Ticuri

Educatie pentru sanatate
Intrebare postata de ioana41778118 cu 13 ani in urma

Un sfat va rog ! Baietelul meu are 7 ani si 8 luni si de 4 luni am observat niste ticuri . A inceput cu miscatul capului intr-o parte. A disparut si acum clipeste din ochi . Am fost la medic , a facut ENCEFALOGRAMA si este bine ;dar medicul de specialitate ia prescris urmatoarele medicamente: RISPOLEPT 1mg/ml -5 ml dim. 5 prinz si 5 seara ENCEPHABOL 7ml-dim. +7 pranz ROMPARKIN 2 mg1/4 cate un sfert dim. si seara. Dupa 1 luna am fost la control si azis sa continuam si a doua luna tratanentul . Ce sa fac ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (26)

ionica (acum 13 ani)

mamico si eu am probleme cu baiatul meu de 10 ani dar am fost la mai multi medici nu sta bazata doar pe 1 am fost la particulari nu sta numai la 1 singur si incearca sa treci cu bine toate obstacolele fi tare

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionescu (acum 13 ani)

Mergeti si la un medic homeopat cu experienta. Astfel de simptome se vindeca usor cu ajutorul homeopatiei, atunci cand este gasit remediul potrivit.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristina (acum 13 ani)

sa crede-ti dvs domnule dr ca un astfel de tic se rezolva prin tratament homeopat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria v. (acum 13 ani)

Cred ca mai bine il duceati la un psiholog, inainte sa-i dati medicamente. Ticurile apar deseori in urma unei traume. Faptul ca baietelul a avut doua ticuri diferite poate indica o cauza psihologica mai degraba decat doua fiziologice...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Marius (acum 13 ani)

Draga mea, cred si eu ca ar trebui sa mai incerci si alte pareri ale altor medici, parerea mea ca medicamentele care ti-au fost recomandate sunt putin cam tari pentru varsta lui. Din cate stiu Rispolept este un medicament care se administreaza bolnavilor de schizofrenie si care reduce activitatea cerebrala. Sfatul meu: incearca un tratament homeopat.Multa sanatate micutului tau

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ildy (acum 13 ani)

nu mai indopa cu chimicale ,si fiica mea a avut ticuri clipea din ochi ,am fost la medic cu ea si a primit trei feluri de medicamente ,.dar nu leam dat deloc ca mi s-a mai spui ca poate fii de la o trauma serioasa .Din pacate fiica mea a avut o trauma la virsta de 3 ani .Ticul a aparut dupa 3 ani,NU am dat medicamentele deloc nu m-am dus la un medic psiholog ca cu comportamentul ei nu era o problema asa ca am hotarit sa nu mai dau atentie o vreme , nu i-am facut observatii asupra ticului si dupa o vreme aprox . 2-3 luni a disparut asa ca incearca si tu si nu da bani pe medicamente care poate face rau la organism fiica mea are 9 ani acum .si nu a mai aparut deloc Copii mai au ticuri si ca sa aduca atentia celorlati asupra sa, si dupa un timp va fii obisnuinta de asta incearca sa nu dai observatii poate dispare uita de ea

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Camelia (acum 13 ani)

Buna,
Sunt studenta la medicina in anul 6...mamica si eu...
Pe la 7 ani am avut si eu aceleasi ticuri....miscatul capului intr-o parte si clipitul des din ochi. M-au tinut cateva saptamani...poate o luna - doua...Imi aduc aminte ca mama imi atragea des atentia ca imi sta foarte rau sa imi tot invart capul...si apoi sa clipesc...si am incercat sa ma controlez....am si reusit ...am scapat astfel de aceste ticuri, fara nici un medicament. De atunci nu am avut nici o problema. Sunt perfect sanatoasa ...fizic si intelectual. Mult succes... si multa rabdare!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

john (acum 13 ani)

Buna
Sunt tatic si sunt ingrijorat de prblemele fiului meu. De mic am observat ca manifesta rotiri frecvente ale capului in stanga si dreapta, ac***a capul putin ridicat, dar nu am dat mare importanta acestui lucru si nici la medic nu i am spus, binenteles ca nu au observat. Mi am zis sau ne am zis ca odata cu trecerea timpului o sa realizeze si el acest lucru si o sa inceteze. Rotirile acestea se manifesta mai ales atunci cand intri in discutie cu el, iar de ceva timp am observat ca pleoapa ochiului stang incepe sa se lase astfel dand senzatia de micsorare a ochiului. Lucru observat si de el pentru ca intr o zi se uita in oglida si ne a spus ca lui i se pare ca are un ochi mai mic, la care noi i am zis ca i se pare ca sa nu l speriem si sa si faca o impresie p***a despre el. Nu stiu daca am procedat bine dar cred ca ar trebui sa merg cu el la medic, dar la ce medic (specialitate). Mentionez ca baiatul meu are varsta implinita de 18 ani si pe la varsta de 3 ani a suferit doua convulsii febrile din cauza unui vaccin facut de o asistenta care nu a observat ca are temperatura cand ia facut vaccinul. A urmat tratament pentru epileptici, la indicatia unui medic neurolog,cu fenobarbital si nitrazepan pana la varsta de 15 ani si ceva. Poate sa aiba legatura problema cu convulsia si tratamentul ? Noi inclinam sa credem ca da. Acum am depistat ca are si deviatie de sept si va trebui sa mergem sa l opereze, deja am vorbit la spitalul militar bucuresti. Va rog sa mi spuneti ce credeti despre acest lucru si ce ar trebui sa fac ? Va multumensc anticipat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

john (acum 13 ani)

scuze ca am trimis intrebarea la raspunsuri, poate vede cineva si ma ajuta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anca (acum 13 ani)

TOATE GENERATIILE CALCULATORULUI AU TICURI.MI-A ZIS-O UN BAIAT MARE AMATOR DE CALCULATOR .EXPLICATIA :O MANA O TII PE MOUSE, DAR CU CEALALTA CE FACI? ITI GASESTI UN TIC.SI MAI ESTE VALABILA SI IPOTEZA CA VOR SA ATRAGA ATENTIA PARINTILOR CARE NU AU TIMP DE EI.DACA LE ATRAGI ATENTIA IL SCAPI DE UN TIC SI-SI FACE ALTUL.DACA NU II TRAGI ATENTIA TE URMARESTE SA VADA DACA IL VEZI SI ..... GATA TICUL,CA TU IL URMARESTI PE ASCUNS. FETITA MEA A SCAPAT DE CATEVA TICURI ( ROS UNGHII,RUPT PIELITE) EXPLICANDU-I CA NU O SA II MAI POT FACE MANECHIURA. ACUM ARE ALT TIC :ISI MIROASE DEGETELE. CU RABDARE O SA SCAPAM SI DE ASTA.SI CERINTELE DE LA SCOALA SUNT MARI,GRIJA PARINTILOR PTR ZIUA DE MAINE ESTE MARE SI ATUNCI TREBUIE SA SCAPE DE PRESIUNE.NU TICURILE SUNT CELE MAI GRAVE BOLI.NU-I MAI DUCE-TI PE COPII LA MULTI DOCTORI DECAT DACA SUNT PROBLEME CA ALE DOMNULUI JOHN.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ioana41778118 (acum 13 ani)

VA MULTUMESC ! PENTRU raspunsurile si sfaturile date .Baietelu se simte mult mai bine , nu prea mai este asa vizibil (ticurile) . Am fost la hemeopat si ii dau AGARIUS 9 , 15 , 30 . Iar medicul psiholog ia prescris TANACAN si RISPEN .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Homeopat (acum 13 ani)

Si cum doriti sa aflati daca remediul homeopat il ajuta daca ii dati paralel si doua medicamente alopate si care de faopt nu vindeca nimic ci numai suprima simptomele si in plus au si efecte secundare ?
Nu se face asa, ori mergeti la stanga ori la dreapta...dar si la stanga si la dreapta nu merge.
Nu stiu daca ati inteles ca homeopatia este total opusa alopatiei si cine ia remedii homeopate nu are nevoie si de alopate. Este ca si cum mergeti la doua moase care au conceptii total diferite si contradictorii. Una trage de buric si alta vrea sa-l lase. Pana la urma nu veti sti nici ce l-a ajutat, nici daca medicamentele au oprit efectul de la remediul homeopat si daca nu-l ajuta nimic de durata nu veti sti de la ce si de ce.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anonim (acum 13 ani)

buna am 34 de ani si ami aduc aminte ca si eu am avut tic clipitul din ochi pe la vreo 6 ani stiu ca ma dus tata la spital am fost internat cam o saptamana an care am luat ceva medicamente dupa care a trecut .....asa ca ar trebui consultat de un specialist

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

IZABELLA (acum 13 ani)

Nu traumele duc la asa ceva. Calculatorul si lipsa unui program ii face sa isi dezvolte ticuri. Copilul meu are acum 13 ani. Din clasa 1 pana in clasa 4 a schimbat mai multe tipuri de ticuri: clipit des, ridicarea umerilor cu rasucire de cap, privit in lateral , ridicat ochii spre tavan. Toate acestea erau in diferite etape. Ne-am mobilizat toata familia cu rabdare, si noi, bunicii, cumnatele, ii atrageam atentia calm sa se controleze. Inclusiv a fost filmat cand nu-si dadea seama, sa vada cum face. Am scapat de 3 ani de asa ceva. Doamne ajuta la toata lumea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sergiu (acum 12 ani)

e nosol cu ticurile, eu am 21 de ani am anumite ticuri de cativa ani. nu e asa usor sa scapi de ele mai ales ca nimeni nu te intelege. e foarte important sa ai pe cineva langa tine care macarsa se prefaca ca te intelege

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

georgiana (acum 12 ani)

Buna ziua !
Am si eu un baietel de 3 ani si 9 luni,care are si el o forma probabil de tic,si anume clipitul din ochi.Din nefericire eu nu am observat ,de fapt nu observ sau nu dau atentie unor detalii de multe ori...Dar de curand l-am dus pe baietel la un curs Ftk.Acolo,doamnele profesoare au observat acest tic ,in momentul in care era intrebat ceva si nu stia ce sa raspunda .
Va rog mult sa ma ajutati putin ,sa-mi spuneti prin ce mijloace ,dar fara medicatie ,am putea repara acest tic ,si fara riscul de aparitie al altui tic.Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dori (acum 12 ani)

As dori si eu un sfat in legatura cu ticurile , daca ma poate ajuta cineva . Am un baiat care de la 5-6 ani a avut ticuri , la inceput clipit din ochi , apoi miscari ale umerilor , apoi miscari din nas , gat , obraji , am tot sperat ca o sa-i treaca deoarece si tatal lui a avut aceste ticuri cand era mic , si imi zicea ca o sa-i treaca cu trecerea anilor. Am fost la oftalmolog , prima data , apoi la neurolog, toti mi-au zis ca nu are nimic patologic, si uite asa am ajuns la varsta de 18 ani , cand nu am mai suportat si am gasit o doctorita neuropshiatra care i-a dat un trat med cu risperidona tb si seroxat.; am facut cure de cate 6 luni , dar fara prea mari rezultate, putin s-au mai ameliorat , acum am inceput o cura mai lunga , asa zice d-na doctor ca trebuie , sa scoatem radacina , si fiind adult deja , mi-a dat injectabil risperidona consta ( cred eu ca de-abia a aparut la noi )pe care o facem o injectie la 2 saptamini de 3 luni .As spune ca e mai bine ,au mai ramas doar ticurile din nas si putin rotirea ochilor, dar baiatul se plange de ameteli , cred ca-i scade tensiunea si doarme f mult. Nu stiu daca sa continui, mi-e frica de reactii adverse, d-na doctor zice ca sa pun in balanta beneficiile trat , ca nu are reactii grave. Nu stiu nici cat are de gand sa facem acest trat injectabil, daca ma poate sfatui cineva , daca a luat acest medicament, va rog , nu mai stiu ce sa-i mai fac baiatului, am incercat cu psihoterapie dar el a zis ca nu are nevoie de asa ceva , nu i-a placut , el e foarte inteligent , nu are probleme la scoala , nu e complexat de ticuri , dar eu ma gandesc la viitorul lui .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lorena (acum 11 ani)

Din pacate si eu am un tic de care nu pot scapa...acela de "a-mi p***alimba si a ma juca cu urechea"...poate e amuzant dar pe mine deja ma sperie pentru ca nu resusesc sa scap de el...a avut cineva ceva aseamanator?!...astept sfaturi. Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

catalin (acum 10 ani)

Am un baietel de 8 ani care de la varsta de 3 ani si jumatate a inceput sa dezvolte ticuri. Am consultat neurolog, neuropsihiatru iar diagnosticul a fost ticuri doctorul neuropsihiatru recomandandin august 2012 tratament medicamentos doar in cazul in care copilul nu poate sa-si desfasoare activitatile zilnice. Nu i-am administrat pana in prezent acest tratament deoarece au fost perioade cand au incetat dar in ciuda acestui fapt precum si a unor "promisiuni" din partea psihologilor ca ii vor trece in jurul varstei de 8 ani, acum au revenit in forta cu niste miscari bruste si severe a capului inspre directia inapoi, pe care le-a mai avut si in trecut.
In aceasta perioada am apelat si la un renumit psihoterapeut care insa a facut cateva sedinte. Nu am sustinut un program mai indelungat de psihoterapie insa acest lucru il incepem de luna viitoare.
Am incercat si un tratament homeopat pe care ni l-a prescris un medic homeopat din Iasi insa fara rezultat. Ticurile dispar pentru perioade mici si cand apar se mentin pe perioade destul de mari respectiv luni de zile.
Doctorul neuropsihiatru de la BUCUREST - MARIE CURIE mi-a recomandat in luna august 2012 SERTRALINUM 50 CU SCHEMA 1/2 + 0 + 1/2 dar sa se inceapa cu 1/4 + 0 + 1/4 DAR NUMAI IN CAZUL MAI SUS PRECIZAT.
Va rog sa-mi dati un sfat as dori sa-i administrez un tratament naturist dublat de psihoterapie.
Ce parere aveti de tratamentul medicamentos.
Copilul in afara de episoadele descrise care cateodata sunt destul de severe se descurca fara probleme in societate, la scoala cu prietenii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionela (acum 10 ani)

Buna.
Am si eu un baiat care in prezent are 7 ani jumatate. In jurul varstei de 5 ani jumatate au debutat ticurile. la inceput ca aplecarea capului spre umar, rotirea ochilor si altele si au continuat cu unele vocale: plescait, fornait, icnit.
Va inteleg prin ce treceti si stiu ca momentele si episoadele acestea sunt de nedescris pentru un parinte.
Este sub supravegherea d-nei dr Dogaru o doama neuropediatru extrem de buna.Mai bine de un an jumatate am evitat sa-i administrez medicamente si am incercat tratamente naturiste, extrem de scumpe de altfel dar care din pacate nu au avut rezultate pe termen lung.
Dintre toate mentat si pure dha au fost mai de folos.
Dupa un an jumatate de episoade din ce in ce mai dese am decis sa mai mergem si la alti doctori. Astfel am ajuns la d-na Burlui la Bucuresti si la Cluj la d-na dr. ....
I-am refacut EEG-ul si am efectuat RMN. Totul a fost bine. In acest fel am fost convinsi ca diagnosticul de ticuri este corect.
I s-a prescris Haloperidol. D-na Dogaru a prescris si am inceput un tratament cu Rispolept intrucat se pare ca are reactii adverse mai putine
Concomitent am inceput vizitele la o d-na psiholog cu care face terapie complementara de control al ticurilor..
A dat rezultate desi, in acest moment, spre seara, ii mai apar ticuri usoare.
Va las adresa mea de e-mail: [email protected]. Mi-as dori sa gasesc parinti cu care sa pot discuta despre acesta problema.
Oricum se pare ca rabdarea este foarte importanta deoarece se pare ca spre adolescenta aceste ticuri se vor diminua sau chiar disparea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2