Cum pot ameliora durerile coloanei si mai ales partea lombara? Ce ar trebuii sa fac?

Dureri de spate
Intrebare postata de Daniela V. cu 6 luni in urma

Buna ziua ,
Am facut un RMN in Martie 2023 , in urma unor dureri ingrozitoare de coloana si mai ales Lombar , pana la amortirea picioarelor, Am fcatur Kineto si Fizio si TECAR , dar nu s a ameliorat aproape deloc durerea lombara si mai ales durerile care duc pe picioare, Am refacut RMN doar Lombar si aseara am primit si interpretarea, se pare ca am suficiente hemangioame: Hemangiom partial degenerat adipos corp vertebral L2 (8,8/7 mm) si hemangioame complet degenerate adipos maduva osoasa corpi vertebrali L5 (4,9/5,7 mm) si S1 (9/6,2 mm). Pensare posterioara a spatiilor intervertebrale L3-L4, L4-L5 si L5-S1. La nivel L3-L4 se vizualizeaza un debord discal L3 circumferential asimetric ce ingusteaza usor ambele neuroforamene (stanga>>dreapta) impreuna cu modificarile degenerative marginale vertebrale si cu cele de la nivelul masivelor articulare interapofizare, cu contact osteo-disco-radicular L3 bilateral la nivel intraforaminal si contact disco-radicular L3 stanga extraforaminal lateral; posterior, debordul discal L3 amprenteaza fata anterioara a sacului dural si ambele radacini L4 in sacul durala; La nivel L4-L5 se vizualizeaza un debord discal L4 circumferential asimetric ce ingusteaza moderat ambele neuroforamene impreuna cu modificarile degenerative marginale vertebrale si cu cele de la nivelul masivelor articulare interapofizare, cu contact osteo-disco-radicular L4 bilateral intraforaminal; posterior, debordul discal L4 comprima fata anterioara a sacului dural si radacina L5 stanga la nivel intradural; minima acumulare fluida la nivelul spatiilor articulare interapofizare L4-L5 bilateral. La nivel L5-S1 se vizualizeaza un debord discal L5 circumferential asimetric ce ingusteaza usor ambele neuroforamene impreuna cu modificarile degenerative marginale vertebrale si cu cele de la nivelul masivelor articulare interapofizare, cu contact disco-radicular L5 bilateral intraforaminal; minima acumulare fluida la nivelul spatiului articular interapofizar L5-S1 stanga. Puteti sa ma ajutati cu un sfat ?
Multumesc anticipat !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului (acum 6 luni)

Buna ziua,

Iata cateva sugestii care v-ar putea ajuta in ameliorarea durerilor lombare, pana va programati la medic:

1 Evalueaza modul de viata: Stilul de viata poate juca un rol semnificativ in durerile de spate. Verifica-ti postura, asigura-te ca stai si te misti intr-un mod adecvat si evita obiceiurile nesanatoase, cum ar fi ridicarea obiectelor grele sau statul prelungit intr-o singura pozitie.

2. Exercitii de intarire si flexibilitate: Un program corect de exercitii poate ajuta la intarirea muschilor din spate si sa reduca disconfortul. Un fizioterapeut sau un antrenor personal pot fi utili in situatia ta.

3. Terapie fizica si alte terapii: Acupunctura sau masajul, pot ajuta la ameliorarea durerilor si imbunatatirea mobilitatii. Consulta-ti medicul sau fizioterapeutul pentru a afla ce terapii ar putea functiona pentru tine.

5. Medicamente antiinflamatoare: Medicamentele antiinflamatoare prescrise de un medic pot ajuta la reducerea inflamatiei si a durerii.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Afectiunile-coloanei-vertebrale/dureri-lombare_1671

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Daniela V. (acum 6 luni)

Multumesc Mult pentru timpul acordat !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: