Copil diagnosticat cu epilepsie focala criptogenica

Epilepsie
Intrebare postata de cominit cu 13 ani in urma

Buna seara. sunt o mamica disperata cu un copil de 2 ani care a facut convulsii de la varsta de doua luni si a fost diagnosticat cu epilepsie focala criptogenica. adresez o intrebare celor care au cunostinte despre aceasta boala:exista sanse ,ca ajungand la o anumita varsta sa scape de aceasta boala? precizez ca analizele pe care le-a facut{EEG,RMN} au iesit perfecte el dezvoltanduse ca un copil perfect normal.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (28)

x (acum 13 ani)

poate sa scada densitatea crizelor daca urmeaza tratament medicamentos

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cominit (acum 13 ani)

multumesc ptr raspuns,copilul meu urmeaza tratament cu depakine sirop si timonil sirop, de un an de zile nu a mai facut crize.Nu facea multe crize ,5 odata si 3 acum un an dar in aceeasi zi dar la introducerea unui nou antiepileptic crizele incetau.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Epilepsia este o boala care nu se vindeca. Daca tratamentul este urmat cu rigurozitate si luat toata viata, sansa unei vieti normale este foarte mare (fara crize sau alte probleme). Subliniez, DACA tratamentul este LUAT in permanenta si pacientul sub supraveghere medicala. Invatati-va copilul de pe acum ca are o boala cronica si ca va trebui sa ia toata viata tratament ca sa nu aiba probleme. Sunt multi tineri ajunsi la varsta adolescentei carora le este rusine (!!) ca au o boala si incep sa "uite" sa ia tratamentul, sa considere ca ei sunt sanatosi si nu au nevoie. Insa o criza de epilepsie survenita pe trecerea de pietoni sau in piscina ii poate fi fatala. Altfel, in afara faptului ca cel mai probabil copilul nu va putea avea carnet de conducere sau lucra in anumite domenii (politie, armata, sport spre exemplu), va fi un copil absolut normal. Nu disperati. Incercati sa va informati cu privire la aceasta boala si veti vedea ca nu este asa de rau cum pare DACA se ia tratamentul si se tine sub observatie.
Va doresc multa sanatate si putere si sa va bucurati de copilasul dvs!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

valerica (acum 13 ani)

buna.am un copiil de 3 ani ,si a facut convulsii acum un an a facut de 2 ori in doua saptamani,si acum o luna a facut de 4 ori in aceasi zi,am fost cu el in spital a facut{EEG,RMN} la RMN,au iesit ca are sinozita cronica nu stiu ce sa mai fac simt ca nebunesc, copilul meu urmeaza tratament cu depakine sirop.nu stiu daca este bun,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cominit (acum 13 ani)

la copilasul meu depakine in da stari de nervozitate si somnolenta dar daca doarme este totul normal cand se trezeste. oricum toate anticonvulsivele dau aceste stari,iar depakinul este primul medicament care se dau copiilor cu convulsii.puiul meu ia de 2 ani depakine dar nu la afectat ,analizele au iesit bine .Nu stiu ce va fi in viitor.Trebuie sa fim puternice,si sa ne gandim ca sunt mame care au copilasi cu boli mult mai grave.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionescu (acum 13 ani)

Cateva informatii mai reale decat zvonurile pe care le-ati aflat pana acum:

Convulsiile care apar la copii la febra inalta sunt o urmare fireasca pt. ca acei copii au constitutie care permit febra inalta. Febra inalta arata un sistem imunitar puternic. Atat febra inalta cat si convulsiile care apare in urma lor se pot opri in mod extrem de eficient si rapid cu ajutorul la cateva remedii homeopate alese corespunzator simptomelor prezente.
Remediile homeopate pt. febra care devine periculoasa sunt mai multe, insa cele mai des folosite sunt Aconitum, Arsenicum album, Bryonia, Pulsatilla, Calcarea carbonica, Belladonna si Natrium muriaticum. Acestea acopera peste 90% din febrele inalte.
La convulsiile sau deliriul care apar de la febra prea inalta sunt si mai putine remedii principale si alegerea este extrem de usoara: Belladonna si Stramonium.
Daca nu functioneaza Belladonna (cel mai de intalnit) atunci se da Stramonium.
Si convulsiile sau deliriul dispar ca prin farmec daca acestea sunt potrivite intradevar pacientului.

Dilutiile folosite in general sunt CH200 (un remediu homeopat se fabrica
in mai diferite potente, CH15, CH30, CH200, CH1000, etc [adica 1M]etc, cu cat mai mare cifra, cu atat mai puternic efectul )

Daca mamele ar invata sa foloseasca aceste remedii homeopate tot asa cum stiu sa foloseacsa Nurofen, Paracetamol, Aspirina si alte toxine chimice, medicamente care nu fac de fapt decat rau copilului, atunci nici febra prea inalta nu ar constitui o problema si nici convulsiile care apar ca o urmarea fireasca depasirii unei anumite temperaturi la creier.

Insa mamele se straduiesc contrariu naturii umane, sa opreasca prea devreme febra cand inca este folositoare si utila (pana la 39-39,5 febra nu se combate) si sa blocheze mecanismul de aparare al organismului cu tot felul de medicamente chimice date dupa ureche sau de medicina (cam acelasi lucru, efectul lor tot suprimant si toxic ramane).

Convulsiile nu sunt cauzate deci de o dereglare a creierului ci de caldura excesiva la care este supus creierul in timpul unei febre inalte. Se produce un fel de scurtcircuit din cauza caldurii.
La aceste temperaturi ajung de fapt numai copii care fac febre inalte si care au un raspuns imunitar
puternic si rapid la boala, in timp ce copii cu sistemul imunitar slab nu fac mai niciodata febre inalte.

Acesti copii au des o natura focoasa, sunt mai impulsivi, mai energici, se vindeca rapid, dar se si imbolnavesc repede, lucru cara arata excesul de foc in organism sau cel putin la cap si ca urmare si predispozitia catre astfel de reactii rapide si catre convulsii. Insa mai exista si un alt soi de copii
care fac astfel de febre inalte si convulsii: copii de tipul "Calcarea carbonica", mai grasuti, lenti, cu deficiente de calciu, crestere, oase moi, etc.

Deci in cazul convulsiilor nu este vorba deloc de "epilespie", de boli mostenite, de dereglari cerebrale sau alte aberatii si supozitii medicale ci numai de o anumita constitutie care are o predispozitie la febre inalte si de urmarea lor fireasca. (vorbesc aici numai de convulsiile care apar la febre, nu de alte feluri)

Cred ca peste 90% din febrele inalte care pot duce la convulsii sunt acoperite de cele 5-6 remedii homeopate numite mai sus, folosirea lor se invata cel mai bine de la un medic homeopat, informatii despre aceste remedii si simptomatologia in care se folosesc gasiti si in internet.
Iar 99,9 % din acele febre care deja sunt prea puternice sunt acoperite de Belladonna si Stramonium.

Un tub cu granule homeopate costa 6 lei si contine 90 de granule cu care puteti trata un sat intreg de febre inalte vreo 4-5 ani caci o granula dizolvata in apa este suficienta la orice febra oricat de inalta daca se repeta suficient de des si se alege o dilutie destul de puternica.
O febra de 40-41 de grade scade spre exemplu in 2-15 minute cu remediul potrivit, de la o singura doza.Un asemenea efect rapid nu exista de la nici cel mai tare medicament sintetic de pe lume si orice medic alopat ar ramane uimit de acest efect rapid daca ar vedea. Dar cine vede si cine crede in afara medicilor homeopati ?

Cu 3-4 tuburi din remediile potrivite pt. aceste cazuri si constuitutiei copilului, cu cunostintele necesare folosirii lor nu mai trebuie sa sunati nici salvarea, nici sa alergati la medici si nici sa periclitati viata si sanatatea copiilor asa cum o faceti dand tot felul de medicamente care oricum nu ajuta. De salvare si urgente puteti apela oricand si oricum insa este bine sa nu se ajunga acolo.

Bineinteles ca aceste remedii nu pot rezolva toate cazurile care apar si o mama fara mari cunostinte in homeopatie nu poate ajuta in 100% din cazuri, insa cel putin la 90% din cazuri sa scazi o febra periculoasa fara a dauna organismului sau a suprima boala este o cifra imensa.

In loc sa intoxicati copii cu Nurofen & Co, sa dati vina pe anumite boli (epilespie) si care nu au de aface cu cauza convulsiilor - invatati mai bine sa distingeti si sa folositi aceste remedii homeopate. Care, cand si cum se folosesc, la ce simptome se dau, caci nu este deloc greu iar "rau" aceste remedii nu pot face caci remediile homeopate nu contin nici o substanta in forma materiala si efectul lor este pur energetic. Cunosc multe mame care au invatat acest lucru si care isi trateaza singure copii la raceli si gripe si la febre inalte si la convulsii nu mai ajung.

Faptul ca cineva a avut odata convulsii la febra inalte nu este nici un motiv intemeiat de a administra Depakine o viata intreaga. Nimeni se se bandajeaza o viata intreaga doar fiindca s-a ranit odata cand a sarit de pe cal. Depakinul ca si orice antiepileptic, pe langa faptul ca des nici nu mai este nevoie de el (ca doar copii nu fac zilnic febre inalte doar ca au facut odata) este un medicament extrem de toxic care afecteaza sigur creierul si dezvoltarea normala a copilului.
Dar mamele, nestiind cauza adevrate a convulsiilor se lasa pacalite de medicina ca sa dea ani in sir un medicament care poate a fost necesar numai o seara.

La cat de putine lucruri stiti despre corpul si natura umana, la frica paranoica pe care o primiti
de la o simpla febra usoara, la cate medicamentele toxice si suprimante dati copilului la cea mai banala boala si la naivitatea cu care credeti ca toxine chimice pt vindeca pe cineva nu este de mirare
ca ajungeti la convulsii cu copii. Este o urmare tot atat de fireasca ca si convulsiile la febrele si racelile tratate gresit mai inainte.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

tudorica (acum 13 ani)

Nu am incredere in cineva care se crede atat de invatat, desi dupa cum scrie este un anagramat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nechi dorina (acum 13 ani)

si copilul meu este nascut la sase luni si trei sapt cu greutate de un kg si dupa nastere a mai slabit doua sute asa ca a avut opt sute de grame asa ca cu prematuritatea n am avut probleme in trei luni cit a stat in incubator sia revenit vreau sa va spun ca la 9 luni el cintarea 9 kg .prob este ca la virsta de 9 luni a facut convulsii si a stat 6 zile in coma de atunci el fara timonil sirop nu poate durmi daca nu primeste siropul el nu doarme toata noaptea si nici ziua este foarte agitat si nervos astea sunt sechelele cu care a ramas dupa problemele care le avut dar acum are 4 anisiori mergem pe al 5 ani cintareste 18 kg si este ok doar ca este agitat multumesc tin sa citeasca toate mamicile care au sau vor ave copii prematuri sa nu se distruga pe ele sa aiba incredere si putere ca totul va fi bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

flori (acum 13 ani)

eu am o fetita de12 ani dar cu diagnosticuri multiple printre care si epilepsie criptogenica de la varsta de la varsta de 2 ani
am urmat f multe tratamente printre care si depachine si keppra si rivotril dar crize tot face cand sunt mai fregvente cand ma putineajunge de multe ori si la 10 15 crize zilnice. din cate stiu uni pacienti pot lua toata viata aceste pastile dar crize tot faci. eu va doresc la toti f multa sanatate s sa va bucurati de copii vostri in fiecare zi. eu trebui sa pretuiesc fiecare zi pt ca exita riscu sa o pierd in orice clipa pe printesa mea
dar asta e viata uni ne dorim copii si nu avem parte de ei iar alti ........ MULTA SANATATE PUTERE SI TOT BINELE DIN LUME

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexandra (acum 12 ani)

am citit ce ati scris mamicilor si nik nu mai stiu ce sa cred am o fetita de 1an si 7 luni si a avut 2 convulsii una la 7 luni si una la 1 an si 4 luni dar nu de la febra nici nus lamuritade fapt de la ce si o urmat tratament depakine si fenobarbital 3 luni si acuma i lam intrerupt sper ca nam gresitde simtit se simpe bn doar ca noaptea la culcare abia adoarme.doamne ajuta si bafta tuturor

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cominit (acum 12 ani)

nu cred ca ai facut bine,macar un an de zile trebuia dat tratamentul,dar dupa cum ai spus ca a facut doar doua crize copilasul tau nu teai speriat prea tare de ai avut curaj sa intrerupi tratamentul .Multa sanatate la copilasi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Paula (acum 12 ani)

Si eu am avut epilepsie focala de la vasta de 5 ani,iar acum am 12.Am luat un tratament timp de 6 ani (Trileptal oxcarbazepin) iar acum am scapat de tratament.Am avut o ''''''''dieta'''''''' propusa de doamna Conf.Dr.Dana Craiu(Spitalul Alexandru Obregia),aceasta ''''''''dieta'''''''' imi interzicea sa consum alimente care contineau cofeina(ciocolata neagra,cafea,ness,etc.),nu aveam voie sa pierd noptile,nu aveam voie sa fac efort si sa ma expun la soare.Ma duceam din 6 in 6 luni si imi faceam cate un EEG iar apoi ma duceam la consultatie(in aceasi unitate).De cand am fost eu ultima data acolo(Octombrie) ne punea(pe mine si pe mama) sa imi faca o fisa de internare preventiva(parca asa se numea),dar nu ramaneam in spital imi faceam doar un EEG,consultatia si plecam acasa.
Imi pare rau c-am raspuns atat de tarziu dar acum am gasit intrebarea.Va doresc multa sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cominit (acum 12 ani)

draga paula ma bucur nespus de mult ca nu mai iei tratament,copilul meu este tot la doamna doctor dana craiu,un medic de exceptie,dar spunemi te rog 6 ani de zile nu ai facut deloc crize??copilul meu nu a mai facut crize de 2 ani de zile sirrrrrrrrrr urmeaza rrrrrrrr

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cominit (acum 12 ani)

completez cele spuse mai sus ca urmeaza ca din feb sa scoatem treptat tratamentul sper din toata inima sa fie bine,el este un copil normal,sa dezvoltat bine ,vorbeste.Asi vrea sa te intreb Paula cum te simteai sub influenta medicamentelor,cum erai la gradi.,si acum la scoala ,puteai sa te concentrezi la lectii,te rog sa ma ierti daca sunt curioasa dar mult ma intereseaza.Te pup si multa sanatate si ai grija sa mentii acea dietapentru toata viata adica fara cola si ce ai mai spus tu mai sus.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Paula (acum 12 ani)

Am facut doar doua crize din cauza stresului si soarelui.Sub influenta tratamentului m-am simt foarte bine,in ultima luna de gradininita am inceput tratamentul si nu imi imi afecta nimic doar ma ajuta sa ma fac bine,la scoala copii au vazut ca lipseam cam des si ma tratau mai bine decat ceilalti copii pt ca le-am spus ca am ceva si trebuie tratat si nu am voie sa le spun ce am,iar acum sunt la fel,toti ma sustin si au grija de mine.Eu voi tine toata viata aceasta dieta.Sper ca copilul tau sa aiba norocul meu si sa scape de tratament.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alina Daniela3 (acum 11 ani)

tratamentul pt epileptici - copii - se plateste?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

membru213195 (acum 11 ani)

buna ziua eu 18 ani sufer de epilepsie focala criptogenica de 1 an de zile mia fost descoperita in italia am 6 luni de cand nu am mai facut crize urmez trantament cu 2000 mg la zi am fost informata ca epilepsia nu se vindeca doar poate fi contolata .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alina Daniela3 (acum 11 ani)

cum te manifesti? esti agitat, nervos?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

VALENTINA DAN (acum 10 ani)

BUNA,MA numesc cristina,am un,copil cu epilepsie,de5 ani urmez tratament cu depakine,dar crizele se accentueaza

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Valeria (acum 10 ani)

Ma numesc valeria ,eu am 16 ani sufer de o boala de epilepsie cu modificari periodice sufer de aceasta boala de la 12 ani am urmat tratamente cu (timonil,finlepsin,revotrin,ultimult este depakine chrono) fac confulsii cite1-2pe saptamina ...urmez akum tratament cu depakine chrono dar crizele acum sunt mai usoare ..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2