Bebelusul tremura cand adoarme

Epilepsie
Intrebare postata de roxanne^^ cu 14 ani in urma

Baietelului meu in varsta de 5 luni , ii tremura manutele cand e pe punctul de-a adormi , uneori si capusorul ....intotdeauna il oporesc dupa cateva secunde , punand mana pe el sa-l linistesc , mi se rupe inima vazandu-l cum tremura...stie cineva ce se intampla cu el....ar trebui sa ma ingrijorez sau e ceva trecator ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (23)

CRISTINA (acum 14 ani)

sa sti ca si nepotelul meu la virsta mai mica dadea din cap tremura si am zis ca e nebun dar acum in virsta de 2 ani e un zapacit si un neastimparat acuma ce sa zic decit ca mai sint cazuri in care capul tremura dar nu stiu acum ce sa zic mai documeanteaza-te.sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adina (acum 14 ani)

mergi cu el la doctor acum de la o varsta frageda ca poate nu are nimic dar e bine sa fiti sigura ,sa va traiasca si multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

robert7291 (acum 14 ani)

vorbeste cu un pediatru

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

larisa (acum 14 ani)

sa va traiasca.nu cred sa fie ceva grav

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

larisa (acum 14 ani)

si eu am 2baieti,si cel mic are 6luni si de curind am stat in spital cu o amigdalita urita si il poreclise asistentele DARDANEL

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marinela stan (acum 14 ani)

baietelul meu are 9 ani si este diagnosticat cu paralizie cerebrala si crize convulsive i-a neurotop retard de 300 si de 3 ani nu a mai facut crize dar in schimb nu vorbeste deloc nici un cuvant saliveaza nu merge singur merg cu el la recuperare la oradea dar pentru vorbire nu stiu ce asi putea face i-am dat si risatarun 3 ani dar degeaba va rog poate stie cineva vreun remediu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marinela stan (acum 14 ani)

am uitat sa specific ca nici nu mesteca mananca pasat tot la nastere a fost scos cu forcepsul a stat 1 luna la terapie intensiva nu este atent este spasticare atatea probleme merg cu el si la un centru de recuperare aici in oras

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

neurologie...?? (acum 14 ani)

Buna,

Daca bine am inteles esti din Bihor?
Iti recomand din inima o consultatie peste granita, eventual Debrecen sau Budapesta.
Merita sa incerci fiindca Oradea e ,,varza,, la capitolul medici.
Cu cati bani strici la doctori si asistente , treci granita macar sa incerci...sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ade (acum 14 ani)

aaaa...si sa nu crezi ca te rup de bani....sant oameni.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bunica (acum 14 ani)

am un nepotel de o luna si are spasme musculare neregulate ,dar ieri am observat o manifestare a intregului organism care m-a pus pe ganduri :intai o repriza de plans de vreo cinci minute de s-a invinetit ,apoi dupa ce l-am leganat putin ,l-am infasat sa-i fie mai cald un pic ,i-am vorbit linistitor si crezand ca s-a linistit l-am asezat in patut ,atunci am observat ca intreg corpul lui era traversat de convulsii ca de niste socuri electrice....sa fie oare de la faptul c as-a nascut cu cordonul ombilical in jurul gatului?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marinela stan (acum 14 ani)

parerea mea e ca ar tebui sa-i faceti un eeg la cap sa nu fie cumva crize convulsive ar fi bine sa consultati un medic neuropshiatru.medicul va v-a spune exact si diagnosticul si eu merg in timisoara ka dr bacos este neuropshiatru foarte bun,acolo ii face eeg pe loc si consultatie eeg costa 50 lei iar consultatia este gratuita cu bilet de trimitere de la medicul de familie.nr tel dr bacos.0723284743.si la cabinet nr/0256201836.va urez succes si numai bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

olteana26 (acum 14 ani)

buna! si eu am un baietel de 6 luni si in urma cu 2 luni a inceput sa tremure din cap si maini in timp ce il alaptam. am inceput sa observ comportamentul lui si am vazut ca tremura in timpul zile pe la amiaza sau dupa masa, niciodata dimineata sau seara. iar tremuratul e de o data pe zi si il tine cam 4-5 secunde. se intampla cand nu face 5-6 zile, apoi 3-4 zile iar face si doar cand e la san tremura. locuiesc in sua si am fost la o pediatra specializata in neurologie si diagnosticul e SHUDDERING ATTACKS, in romaneste e ATACURI DE TREMURAT, de CUTREMURAT. a zis ca nu e ceva comun la bebei dar nu e grav si trece cam pe la varsta de un an. cine stie engleza si cauta pe www.google.com cu titlul shuddering attacks va gasi destule informatii despre comportamentul acesta, iar pe www.youtube.com tot cu acelasi titlu veti gasi un videoclip cu un bebe care p***ala sticla si tremura, exact asa face bebele meu, uite aici linkul de la video http://www.youtube.com/watch?v=Y5erLHDX1h8

sper ca am fost de folos si sanatate maxima!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raducu Salinca (acum 13 ani)

da foarte mult de folos ai fost si la mine am observat ca tremura si mie frica ce sa fac anvatama te rog,multumesc o bebele meu are 5 luni

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mirela ionescu (acum 14 ani)

am si eu o fetita de o luna jumatate si imi plangea intruna;am fost cu ea la dr npi si i s-a descoperit ca are hemoragie intracraniana asta survine de la nastere datorita travaliului de numai 9 ore medic mi-a zis ca trebuia 12 ore.i-a prescris tratament tanakan.cine a mai intampinat asa ceva il rog sa-mi spuna si mie .i-a facut eeg la cap si ecografie ,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

melinda (acum 13 ani)

buna .am si eu un baietel de 4 luni are si el dincand in cand un trenmur usor al mainilor la o saptamana de la nastere i-am facut encefalograma dar este perfect dupa aceea am fost la neuro psihiatru si acolo totul este ok mie mi s-a recomandat masaj pentru sumplul fapt ca este foarte crispat si foarte in cordat sper sa va fie si voua de folos .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MIRELA STAN (acum 13 ani)

draga mea.acelas diagnostic l-a avut si nepotica mea care are acum 6 luni is-a prescris tanakan a luat 4 luni dar acum totul este bine in urma eeg facut.deja spune ta-ta sta in fundulet totul este bine.si asistenta medicului a spus ca baietelul ei a avut acelas diag dar acum este mare e la scoala totul este bine ,si noi ne faceam probleme dar e bine.multa sanatate ,MIRELA STAN

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dana (acum 9 ani)

Oameni buni dati-i bebelusului suplimente de calciu si vit. D. Bebelusul meu la fel tremura, imi faceam griji si medicul mi-a spus ca poate fi de la insuficienta de Ca si vit D. Dupa ce am inceput administrarea a disparut si tremuriciul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dana (acum 9 ani)

Oameni buni dati-i bebelusului suplimente de calciu si vit. D. Bebelusul meu la fel tremura, imi faceam griji si medicul mi-a spus ca poate fi de la insuficienta de Ca si vit D. Dupa ce am inceput administrarea a disparut si tremuriciul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Livia (acum 8 ani)

Buna,
Am un bebelus de 4 luni jumate si are un tremurat de cap si de maini numai cand il alaptez in somn la 4 luni a fost racit si a avut antibiotic Cefort intravenos 7 zile a vomitat dupa a treia zi de administrare i-am dat Metoclopramid picaturi si a facut reactie adversa dupa 3 ore de la administrare era agitat si privirea era tintita in plafon am fost cu el la urgenta am stat 5 zile in spital a primit tratament si mi sa spus ca este bine sa nu imi fac griji ca nu ramene cu probleme neurologice.
Copilul intre timp ce are tremuratul nu plange si nu este agitat.
Daca ati avut aceste probleme astept cu mare drag sfaturi.
Sanatate multa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11576833268 (acum 4 ani)

Are lipsa de calciu,faceți analizele la sânge si vedeți carențele

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Advertisement Advertisement
Pag 1 din 2