Cum vindec intinderea de ligamente la spate?

Dureri de spate
Intrebare postata de MembruMobileApp324540 cu 7 ani in urma

Buna ziua, de 4-5 luni de zile nu scap de durerea de spate, mai exact am avut un dezechilibru mare pe o barca si m-am indoit foarte mult din spate catre partea stanga, am facut rmn la coloana si este in regula, doctorii spun ca e intindere de ligamente, am luat multe anti inflamatoare, mydocalm, am facut inclusiv injectii cu dexametazona iar de gimnastica medicala sunt satul.Sunt momente in care abia mai simt durerea la miscari bruste si cand cred ca se vindeca ma trezesc urmatoarea zi iar cu dureri ,eu faceam foarte mult sport iar acum orice incercare de sport mai energic se termina in dureri de spate si cand merg, au fost si momente in care schiopatam.Durerea este mai exact in partea lombara in stanga de coloana,sinre exteroir. Ce altceva pot face, am cheltuit multi bani pe medicamente, investigatii si recuperari si nu vrea sa ma lase.Se poate face operatie ca sa scap mai repede?In momentul de fata sunt dispus sa fac orice sa revin la normal , urmeaza sa am niste activiati sportive pe care nu le pot pierde si aceasta afectiune incepe sa ma afecteze psihic.Am 25 de ani, 185cm si 85 kg .Multumesc
Sex: barbat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

razvan andrei (acum un an)

Salut
Vad ca ai pus acesta intrebare acum 5 ani.Am aceeasi situatie si vreau sa stiu daca te ai vindecat si daca da,cum ai facut?Te rog frumos sa ma ajuti

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileAppAlexandruene1998 (acum o luna)

Salut,intindere de ligamente am făcut și eu ,se pare că începe să mă dispară durerea ușor ușor, am făcut vreo 3 ședințe de chiropractie,administrare de antiinflamatoare nesteroidiene și mișcare fizică ușor ușor.
Trebuie avut mai multă grijă la încălzire,la mișcări bruște dar și postura pe care o abordăm în momentul în care ridicăm greutăți

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: