Remediu? raspuns medic

Diabetul zaharat Sindromul waterhouse friderichsen
Intrebare postata de magda144989 cu 13 ani in urma

Am o problema,ma poate ajuta cineva?multumesc.
am un baietel cu mare pofta de mancare.Am facut teste si glicemia este putin mare.Imi da-ti un sfat ce sa folosesc?Exista ceai care sa tina glicemia sub control????sa previna????????
multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (15)

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Pentru Magda , Bună seara !
Expresia d-tale : " Glicemia la băieţelul meu este cam mare " nu spune nimic. Rezultatul de la laborator trebuie interpretat de către medicul care v-a recomandat această analiză şi în funcţie de valoarea ei vei primi indicaţiile de urmat . Diagnosticul se stabileşte după cifre exacte , nu după aproximaţii. Dacă ai fi precizat valoarea glicemiei din sânge ,poate eram în măsură să--dau mai multe sfaturi. Vezi te rog ce spune medicul de familie sau diabetologul .
Cu sănătate Dr Emil Oteşteanu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Diabetul zaharat.

magda144989 (acum 13 ani)

multumesc ptr.rasouns.
Are 108glicemia.Valoarea max.data de lab.este de 105.Tin sa precizez ca nu mananca fast-food,gras dulce,nu bea sucuri.Mancam in proportie de 90%bio-bio-din gradina proprie.Mananca portie mare,dar nu din magazin,ci din camara si congelator.Eu ma gandeam la un ceai,sau ceva asemanator.Acum nu mai mananca mult,am redus corespunzator la 5 mese/zi si mai mici.
N-a fost recomandat de medic,caci mi-a zis ca nu-i nevoie sa cheltuim banii cas-ului pe nimicuri,asa ca am platit analizele.Am fost ingrijorata ca bea multa apa noaptea si iesea la toaleta.
Are 5 ani si 34kg,121cm., si intelege cam greu,de asta m-am gandit la ceai.
multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 13 ani)

Exista un ceai pe care poti sa-l cumperi de la mag naturiste, se numeste ceai antidiabet(parca). Dar nu cred ca este bine sa-l dai copilului fara recomandarea unui medic, fara analize medicale. Dl dr care ti-a raspuns stie mai bine.Sanatate! PS:
Stiu ca obezitatea duce la diabet, nu invers. Trebuie deci sa urmaresti alimentatia copilului, DAR SI PT ASTA TREBUIE CONSULTAT UN SPECIALIST.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sheila (acum 13 ani)

Glicemia trebuie tinuta sub control in primul rand prin alimentatie.
Ar fi bine sa scoti din alimentatia copilului sucurile din comert, produsele fast-food, mancarea grasa si prajita, dulciurile cu un continut mare de zahar, paine alba.
Incearca, ca in meniul zilnic sa incluzi cat mai multe vitamine necesare dezvoltarii - fructe, legume, lactate
In acest articol gasesti cateva sfaturi de care ar fi bine sa ti cont, asta pentru a preveni(nu te speria, nu e cazul de diabet la el)//sfatulmedicului.ro/Diabetul-Zaharat/bazele-alimentatiei-sanatoase-pentru-diabetici_5258
Mai poti gasi multe articole care te invata ce e bine si ce nu sa-i dai copilului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Doamna Magda, Bună ziua ,
Acum văzând noile date despre copilul d-vs de 5 ani ,: Glicemia (108) , greutatea(34kg) , talia (121cm) încerc să formulez următoarele consideraţii :
1 Copilul este supraponderal ,probabil prin alimentaţie în exces ,sau necontrolat.Vă recomand şi eu ceeace corect vi-s-a recomandat mai sus ,strict dirijată. Legumele, zarzavaturile ,fructele (nelipsite ) scăderea severă a făinoaselor si dulciurilor .Copilul nu are ce căuta singur la frigider.
2 .Inălţimea (talia) 121cm este,peste limita vârstei ,dar este f bine .
3. Glicemia poate fi sub control prin alimentaţie nu prin ceaiuri .
3 Dacă nu obţineţi rezultate ,verificaţi membri familie ,părinţi , bunici (factorul genetic) şi un cosult la endocrinolog pentru factorul endocrin.
Nu vă panicaţi,cred că totul va merge bine şi nu va fi nevoie de ultimul punct.Eu vi l-am menţionat ca profesionist,să-l aveşi în vedere . Cu sănătae Dr Emil Otesteanu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

magda144989 (acum 13 ani)

Multumesc ptr.raspuns!Tin din scurt alimentatia copilului,sau cel putin incerc,plus de asta face si mult sport,hochei,fotbal,innot,dar tot timpul a mancat mult.La 9 luni a avut o septicemie,cauzata de meningococ,a primit mult sange atunci-poate fi si asta o consecinta?
Am facut si factorul endocrin TSH are o valoare de 35..
In familie bunica avea DZ NonID.
multumesc,ptr.toate sfaturile.
cu stima.Magda

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Mihalcea Madalina MDr. Mihalcea Madalina este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

vad eu bine este 35 sau este si o virgula intre cele doua cifre?
daca este 35 , fara virgula este mare, este semn de hipotiroidie si trebuie sa consultati cat mai repede un endocrinolog pentru a primi un tratament corespunzator

nu asteptati prea mult, cereti un bilet de trimitere de la medicul de familie si mergeti

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

magda144989 (acum 13 ani)

Am gresit.Val TSH este de 3.0345.Val normala data de lab este de 0.35--4.94

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Mihalcea Madalina MDr. Mihalcea Madalina este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

daca este 3,03 este foarte bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Mihalcea Madalina MDr. Mihalcea Madalina este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

buna ziua, toate sfaturile primite pana acum, referitoare la modificarea stilului de viata sunt binevenite si necesare
pentru a scapa de suspiciunea ridicata de acea glicemie de 108 mg/dl, eu sunt de parere ca ar trebui facut un test de toleranta orala la glucoza
conditiile de efectuare ar fi ca baietelul sa manance normal adica si cu zahar prajituri cel putin 3 zile inainte de test, si ultima masa adica cina , in seara precedenta testului sa fie cu cel putin 8 ore inainte de recoltarea de sange

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

magda144989 (acum 13 ani)

buna ziua D-na Dr.
Multumesc.
Unde pot sa fac acest teszt?i-mi trebuie de la medic de familie,trimitere?
ma gandesc ca-mi trebuie si programare.(sunt din Cluj)
Cu stima.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Mihalcea Madalina MDr. Mihalcea Madalina este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

puteti sa-l faceti la orice laborator pentru ca reprezinta doar doua glicemii si anume inainte de glucoza si la doua ore dupa ce a baut glucoza
trebuie sa cumparati de la farmacie 75 de grame de glucoza anhidra, pe care o va bea in dimineata testului, o cana si o lingurita
i se va recolta glicemia dimineata pe nemancate, apoi in cateva minute bea cana de glucoza ( apa + glucoza) si i se va repeta glicemia exact la 2 ore dupa ce a baut glucoza
nu trebuie decat sa stea linistit cele doua ore, nu are voie sa manance ceva intre timp sa alerge sau sa faca efort fizic

bine ar fi sa mergeti aveti bilet de trimitere sau sa mergeti la o clinica de diabet, si slava domnului in cluj aveti doctori diabetologi foarte buni, care vor interpreta si rezultatul

important este ca cel putin 3 zile anterior testului sa manance normal, cu dulciuri si fara restrictii alimentare

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

magda144989 (acum 13 ani)

multumesc ptr.sfaturi ,ptr.tot.
Am sa incerc sa fac acest test,cat mai repede.
Cand am rezultatul va contactez.
Cu stima.Magda

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gabi (acum 13 ani)

Pentru problema dvs de sanatate, in primul rand ar trebui sa faceti o analiza a intregului organism cu un aparat total inofensiv, care citeste la nivel de celula, fara radiatii si fara recoltare sange, pentru a vedea cauza problemelor dvs de sanatate. Aceasta analiza dureaza 30 de minute si costa doar 70 Ron. Apoi, in functie de rezultat vi se va recomanda tratament 100% naturist si personalizat pentru dvs. Pentru mai multe detalii si programari puteti suna la tel 0720325245. Gabriela.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

magda (acum 13 ani)

multumesc.
problema este ca nu sunt din Bucuresti.In Cluj pot face asta?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: