Senzatie de buze uscate

Diabetul zaharat
Intrebare postata de Constantin78 cu 11 ani in urma

Buna ziua
Numele meu este Constantin Margau si am urmatoarea problema :
In urma cu 2 luni am fost la medicul de familie deoarece am inceput sa am probleme urinare adica sa merg la toaleta mult mai des si sa urinez foarte putin .Am primit un tratamest cu Alfuzosim pfizer 10 gr. cite o tableta pe zi dar nu are mare efect .La un control in urma cu 14 zile am avut glicemia marita adica 8,0 fata de 9,0 cit am avut in urma cu circa 30 zile .
mentionez ca am inaltimea de 1,82 si 105 kg.(cam mult ) nu am o munca de birou fac ceva miscate in fiecare zi deci nu este sedentarismul prea mare
Pentru diabet am primit Metformin 500 - 2 pastile de 2 ori pe zi
Toate buna pina acum 2 zile adica 1-04 2013 cind a inceput sa am buzele uscate sa sa le simt e parca as fi mincat mincare foarte sarata .chiar daca maninc mere sau fructe este aceiasi senzatie de la mincare sarata .Nu am gura uscata ,nu obosesc, nu transpir, nu am ameteli ,nu am nimic deosebit decit acest incomvenient al buzelor de saramura.Am incercat sa nu mai iau medicamentele dar este aceiasi problema nu sa schimbat nimic .
Intrebarea mea este daca buzele le simt sarate si un fel de usturime foarte sp***a dar deranjanta si un fel de uscare este din cauza diabetului sau al pastilelor care le iau
Cu mult respect Constantin Margau

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

FreeStyle11 (acum 11 ani)

E posibil sa fie de la pastile sau diabet, dar exista remedii pt buze uscate.Exista creme care ajuta foarte mult si ti le regenereaza daca sunt crapate.Va sfatuiesc sa va duceti la o farmacie si sa cumparati o astfel de crema.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bogdaneko (acum 11 ani)

am as crede ca este de la hiperglicemie.. sete, urine des, foame, dificultati de concentrare sunt de la hiperglicemie... iar ce ati spus dvs 8.0 nu arata ca gliceam in ultimele 3 luni a fost peste limita .. bafta :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gabi Cismaru (acum 11 ani)

Se poate a ca tratamentul pentru diabetul dvs sa nu fie adaptat la cat este el de dezvoltat. Refaceti analizele si mergeti la medic . Intre timp incercai sa scoateti usor din alimentati toate alimentele grele , carnea , laptele , braza ( limitat) .Reduceti consumul d epaine . Si cautati sa consumati cat mai mutla apa / zi .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ctin (acum 10 ani)

Am o stare subfebrila de 2 saptamani(36,4-37,4)miam făcut toate analizele si sunt bune,inclusiv cele de sifilis,am luat antibiotic pentru infectie urinara,prescris de un urolog,am fost si la dermatolog si mi-a spus ca am candida,de ieri mi s-au uscat si buzele,spuneti-mi va rog care ar putea fi problema ca nu stiu ce sa mai fac si la doctor sa mai merg.multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

membru257101 (acum 10 ani)

Buna seara de 2 saptamani am inceput sa urinez des,stateam la calculator si aveam picioarele reci si transpiram,mi se usca buzele nu prea faceam febra.Daca ma poate ajuta cineva in acest caz multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: