Analize suprarenale raspuns medic

Disfunctii sexuale feminine Dereglari ale glandei suprarenale
Intrebare postata de geanina122 cu 9 ani in urma

Buna seara ! am si eu o problema cu pilozitatea excesiva . Testosteronul este in limite normale dar cred ca problema este de la suprarenale si as vrea sa stiu in ce consta aceste analize , ce includ . Multumesc !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Dr. Andreea Anton MDr. Andreea Anton este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Buna seara! Daca pilozitatea excesiva este in zone testosteron dependente precum zona barbii, mustatii atunci poate fi un semn de hiperandrogenism si se numeste hirsutism. Daca parul creste excesiv in alte zone atunci este vorba de hipertricoza si nu reprezinta un semn al testosteronului crescut. In ambele situatii un consult dermatologic va aprecia corect problema dvoastra si veti primi analizele necesare si tratamentul adecvat. O seara buna!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Disfunctii sexuale feminine.

luminita270 (acum 9 ani)

Mai degraba un consult endocrinologic,nu dermatologic. Hirsutismul este o afectiune care are ca parte principala dezechilibrul hormonal,nu dermatologic.Puteti face cateva analize hormonale:cortizol,TSH,estradiol,progesteron.calcitonina.PTH,.Cuvantul,,hormon” provine din limba greaca hormao=a excita,a stimula. Nu inteleg ce relevanta ar putea avea un consult dermatologic,atata timp cat exista hirsutism-dereglare hormonala,care sa-mi fie cu iertare,nu seamana cu acneea sau cu alte afectiuni din aceasta ramura a medicinei.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Andreea Anton MDr. Andreea Anton este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Buna seara! Pacienta mentioneaza pilozitate excesiva si nu hirsutism, deci nu stim daca este vorba de hipertricoza sau hirsutism ( am mentionat in comentariul anterior diferenta), afectiuni care au cauze diferite si necesita abordare clinicoterapeutica diferita. In ce zone v-a aparut acest par nedorit? Menstrele dvoastra sunt regulate? Faceti pe fata sau pe spate leziuni de acnee? Iar pt dna Luminita270, dermatologia este specialitatea care se ocupa de piele, mucoase si fanere ca sa intelegeti legatura cu parul. Binenteles ca dermatologul va orienta pacientul catre endocrinolog atunci cand este nevoie. Numai bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

luminita270 (acum 9 ani)

Pilozitatea in exces sau hirsutismul se manisfeta la femei cel mai adesea in cazul unor tulburari hormonale ce afecteaza echilibrul testosteronului si al hormonilor sexuali feminini. Boala in care se manifesta cel mai frecvent pilozitatea excesiva este cea a ovarelor polichistice (sindromul ovarelor polichistice sau unele chisturi ovariene) insa pilozitatea mai poate sa apara si in cazul unor tulburari ale glandei tiroide de exemplu. Ideea este ca in cele mai multe cazuri pilozitatea excesiva este efectul unei afectiuni endocrinologice, mai rar ac***a alti factori (genetici spre exempu sau administrarea de anticonceptionale). Mai multe aici: //sfatulmedicului.ro/Hormonii-si-tulburarile-endocrine/hirsutismul-a-pilozitatea-excesiva-la-femei_882

Mai trebuie sa stii ca in mod normal intregul corp este acoperit cu par, indiferent de sex, mai putin in zona buzelor, palmelor si talpilor picioarelor. Insa exista diferente intre tipurile de par, cel care acopera corpul in marea sa majoritate fiind subtire si foarte fin, ca un puf ce protezeaza pielea si ii potenteaza foarte mult simturile iar cel cu fir gros, este mai intens pigmentat si mai lung, creste la nivelul sclapului, zonei inghinale, uneori pe brate, piept, spate si picioare (mai ales la barbati,) pilozitatea este mai evidenta la nivelul gatului, la nivelul “mustatii” mai ales pentru femeile brunete, in jurul areolei mamare, in zona perciunilor, aceste zone devenind deosebit de inestetice.

Pentru a trata pilozitatea excesiva este indicat sa cauti intai cauza care a dus la producerea acestui efect, deoarece adesea tratarea cauzei duce la eliminarea de la sine a problemei secundare reprezentate de pilozitatea in exces. Uneori trebuie insa tratata separat pilozitatea excesiva, in functie de diagnostic si de raspunsul la tratament al pacientului.

O femeie careia i se pune ca si diagnostic pilozitatea excesiva sau hirsutism, are pilozitatea bogata la nivelul buzei superioare, obrajilor, perciunilor, portiunii superioare a spatelui, gatului, pieptului, coapselor si al abdomenului. Doar medicul endocrinolog poate stabili cauza care produce pilozitatea excesiva si tratamentul medical ce trebuie urmat si care poate fi asociat cu tratamentul laser, singurul eficient in indepartarea parului nedorit mai ales acolo unde nu sunt cauze de natura medicala. Mai multe informatii privind pilozitatea excesiva gasesti aici: //sfatulmedicului.ro/Hormonii-si-tulburarile-endocrine/hirsutismul-a-pilozitatea-excesiva-la-femei_882

Pilozitatea excesiva, este foarte dificil de suportat de orice femeie. Practic, a avea păr mai mult decât este normal pe faţă, braţe, picioare şi chiar pe abdomen este foarte neplăcut şi produce complexe de inferioritate si disconfort intern. Din fericire, s-a constatat că anumite procedee cu produse farmaceutice obţinute din plante dau rezultate nemaipomenite daca pilozitatea are la baza cauze medicale. Citeste mai mult aici: http:***
O solutie eficienta pentru a indeparta pilozitatea excesiva, din cauze genetice in urma careia firele de par se subtiaza si dispar este tratamentul cu laser. El distruge foliculii aflati in faza activa la momentul tratamentului, numai ca nu cu toate tipurile de laser se pot obtine rezultatele dorite si scontate, de aceea iti recomand sa te informezi bine inainte de a incepe acest tratament deoarece este destul de costisitor.Te sfatuiesc sa renunti din start la tratamentul cu lumina intens pulsata deoarece nu da rezultate si sa obtezi pentru tratamentul cu laser, deoarece este cu adevarat eficient .Poti sa gasesti mai multe informatii despre cum se trateaza pilozitatea excesiva cu laser aici: http:***

Pentru a evita sa apara pilozitatea in urma unui tratament administrat din dorinta de a scapa de kilogramele in plus, medicii recomanda sa nu se recurga la utilizarea medicamentelor pe baza de hormoni sexuali masculini.

Primul pas pe care trebuie sa il faci in situatia in care ai decis sa scapi pentru totdeauna de pilozitatea excesiva este sa consulti un medic endocrinolog, intrucat daca este vorba despre o dereglare hormonala trebuie eliminata cauza.

Al doilea pas in rezolvarea problemei create de pilozitatea excesiva este tratamentul cu laser despre care iti voi vorbi detaliat in articolul urmator, in care iti voi spune si despre modul in care am reusit eu sa scap de acesta problema care a constituit cosmarul copilariei si adolescentei mele.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: