte un interval de somn,sa evite alcoolul,tutunul,cofeina,inclusiv energizantele,toate acestea cu scopul de a deveni mai atent,mai concentart,incercati si suplimentele pe baza de plante pentru imbunatatirea memoriei,ajuta creierul in general.Repet,cereti parerea unui alt medic!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lili (acum 10 ani)

Am fost diagnosticata si tratata de epilepsie cu gabaran, deparkine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lili (acum 10 ani)

Fara CT, EEG, RMN, gabaran am luat 4 pastile si am renuntat ca-mi era rau de la ele si deparkine jumate de pastila si am lesinat de 3 ori. Am renuntat la toate si acuma sunt bine, chiar foarte bine, nu mai am urma de epilepsie, cateva spasme nedureroase cand si cand. Eu cred ca sistemul sanitar este la pamnt si se pune diagnosticul de epilepsie dupa ureche, eu vorbesc de Bucuresti si de spitale renumite. Epilepsia este o boala de sanatate mintala = nebun, medicii ar trebu sa nu se joace cu viata pacientilor, in cazul meu s-au jucat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alima (acum un an)

Cum sa fie epilepsia
boala mintala??Cum sa fie nebuni cei care au epilepsie??Tu te auzi ce spui???Ferasca sfantu ca cineva sa creada asa ceva...documenteaza-te inainte si apoi vorbeste

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana (acum 10 ani)

Epilepsia nu e o boala de sanatate mintala si cei cu epilepsie nu sunt nebuni:)pt astia ca voi ne as undem noi aa spunem ca avem epilepsie:). Intai uitatepe net si afla ce e epilepsia si cu ce se mananca si dupaia vino si dati cu parerea. Si in primu rand nu are cum sa ti se puna diagnostic fara sa faci analize : eeg ct rmn pt ca altfel nu are cum sa''''si dea seama daca ai sau nu epilepsie si app de epilepsie nu scapi ca ai luat 2 pastile prescrise de un medic care nici macar analize nu ti''''a facut

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

IoanaStr (acum 10 ani)

Epilepsia este boala neurologica,iar cel mai des din pacate este confundata cu boala psihica,adica marea criza isterica si se aseamana extrem de tare,doar ca epilepsia este determinata de undele cerebrale ''''haotice'''',in schimb isteriile pe care cel mai probabil tu le-ai facut sunt declansate cum se spune in popor ''''pe sistem nervos'''' ,atunci e nebunie.Spasmele pe care tu le descrii,sunt tot semne de isterie,cauta si tu singurica si informeaza-te sa vezi cu ce sa fece diagnosticul diferential.Si EEG-ul,RMN-ul confirma patologia organica,dar daca la tine nu exista,se dovedeste ceea ce ti-am scris mai sus.Epilepsia nu se vindeca,ci se tine sub control cu medicamente,deci ai grija ce vorbesti pentru ca mai sunt si altii la fel de prost informati ca tine si chiar cred aberatiile unui nebun.Avem cateva centre specializate pe epilepsie si cativa epileptologi excelenti,deci tu,cel mai probabil una care imita niste crize epileptice ca sa fie interesanta si ii trec peste noapte tot ca sa fie interesanta,nu ar trebui sa arunci cu noroi in oamenii buni pe care ii mai are tara noastra.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

monica (acum 8 ani)

Buna seara! Am o nelamurire. Am fost internata la neurologie in urma unor pierderi de cunostinta, asociate cu dureri puternice de cap, greata, vertij, tiuit,iar la externare mi s-a scris asa pe foaie: sindroame epileptice in cazuri speciale fara epilepsie intractabila,fara retentii de urina. Am primit recomandari sa nu depun efort intelectual si fizic, tratament cu magneziu 400 mg, calciu si cam atat. Ce inseamna si ce se poate face? Ce ar trebui sa fac sa merg si la un alt neurolog sa-mi dea un tratament? Am facut si un EEG unde medicul mi-a spus ca, creierul meu arata obosit,imbatranit, ca la o femeie aflata la menopauza, eu am 29 de ani,deci nu e cazul de menopauza. La RMN mi-a iesit o anomalie venoasa frontal dreapta. Chiar nu stiu ce inseamna. Aceasta anomalie imi provoaca dureri de cap, pierderi de cunostinta si cele mentionate mai sus?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: