Se gasesc Inghetata si ciocolata fara zahar ?Ce mai au in compozitie ? Fructoza ?

Diabetul zaharat
Intrebare postata de Tora cu 11 ani in urma

Se gasesc Inghetate si ciocolate fara zahar ? Unde si ce mai au in compozitie ? Fructoza e buna ? Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

mimi (acum 11 ani)

Inghetata sau ciocolata fara zahar nu cred ca se gasesc la noi in comert.Dar gasesti destInghetata sau ciocolata fara zahar nu cred ca se gasesc la noi in comert.Dar gasesti destule retete pe net,le poti face acasa la tine.Fructoza NU e buna..e mai periculoasa decat zaharul.ule retete pe net,le poti face acasa la tine.Fructoza NU e buna..e mai periculoasa decat zaharul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

razi (acum 11 ani)

In comert se gasesc dulciuri fara zahar la raioanele magazinelor unde sunt produse pentru dieta, dar trebuie citita cu atentie compozitia. Se gasesc in schimb la anumite cofetarii produse indulcite cu XYLITOL, care, spre deosebire de restul indulcitorilor prezenti in piata -majoritatea fiind produse de sinteaza, natural 100 % (se produce prin fermentatie naturala) si care din punctul meu de vedere este foarte bun , este slab glicemic (indice glicemic 7 comparativ cu 85 al zaharului) si slab caloric (-40% calorii fata de zahar),arata si se comporta ca zaharul (aceeasi putere de indulcire), are proprietati antibacteriene, nu altereaza gustul alimentelor, se poate folosi la temperaturi inalte, se dizolva si la temperaturi mici, nu are
contraindicatii, se foloseste de catre diabetici si in cure de slabire precum si ca antibacterian. Se numeste XyloSweet - 100% xylitol, 100% natural . Eu il folosesc si sunt foarte multumita. Cu acesta poti sa faci acasa dulciuri de a caror compozitie poti fi sigura . Pentru mai multe amanunte vezi www.xlear.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Daniela Nica (acum 8 ani)

Buna ziua

Si eu caut dulciuri fara zahar ptr fetita mea de 12 ani care are o glicemie marita 113 unde le pot gasii?

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21529418426 (acum 5 ani)

Buna ziua,

Probabil e un raspuns tardiv, dar imi fac datoria: am vazut inghetata fara zahar la Kaufland (de vanilie) si la Megaimage (de vanilie si de ciocolata). Nu stiu ce indulcitor folosesc, din pacate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

soleil ly (acum 7 ani)

In hipermarketurile Cora şi Carrefour se gaseşte ciocolată cu green sugar (îndulcitor din ştevie) - Sweet &Safe, la tablete de 25g sau 100g, cu lapte sau amăruie (60% cacao). Este foarte bună, cea cu lapte, mai ales, este perfectă pentru copii.
Tot la raionul cu produse dietetice veţi gasi acelaşi îndulcitor green sugar la pliculete de 1g, cutie cu 40 pliculeţe, la preţ de 9,7 - 8,7 lei, în ordinea menţionării hipermarketurilor (ambalaj de culoare verde). Acesta provine din Franţa.
Mai multe despre green sugar găsiţi pe www.remedia.ro.
Veţi găsi mai mulţi producatori şi mai multe variante de ambalare (pliculeţe de 1g sau 1,5g). Vă pot spune că pliculeţul de 1g este suficient pentru o cafea (ei, da, nu pot bea cafeaua amară, asta e...). Mai trebuie să vă spun, pentru cei care sunteţi la începutul renunţării la zahăr, că pentru o bucată de vreme, veţi sesiza diferenţă de gust, dar apoi se rezolvă. Acum, recent, am citit că trecerea de la zahăr la green sugar (sau alt îndulcitor, dar cel despre care fac vorbire e cel mai indicat!) ar trebui făcută treptat, pentru a înlătura acest inconvenient. Eu nu am ştiut la vremea aceea, dar, cum vă spuneam, totul se va rezolva de la sine. Pot să spun că odată cu mine, care am fost forţată de împrejurări să fac asta, a trecut la cafea cu green sugar şi soţul meu! Avem deja 1 an "vechime"! De Paşte am făcut şi Tiramisu şi Prăjitură cu piure de castane şi frişcă, înlocuind zahărul cu green sugar (la borcan!).
Un sfat: preferaţi pliculeţele în locul pastiluţelor (tabletelor), acestea din urmă au adaosuri!
Despre îngheţată, sunt interesată şi eu, dar nu am aflat nimic!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: