Ar putea ca sotul meu sa fie tratat de epilespsie

Epilepsie
Intrebare postata de rozy_ky cu 10 ani in urma

Buna ziua ma numesc roxana aioanei am 24 de ani si sunt casatorita .sotul meu are 28 ani si este bolnav de epilepsie.am de 3 ani a anceput sa faca crizele mai mult prin somn dar sunt lungi cand face o criza ancepe sa i se antepenesca tot corpul tremura o chii ai ramn deschisi si devine vanat cam dureaza ceva pana se opreste.dupa ce anceteaza tremuratul i se opreste respiratia cateva secunde si este tot vanat.prima criza a facuto la 16 ani.ca medicament foloseste TIMONIL(carbamazepina)an combinatie cu fenobarbital seara.va rog frumos sa_mi spuneti daca exista vreun remediu pt al trata.ami iubesc foarte mult sotul si am vrea sa avem copii ampreuna dar ne este frica fiecare zi trecatoare din viata mea ma rog la dumnezeu sa nu i se antample nimic rau de aceea am apelat la dmnv daca exista remediu ampotriva bolii ne dorim sa avem o viata normala va rog daca puteti sa ami raspundeti asi foarte recunoscatoare.asta este adresa mea de email ([email protected])va multumesc din suflet ca existati.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (10)

Mirna (acum 10 ani)

Schema de tratament ar fi urmatoarea: Neuro Optimizer+Gaba+B Complex (toate de la Secom cu indicatie in epilepsie) timp de 3 luni, sa renunte la medicamente si fiindca urmeaza Saptamana Patimilor, sa tina post si sa se spovedeasca.
Succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

A.della (acum 10 ani)

n primul rand acest gen de probleme nu se trateaza in mediul virtual,ci doar la medicul neurolog,la epileptolog.Sfaturile primite dupa cum poti bine sa observi nu corespund neaparat cu date reale,demonstrate: daca te spovedesti pentru ca este saptamana patimilor si renunti la medicamente,in schimb aplici schema propusa pe un site medical de un oarecare categoric sotul tau se va vindeca de epilepsie. Deci am punctat si acest aspect care mi s-a parut mai mult decat aberant.Sa-ti explic: in primul rand NU se renunta la medicatie fara indrumare medicala mai ales in cazul anticonvulsivantelor,NU are legatura spiritualitatea cu boala ,criza de timp Grand Mal chiar daca impresioneaza anturajul prin manifestarile ei nu inseamna ca respectivul este posedat si trebuie exorcizat,dus la spovedanie si purtat din biserica in biserica,deci argumentul asta nu are baza, in cazul epilepsiei nu este vorba neaparat de ereditate cat de o predispozitie a creierului pentru manifestarea crizelor convulsive,copilul are sanse reale de a se naste perfect sanatos,problema in general apare doar in cazul in care partenera intr-un cuplu sufera de epilepsie datorita terapiei medicamentoase pe care o urmeaza pe timpul sarcinii si ar putea sa influenteze dezvoltarea fatului,in schimb n-ar fi rau ca inainte de a va propune sa deveniti parinti sa faceti un set complet de analize si sa cereti parerea unui medic.Sotul tau trebuie sa urmeze un regim de viata sanatos,fara excese,tutun,cola,cafea,energizante,alcool,stres,ore de somn precise.Repet,sa NU intrerupa tratamentul!Epilepsia este o boala cronica,se amelioreaza prin intermediul pastilelor,insa nu se vindeca niciodata,descarcarile epileptiforme nu dispar!In timpul crizei aseaza-l pe partea stanga,nu-i introduce nimic in gura,ai grija decat sa nu se inece cu propriile secertii,atentie,limba nu se inghite,este doar un mit,protejeaza-l eventual sa nu se loveasca,daca se prelungeste criza si dureaza mai mult de 5 minute cheama ambulanta!Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rozy_ky (acum 10 ani)

va multumesc pentru raspunsuri oricum de tratament nu se lasa dar am auzit de un spital din bucuresti care se poate trata.este special pt epileptici dar nu cred ca boala asta se mai poate trata o sa ma interesez mai bine va multumesc din suflet pt raspunsuri

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

A.della (acum 10 ani)

Avem centre specializate in tara pentru investigarea si tratarea epilepsiei,de exemplu S.U.U.B, Spitalul Bagdadasar-Arseni unde exista si solutia pe care tu si sotul tau o urmariti si anume vindecarea epilepsiei DAR prin interventie chirurgicala,exista o sectie speciala se numeste ''Chirurgia epilepsiei'' ,aceasta operatie se efectueaza numai in conditiile in care crizele sunt dese si farmacorezistente(nu cedeaza in conditiile in care schema de tratament este potrivita bolii,iar sotul tau urmeaza toate indicatiile),este o interventie delicata si implica mai multe proceduri pana la rezultatele propriu-zise.Mergeti in Bucuresti cel mai bine,interesati-va pentru un centru bun,trebuie sa efectueze un video-EEG si un RMN.Un sfat:epilepsia este o boala care aduce stigmatizare,interdictii ,dificultati,insa in momentul in care te simti depasit de situatie ,ar fii o idee sa mergi la un psiholog si pentru confortul psihic si totodata se imbunatateste si starea fizica,n-ai idee cat influenteaza mentalitatea pozitiva,echilibrata si regimul de viata sanatos,stresul este un trigger.Deci,mergeti la un epileptolog,efectuati analizele de rigoare,aplicati schema de tratament corecta si sigur crizele nu sunt asa dese,schimbati mentalitatea pentru ca la voi epilepsia pare sfarsitul universului,mergeti eventual la un psiholog pentru consiliere.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mirna (acum 10 ani)

Tot ce ai spus e valabil si pt tine care ti-ai dat si tu cu parerea. Nu stiu cat de aberant poate fi sa renunte la o medicatie care nu are niciun efect pe termen lung, care are reactii adverse si toxicitate cat cuprinde. Schema propusa de mine include produse americane ale unor firme de renume si nu leacuri de la coltul strazii. Iar in ce priveste spovedania, sa stii si tu ca orice boala, mai ales neurologica, are substrat si cauze spirituale, de aceea e atat de importanta curatirea sufleteasca. Nu inseamna ca persoana e posedata, cum gresit ai scos in evidenta, si nici ca trebuie purtata din biserica in biserica. Ai mare grija cum privesti si intelegi problema cand vine vorba de cele sfinte. Nu te trezi vorbind ca sa-i influentezi negativ pe altii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

A.della (acum 10 ani)

Draga mea,in primul rand acea medicatie despre care tu vorbesti este recomandata de un OM care si-a tocit coatele pe bancile facultatii,om de la care eu acum invat multe si imi transmite mai departe ceea ce urmeaza sa fac.In al doilea rand,acele medicamente au dus la progresul umanitatii,au salvat vieti,au ajutat milioane de omani sa duca o viata perfect normala in conditiile in care schema de tratament a fost corect aplicata,precizez ca 30% din cazurile de epilepsie sunt farmacorezistente,iar singura solutie este interventia chirurgicala.Vorbind despre spiritualitate,este ceva subiectiv,iar cand am vorbit despre posedare m-am gandit fix la Boala Neagra asa cum era numita in trecut si la mitul potrivit caruia epilepticii erau posedati de un demon in timpul atacului Grand Mal,deci relaxeaza-te,cresti posibilitatea de a face un AVC! Boala neurologica are substrat STRICT organic!Esti ignoranta din punct de vedere medical,dar iti place sa pari interesanta si sa debordezi prin cunostiinte medicale care induc in eroare,crede-ma!Influentez negativ daca-i recomand sa mearga la un epileptolog,sa efectueze procedurile esentiale in cazul epilepsiei si sa mearga la un psiholog pentru consiliere?Sa ma scuzi,dar ai o problema serioasa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mirna (acum 10 ani)

N-am de gand sa intru in polemici cu tine cum se intampla la noi cand se incepe o discutie normala si se ajunge la certuri si jigniri interminabile. Vedem problema diferit si avem pareri distincte si atata tot. Daca tot te specializezi in domeniu invata sa-i respecti pe ceilalti cu parerile lor pentru ca altfel te discreditezi singura.

Personal consider ca omul e mai mult decat o masinarie care sa raspunda exclusiv la manevrele doctorilor si la bombardamentele chimice care i se vor a fi tratament. Daca ai fi putin atenta, ai observa simbioza perfecta, dar fragila intre om si natura. Nu degeaba Hipocrate spunea ca "alimentele sa ne fie medicamente, iar medicamentele sa ne fie alimente". Mediteaza si tu la aspectele astea si nu-i mai da din condeiul ala rece si taios de viitor intelectual golit de umanitate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

A.della (acum 10 ani)

Explica-mi,te rog,partea dificila sau ce anume nu vrei tu sa intelegi?Ca terapia medicamentoasa din moment ce a fost inceputa nu poate fi intrerupta,ci doar gradat?Iar in cazul in care vrea sa faca acest lucru se face sub protectie cu Diazepam,dar se expune la niste riscuri inutile si vorbim cu siguranta de un caz in care nu se respecta indicatiile date de medic si nici dozele cu siguranta nu sunt administrate corect.Sunt total impresionata de vasta ta cultura generala,emani un soi rar de inteligenta,probabil asta vrei sa demostrezi!Omul asta are nevoie de ajutor specializat,de o schema precisa de tratament,exista mai multe tipuri de epilepsii,cantitatea este in proportie cu caracteristicile pacientului,o criza poate induce moartea subita deci poti sa faci un efort si sa intelegi ceea ce eu iti explic inca din comentariile anterioare.Daca vrea intr-adevar sa renunte la medicamentatie poate face asta,insa numai sub supraveghere medicala.Repet pentru ultima data,trebuie efectuat un control neurologic amanuntit.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

SOS!Doamne (acum 10 ani)

Eu am luat Neuro optimizer, am avut o stare de bine, dar am luat si alte produse pe langa Neuroptimizer pentru imbunatatirea activitatii creierului. Acum 2 ani am avut si eu o problema si sufleteasca si de sanatate si medicina clasica nu a putut sa ma ajute cu nimic, doar credinta puternica in Dumnezeu la care ma intorsesem. Si Dumnezeu m-a indrumat catre medicina naturista, am cercetat pe internet articole in limba engleza simpomele mele, despre durerile de cap, inflamatii cerebrale, edem cerebral, meningita, imbunatatirea activitatii creierului, a memoriei si concentrarii, anxietate, depresie. Si in urma cautarilor mele am gasit si am luat urmatoarele plante, substante antiinflamatoare in capsule naturiste: curcumin, bromelaina si quercitina, vitamina C si Zn, ulei de frunze de maslin, ciupercile chinezesti reishi.

Eu cunosc o fetita de 3-4 ani cu epilepsie careia un medic psihiatru de la Obregia i-a recomandat si ulei de ficat de cod exact de la firma Childlife Essentials : http://secom.ro/produse/portofoliu/cod-liver-oil/. Contine acizi grasi omega-3, este foarte buna pentru sistemul nervos si osos pentru copii. Se gaseste la farmacie, dar puteti sa o cumparati si de pe magazinele online din USA la jumatate de pret, www.iherb.com. Eu am vazut fetita cum intr-un an si-a luminat privirea, iar mama ei a spus ca de la cateva crize de epilepsie pe luna ajunsese dupa tratament doar la o singura criza pe an, m-a bucurat.

Toate bolile inclusiv cancerul pleaca de la un sistem imunitar slabit si asa am luat si produsul natural SystemWell de la Nature`s Way se gaseste la farmacie ca si celelalte suplimente naturale pe care le-am enumerat. M-a ajutat si gingko biloba, si uleiul de peste. Le-am comandat de pe cel mai mare magazin online de produse naturale din USA, www.iherb.com( se gasesc si pe alte magazine online) pentru ca daca le luam din farmacie le luam la pretul de 3 ori mai mare. In Romania am vazut ca exista niste preturi mai mici ca in farmacii aici: http://www.remedii-online.ro/products/neuro-optimizer-120cps?gclid=CL2Q5fbIuLwCFeXKtAod6VwAxw si aici http://www.naturavital.ro/neuro-optimizer-jarrow-formulas-120-capsule.html?gclid=CJaKov_JuLwCFSsCwwodWFYAIA

Dar chiar si asa, luat de la farmacie SystemWell de exemplu costa 50 de lei, nu stiu daca este foarte mult pentru sanatate dar mai trebuie si alte produse, eu am luat multe in paralel, cate 5-6 capsule din toate cele mentionate plus altele, in cateva luni am luat foarte multe capsule naturale cu proprietati antiinflamatoare si au avut efect puternic la mine. Asa am putut si eu sa ies iarna afara fara dureri de cap, m-a bucurat, fara electrocutari scurte in spatele capului si fara senzatia de edem cerebral, de presiune in spatele capului, plus celelelate efecte benefice si fara efecte secundare. Doamne ajuta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria (acum 9 ani)

d-nul dr.Guzrany Ferenc cu competenta in medicina chineza din localitatea Miercurea Ciuc trateaza cu succes aceasta afectiune cu acupunctura(mai mult el insusi s-a tratat de aceasta afectiune prin acupunctura).daca dati cautare pe google gasiti nr. de tel.si adresa dansului.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: