Cum poate scăpa un copil de 10 ani de crizele convulsive?? raspuns medic

Epilepsie
Intrebare postata de Utilizator11705603703 cu 3 luni in urma

Este internat la un spital privat de aprox 2 săptămâni la terapie intensivă și are în permanență masca de oxigen.in momentul in care medicii încearcă să îl trezească face imediat criza convulsiva care nu se mai oprește și îl adorm la loc...de ce??

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

SfatulMedicului (acum 3 luni)

Buna ziua,

Raspunsul la aceasta intrebare depinde de cauza crizelor convulsive pe care le are copilul. Daca este vorba despre epilepsie, aceasta se trateaza de obicei cu medicatie anti-convulsiva. Daca epilepsia nu reactioneaza la medicatie sau daca exista alte complicatii, chirurgia poate fi o optiune, dar aceasta este rara la copii de 10 ani. Daca crizele au fost provocate de o tumoare cerebrala, operatia poate fi necesara.

Mentinerea mastii de oxigen in permanenta sugereaza ca copilul are dificultati in a respira pe cont propriu, ceea ce ar putea fi un semn ca functia sa cerebrala este afectata.

Daca medicii il adorm la loc imediat dupa o criza convulsiva, ar putea fi pentru a-l proteja de potentialul rau pe care si-l poate face in timpul unei crize (ca de exemplu, daca cade sau se loveste), sau pentru a-i da corpului timp sa se recupereze.

Este esential sa se stabileasca cauza crizelor convulsive pentru a putea identifica tratamentul potrivit. Acest lucru ar trebui facut sub indrumarea medicilor care au experienta in tratarea acestei boli.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Epilepsia-si-Convulsiile/epilepsia-cauze-simptome-tratament_310

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11705603703 (acum 3 luni)

Medicii nu își pot da seama de ce face crizele acestea ,el are și infecție la plămâni și la rinichi și primește tratament.Singurul răspuns din partea medicilor este că nu prea răspunde tratamentului și că oxigenul nu ajunge la creier.Stiu că crizele epileptice durează câteva min și apoi se opresc,in cazul lui nu se oprește criza.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Clinica Hope MClinica Hope este un medic autorizat SFM (acum 2 luni)

Pentru a înțelege și trata crizele convulsive la un copil de 10 ani, este important să solicitați sfatul unui medic specialist în neurologie pediatrică. EEG-ul (electroencefalograma) poate fi un instrument util în diagnosticarea și monitorizarea activității electrice a creierului și poate oferi informații importante pentru identificarea cauzelor crizelor convulsive.

Cu toate acestea, tratamentul pentru crizele convulsive poate varia în funcție de tipul și cauza specifică a crizelor, iar medicul specialist va putea recomanda cel mai potrivit plan de tratament pentru copilul dumneavoastră. Acest plan ar putea include medicamente anticonvulsive, terapie comportamentală sau alte intervenții, în funcție de necesități.

Este esențial să căutați îngrijirea medicală adecvată și să urmați recomandările și sfaturile medicului specialist pentru a ajuta copilul să gestioneze și să prevină crizele convulsive în mod eficient.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Epilepsie.

Utilizator11705603703 (acum 2 luni)

Din păcate a murit........

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: