Ce se poate intampla daca iau imigran?

Durere de cap persistente
Intrebare postata de Alexandru cu un an in urma

Buna ziua, de vre-o 10 ani am niste dureri de cap insuportabile, acum 2 ani dupa multe analiza, rmn, tomograf, etc. Am fost diagnosticat cu Cefalee cluster...durerea apare odata pe an si dureaza undeva la 1 luna - 2 apoi se opreste pana anul urmator...crizele de am de 4-5 ori / zi, ma trezesc din somn, fac febra, SUNT INSUPORTABILE...ultimul doctor neurolog mi-a prescris pastilele imigran, si mi-a spus sa iau una la 24 ore dar nu mai mult de 4 / luna....dar eu am cate 4-5 crize / zi, practic, ma scapa doar de 4 crize / luna....In ultima luna cred ca am luat peste 8 pastile, fara ele nu cred ca as putea trece peste crizele de durere....Imi puteti spune va rog frumos la ce riscuri ma expun daca iau mai mult de 4 / luna? Ce se poate intampla?

Si inca o intrebare...daca sunt atat de periculoase aceste pastile, o alta modalitate de a ameliora durerile mai exista? Tin sa precizez ca pastilele gen Nurofen, algolcalmin si alte multe calmante pe care le-am incercat, nu isi fac nici un efect, singurele care isi fac, sunt imigran-ul, la o criza daca iau o pastila, undeva la 12 ore nu mai apare nici o criza. Va rog sa ma ajutati cu aceste informatii si cateva sfaturi daca doriti. Va multumesc din suflet anticipat si va doresc sanatate tuturor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

(acum un an)

Buna ziua,

Medicamentul mentionat de dumneavoastra este intr-adevar eficient in tratarea crizelor de durere de cap in cefaleea de cluster, dar nu trebuie utilizat in exces din cauza riscurilor asociate cu efectele secundare (probleme cardiace, hipertensiune arteriala si accident vascular cerebral.)

Este important sa respectati recomandarile medicului in ceea ce priveste doza recomandata.
Daca aveti mai mult de 4 crize de durere de cap pe luna, solicitati informatii si despre alte optiuni de tratament pentru ameliorarea durerilor de cap.

Daca doriti si opinia altui medic neurolog, va recomandam sa va programati aici: https://www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/durerea-frecventa-de-cap-factori-ce-o-pot-agrava_19232
sfatulmedicului.ro/Cefaleea-si-migrena/cefaleea-cauze-tipuri-si-tratament_10085

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: