Am lesinat raspuns medic

Epilepsie Traumatism cranian cu pierderea cunostintei
Intrebare postata de membru219965 cu 11 ani in urma

Ieri am lesinat ( mi-am pierdut cunostinta timp de vreo 10-15 min pentru prima data) am facut o criza din ce am inteles de la colegi ceva de genu mi s-a inclestat gura,mainile,dadeam ochii peste cap.Dupa criza asta am lesinat nu mai reactionam la nimic nu putea vorbi si timp de vreo 30 de min nu am stiut ce se intampla cu mine.Nu am stiut cum am ajuns la spital nu stiu abslout nimic.Tot ce v-am povestit acuma stiu de la colegi ,profesori si parinti.Ma puteti ajuta sa-mi spuneti despre ce este vorba.De la scoala mi s-a spus ca ar fi vorba de epilepsie insa cei de la spital au exclus cu fermitate aceasta varianta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (36)

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Pentru stabilirea unui diagnostic cert aveti nevoie de mai multe investigatii: de la analize de laborator, la consult neurologic ( cu determinarea elecroencefalogramei).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Epilepsie.

Florin Adam (acum 11 ani)

Cred ca a fost o cadere de calciu,spasmofilie,dar cel mai bine fa-ti analizele.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alina Daniela3 (acum 11 ani)

Voi umblati cu telefoane la scoala? Poate te-au filmat colegii tai si ai ce sa arati la neuropsihiatru.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

membru219965 (acum 11 ani)

Am facut azi un RMN si maine mi se va da raspunsul.Asa au zis si medicii ca ar fi pe baza de stres, spasmofilie sau nu stiu exact.Am facut toate analizele si printre aseata si 3 eeg-uri si primul si ultimul au avut un traseu normal in schimb al doilea a fost un traseu deviat ceva de genu spasmofilie.Sper sa fie totul ok si sa imi revin.Ma simt si acum ametita dar probabil din cauza RMN-ului este ingrozitor si costa si destul de mult 700 de lei pentru elevi.Multumesc de raspunsuri daca ma mai puteti ajuta,astept in continuare raspunsurile dvs.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adelle (acum 11 ani)

Buna!Dubios de mult a durat criza,iar daca ar fi fost vorba de grand-mal si a depasit cinci minute,iar la noi este vorba de ordinul zecilor de minute e vorba de status epileptic,adica o urgenta medicala,ceva grav si refuz sa cred ca se intampla la o persoana aparent sanatoasa si cu 3 eeg-uri perfecte(sa ma scuzi,dar pe traseul electroencefalogramei se inregistreaza doar undele creierului nu si presupusele crize spasmofilice care sunt o inventie ale camerelor de garda sa calmeze pacientele isterice).Deci,fa-ti un set complet de analize in special ionograma,evita energizantele si cofeina,RMN-ul iti da o vaga senzatie de ameteala care persista maxim o jumatate de ora dupa efectuarea procedurii si da,costa destul de mult,dar este o inventie care salveaza vieti.Daaaar si aici este vorba de un mare dar,vorbesti de stres.Deci,crizele care sunt facute ''''pe sistem nervos'''' sau ''''la nervi'''' sau ''''pe stres'''' se mai numesc si crize psihogene si se aseamana al naiba de bine cu alea epileptice.Daca toate analizele sunt perfecte nu te incapatana si nu refuza si varianta crizelor psihogene,sunt frecvente la adolescente si crede-ma,majoritatea celor care sufera de ''''spasmofilie'''' au tocmai atacurile astea de tip psihogen.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

membru219965 (acum 11 ani)

Multumesc mult de raspuns si promit ca am sa iau in considerare si varianata care ai zis`o tu crizele psihogene( desi nu stiu ce inseama asta).Eu din lesin mi`am revenit dupa vreo 10 minute cam asa dar eu eram intr-o stare completa de nestiinta adica dupa vreo cateva zile aveam flesh-uri cu ce sa intamplat niste imagini nu stiu cum sa explic exact.Eu o consider o criza de oboseala mare..in ultimele zile am avut si multe pe cap de invatat pentru scoala de soferi si pentru la liceu.Cei de la spital mi`au zis ca trebuie sa vin sa mai fac un eeg si cam atat.Intr-adevar mi`au zis sa renunt la cola si ptr mie este un mare chin,iar celelalte nu ma pasioneaza cafea,energizante.Dar nu am voie sa conduc auto si eu am examen acusi, deci trebuie sa ma duc. Ce inseamna ionograma?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adelle (acum 11 ani)

Ok,incearca sa adopti un regim de viata cat mai sanatos,evita bauturile precizate mai sus,respecta orele de somn si nu-ti petrece foarte multe ore in fata ecranului.Diagnosticul de epilepsie in general se stabileste dupa cel putin doua crize,in cazul tau pote fi vorba de criza unica,iar o parte din pop**atie este predispusa la a experimenta un asemenea eveniment,insa fara a fi nevoie sa se stabileasca terapia medicamentoasa,dar regimul de viata obligatoriu trebuie schimbat.EEG-ul si RMN-ul demonstreaza in general o afectiune de acest gen,dar pentru o mai mare siguranta ai putea efectua si un video-EEG in cazul in care criza se repeta.Ti-ai muscat limba,ai avut hipersalivatie,ai avut pierdere involuntara de urina sau fecale in timpul crizei,privirea a fost plafonata,deviata spre stanga,spre dreapta,a aparut cianoza,caderea a fost brutala sau amortizata?Cei care au asistat la criza ce au observat?Exista si sincopa convulsiva care poate fi confundata cu epilepsia,exista si crize psihogene asa cum am zis care produc o obnubilare a starii de constienta,spasme,parestezii si care este provocata in special de anxietate,de stres.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

membru219965 (acum 11 ani)

Pai mi`am muscat limba in schimb nu am avut nici o pierdere de urina deloc nici de fecale..Caderea a fost amortizata eram pe scaun si am pus incet capul pe banca nu am cazut deodata in schimb nu am simtit nimic.si dupa de pe banca am cazut pe jos.Si da am avut si hipersalivatie sau nu stiu cum se numeste exact mi`au spus colegii ca am facut "spume la gura" .Nu stiu cum a fost privirea..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adelle (acum 11 ani)

Bun,dar limba muscata,hipersalivatia,confuzia post-ictala despre care ai vorbit sunt semne specifice epilepsiei,deci nu inteleg de ce medicii au exclus vehement aceasta varianta?Daca primul EEG a fost efectuat in primele 24-48 de ore de la eveniment cu siguranta au fost inregistrate undele epileptiforme(doar daca a fost vorba de o criza epileptica).Ai fost la un examen neurologic?De exemplu,majoritatea epilepticilor dupa o criza tonico-clonica au reflexe patologice care pot fi foare usor observate la un examen neurologic.Ai avut in copilarie traumatisme la nivelul capului,convulsii febrile?RMN-ul in cele din urma arata ceva anormal in structura creierului ce ar determina asemenea crize?Epilepsia este caracterizata prin crize recurente,dar la tine a fost vorba de o singura pierdere a straii de constienta,eeg-ul pare sa fie in regula,deci sincera n-ai de ce sa te ingrijorezi si sa te etichetezi singurica drept epileptica,schimba-ti regimul de viata si scazi dramatic probabilitatea de a experimenta o noua criza.Cat despre suplimentele de calciu si magneziu,nu ingrasa si nici nu cresc apetitul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

membru219965 (acum 11 ani)

Nu stiu nici eu ce sa zic,ei au luat in calcul ca asta s-a intamplat doar 1 singura data si nu pot sa imi dea medicamente pentru asa ceva a zis ca pentru siguranta si linistea mea pot sa ma duc la Bucuresti unde este un spital specializat pe epilepsie care ai aparate mai bune,ca la noi in Iasi cam greu eeg-ul respectiv este foarte vechi.Da am fost la un examen neurologic si de acolo nu mi`au spus nimic.Nu am avut nici un traumatism la nivelul capului.RMN-ul a fost in regula nu mi`au spun nici de acolo ca as avea ceva, a zis ca totul este in regula.Eu o consider o simpla cadere din cauza oboselii,stresului nu stiu oricum imi doresc sa nu se mai intampla niciodata asa ceva.Multumesc mult de sfaturi!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adelle (acum 11 ani)

Crize de epilepsie datorate stresului fara a exista un substrat patologic...hm,greu de crezut.Daca iti doresti sa efectuezi un control amanuntit si sa primesti un diagnostic concret poti merge intr-adevar in Bucuresti la Spitalul Universitar,la Obregia sau la Centru National de Epilepsie.Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

membru219965 (acum 11 ani)

Sa presupunem ca ar fi vorba despre epilepsie si nu s-a putut descoperi la spital..La ce interval de timp as putea sa mai fac o criza asemanatoare? sau nu exista un anumit timp?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adelle (acum 11 ani)

Epilepsia de regula debuteaza in copilarie,sau la pubertate in cazul fetelor fiind in stransa legatura cu ciclul menstrual(de exemplu epilepsia catameniala) sau in perioada aceea frecventa crizelor creste respectiv probabilitatea de a experimenta un asemenea eveniment datorita dezechilibrului hormonal tranzitoriu.Tinand cont de varsta pe care o ai,de faptul ca nu ai avut antecedente de pierdere a starii de constienta,nu ai avut traumatisme la nivelul craniului,nu ai avut stari febrile,nu a existat un moment marcant pentru care medicii sa fii avut suspiciunea unei epilepsii,cred ca a fost vorba o sincopa prelungita care a capatat aspect convulsiv,repet,altfel s-ar fii observat undele epileptiforme pe EEG.Pentru siguranta ta poti merge la un control amanuntit,dar exista si acele crize unice despre care ti-am mai vorbit,exista si sincopa convulsiva,exista si atacurile psihogene(dar am inteles situatia ta si le excludem in cazul acesta),iar medicii daca ar fii observat ceva in neregula cu siguranta n-ar fi amanat terapia medicamentoasa care este atat de importanta in epilepsie.Pe scurt,epilepsia este tinuta sub control doar cu ajutorul medicamentelor si cu un regim de viata sanatos ,insa nici atunci nu exista garantia ca au disparut crizele ( ele pot sa apara in orice moment,pot fi precedate de o aura care dureaza cateva secunde: aura vizuala,senzitiva) ,dar exista si crizele non-epileptice : lipotimii,sincope si astea apar datorita : stresului,caldurii,probleme cardiace,etc. Eu din proprie experienta iti spun ca regimul de viata mai ordonat,mai sanatos m-a ajutat sa duc o viata normala ,pe langa schema de tratament potrivita.Conteaza si modul in care tu tratezi lucrurile indiferent daca este vorba de epilepsie sau nu,renunta la Cola neaparat,intareste-ti sistemul imunitar,evita stresul,tensiunea psihica.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

membru219965 (acum 11 ani)

De exemplu..nu stiu acuma daca ma influenteaza si criza asta care am avut-o si nici nu mai vreau sa le mai zic parintilor nimic ptr ca se sperie si ei.Cand fac nush exercitii la mate sau cand sunt foarte obosita am senzatia ca tresar si ptr cateva secunde sau nu stiu daca sunt secunde ptr o scurta dar scurta perioada de timp ma blochez pur si simplu nu mai pot vorbi sau nu mai reactionez,nu pot sa fac nimic ( si asta am patit-o la pregatire la mate de ex ma pus sa fac semnul mai mare si pur si simplu am ramas blocata pixul mi`a cazut din mana si a durat putin de tot pana mi`am revenit) nu stiu exact cum pot sa iti explic.Nu am spus asta nici celor de la spital ca nu am dat atentie am zis ca ii ceva trecator si atata tot.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adelle (acum 11 ani)

Crizele morfeice(cele care apar in somn) apar in faza de somn profund cu unde REM ,insa acele tresariri despre care tu vorbesti ca apar in momentul in care esti obosita se numesc mioclonii hipnagogice si sunt frecvente atunci cand corpul trece dintr-o stare de incordare fizica la stare brusca de relaxare mentala si se produce un dezechilibru minte-corp sunt frecvent acompaniate de trairi precum senzatie de plutire,cadere in gol si des sunt confundate cu crizele de epilepsie,dar factorii sunt anxietatea,stresul,oboseala.
Cat despre crizele partiale complexe sunt caraterizate prin automatisme psihomotorii si amnezia episodului,iti dau un exemplu: sunt persoane care privesc in gol si fac miscarea tipica masticatiei tip de 30 de secunde-1 minut ,nu raspund la stimulii exteriori,sunt complet absente,dar repet,au amnezia episodului.Daca ar fii vorba de epilepsie partiala simpla,este vorba de trairea de depersonalizare probabil asta incerci sa-mi explici tu,in tipul asta de epilepsie starea de constienta nu este complet afectata.Ai facut EEG si de somn?Care unde erau anormale pe traseu?Sau care este interpretarea exacta a traseului?Daca vrei putem discuta si pe privat.:)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

membru219965 (acum 11 ani)

Cam greu de inteles ce imi explici tu.Cred ca ar fi mai bine sa vorbim pe privat poti sa-mi dai id tau de mess sau facebook-ul tau...Sau pot eu sa ti`l dau nu`i nici o problema poate poti sa imi explici mai pe intelesul meu.Multumesc foarte mult.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adelle (acum 11 ani)

[email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vezi toate raspunsurile
Adrienne (acum 11 ani)

Ionograma este analiza mineralelor care se face din sange sau urina [ calciu,magneziu,fosfor,potasiu,sodiu,clor,fier,plumb,iod].

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

membru219965 (acum 11 ani)

Am facut calciul ionic este de 3.71,sodiu de 138,potasiu 3.6,proteine totale de 7.68,calciu total de 8.9,magneziu de 2.0. Deci toate sunt la limitele de jos de calciu si magneziu mi`a zis sa iau 10 pastile de calciu si 20 de magneziu..Eu consider ca nu este nevoie deoarece sunt destul de plinuta si nu vreau sa imi faca pofta de mancare:">

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

membru219965 (acum 10 ani)

Scuzati ca revin ,dar iar am facut aceeasi criza si de data asta a fost mai intensa adica ma durea capul foarte tare eram inconsienta nu mai simteam nimic,mi`am muscat limba si mai tare si o chestie noua ca in momentul in care eram in starea asta de inconstinata (lesin) m`am ridicat in picioare aveam ochii peste cap si vroiam sa plec nu stiu..din ce mi`a povestit la pregatire,.Am fost ieri la spital si mi`a facut o perfuzie in care a bagat si diazepam nu stiu sigur daca se numeste asa dar am refuzat internarea ptr ca nu era doctorita la care am fost data trecuta si acuma is si sarbatorile.La spital mi`a gasit glicemia de 60 parca si aveam si temperatura.Ce sa cred acum?bine prima criza sa spus ca avem voie fiecare sa o facem si ca nu stiu ce..dar sunt la a doua si inca nu stie nimeni ce sa imi zica desi am toate analizele.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2