Masturbare excesiva

Educatie pentru sanatate
Intrebare postata de radualexandru cu 10 ani in urma

Am 19 si ma masturbez de vreo 5 ani...in exces..uneori chiar zi de zi..sau de 2 ori pe zi.Am vrut sa intretin relatii sexuale cu prietena mea dar nu am putut..pentru ca atunci cand suntem pe punctul de a se intampla eu nu am erectie....credeti ca am vreo problema fizica sau psihica..(in ultimile saptamani am rarit masturbarea.....daca ma puteti ajuta cu un sfat as fi recunoscator

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (13)

Bughiman (acum 10 ani)

abtine-te de la masturbare cateva zile, o saptamana preferabil pana te simti "excitat" :P + preludiu inainte (mangaieri, sarutari, putin oral daca se poate), M-as mira sa fie probleme dupa. Bafta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

radualexandru (acum 10 ani)

Multumesc...sper sa dea roade

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bughiman (acum 10 ani)

inca ceva... incearca putin alcool preferabil vin si in nici un caz bere, pe mine ma ajuta =)), conteaza mult si atmosfera si starea ta de spirit :P

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

radualexandru (acum 10 ani)

Ok...am sa incerc..ms de sfat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

pulosu (acum 9 ani)

punio pe gagica ca sa tzo si suga nainte. garantez ca se face beton (tzava!)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

AStefa (acum 10 ani)

Cred ca problema ta nu are lagatura cu masturbarea ci cu faptul ca esti foarte stresat in momentul in care se intampla ceva la care ai visat atat de mult si iti doresti sa iasa extrem de bine. Atunci cand esti cu prietana ta incepi sa ai temeri in legatura cu performantele tale, cu capacitatea ta de a o satisface, cu impresia pe care si-o va face despre tine si...
Relaxeaza-te, bucura-te, invata lucruri noi si totul o sa iasa ff bine!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

radualexandru (acum 10 ani)

Multumesc de sfat...cred ca trebuie sa fiu mai relaxat...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

qwerty (acum 10 ani)

Am citit in "Pornografia - maladia secolului XXI" ca masturbarea este daunatoare atat fizic cat si psihic, acolo subiectul fiind tratat mai pe larg.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lukas (acum 10 ani)

De la inceput pot sa te asigur ca n-ai nici un fel de problem de ordin fizic, ce a spus AStefa este perfect adevarat si eu am trecut prin asa ceva insa cand am iceput sa nu mai fac atata caz de performante etc, etc am rarit si frecventa masturbarii si cand am avut o relatie intima cat de cat stabile , lucrurile au iceput sa intre pe un fagas normal trebuie sa-ti spun ca si dupa casatorie ma mai masturbam uneori. Trebuie sa-ti mai spun ca la mine masurbarea nu mi-a daunat nici fizic nici psihic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

radualexandru (acum 10 ani)

multumesc... am sa incerc sa fiu mai relaxat....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alex (acum 10 ani)

Buna sunt Alex si am 15 ani am o prietena de 14 ani si nu vrea sa facem sex inca...daca ma masturbez cu gandul la prietena mea pot s-o las gravida?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

djdaddy (acum 9 ani)

BUNA ALEX DA POTI SATI LASI PRIETENA GRAVIDA(INSARCINATA) E CUVANTUL GRAVIDA ERA ODATA PT BABE. DACA TE MASTURBEZI CU GANDUL LA EA O LASI INSARCINATA DAR TOT IN GAND ((((((((((((((((

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Un ... psihiatru (acum 9 ani)

Buna seara.
Am citit intamplator mesajul tau pe acest site - cautand de fapt un sfat pentru ... stimularea apetitului alimentar (vorba aia: "Unde dai si unde crapa"). Am citit raspunsurile pe care le-ai primit. Eu pot veni cu experienta mea de ... psihiatru care am avut cateva cazuri asemanatoare cu ale tale. E important sa INTELEGI cand si DE CE ai inceput sa te masturbezi. MASTURBAREA inseamna de fapt a inlocui obtinerea unei placeri sexuale prin interactiunea cu un partener de sex opus prin propria stimulare sexuala. Practic TU esti cel ce se cunoaste - ca si corp, zone erogene, nevoi etc. - cel mai bine. Insa ideea actului sexual este SA DAI si SA OBTII PLACERE in acelasi timp. Deci este cu dublu sens. Uneori este greu ca in acelasi timp sa poti face amandoua lucruri - de cele mai multe ori se intampla consecutiv (mai intai un partener are orgasm, apoi celalalt). Cand tu te masturbezi pracic tu esti atat de focuat sa-ti obtii propria placere incat pierzi celalat partener din vedere. Si dupa ce te antrenezi asa atat de multe ori, deine obisnuita. Apoi cand trebuie sa ai un contact sexual normal ... actionezi in virtutea ... "antrenamentului" de care am amintit mai devreme care din pacate nu se potriveste cu o partenera reala. Plus ca stresul de a performa e atat de mare ca apare ... o fireasca impotenta.
Nu stiu ce probleme fizice pot apare daca nu intelegi problema si nu incerci sa cauti un ajutor calificat in timp util dar cel mai adesea totul este psihic si poate genera alte probleme psihice in interactiunea cu alte persoane.
Asa cum "ai invatat" sa te masturbezi tot asa exista si procesul invers, de a te "dezvata" = printr-un proces de terapie (cognitiv-comportamentala, comportamentala, de cuplu). Exista multiple tehnici ce se pot aplica si asta depinde de disponibilitatea ta si formarea terapeutului cu care te hotarasti sa "pornesti la drum".
Sper ca te-am ajutat un pic. Bafta si ... cel mai important lucru: sa crezi in tine si in posibilitatea ta de a te vindeca!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: