KG in plus la diabetici

Diabetul zaharat
Intrebare postata de iuupi cu 14 ani in urma

Buna, am si eu o problema am 26 de ani si in urma cu 5 ani am fost diagnosticat cu diabet de tip 1. Problema mea este ca nu reusesc sa mai pierd din greutate, sunt convins ca sunt foarte multi diabetici care au aceasta problema si mai greu este ca nu poti sa ti o cura de slabire. As fi foart recunoscator daca m-ar putea ajuta si pe mine cineva cum sa scap de Kg in plus.
Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (36)

dana (acum 14 ani)

si eu am diabet pe care i-l tratez cu diabetico forte, iar deoarece am pus in greutate am inceput o cura cu slimero , astfel am luat mai putine pastile diabetico , deoarece neac***a pofta de mancare glicemia a fost mica ,am slabi intr-o luna circa 7 kg.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

o fata (acum 14 ani)

dana ,te rugam frumos sa ne spui mai multe despre aceste pastile

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iuupi (acum 14 ani)

As vrea sa stiu si eu mai multe despre ele dar cred ca am uitat sa mentionez faptul ca folosesc insulina si nu pastile. 3 injecti cu NovoRapid si una seara cu Lantus.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iuupi (acum 14 ani)

http://www.slimero.ro/ aici mai multe detali.
Dar sincer ma gandeam ca gasesc si o metoda de a pierde in greutate prin crearea unei diete.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

o fata... (acum 14 ani)

eu sunt sp***a si am diabet tip 1....cum sa ma ingras si eu?....si iau insulina de 4 ori in zi....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iuupi (acum 14 ani)

chiar iti doresti sa te ingrasi??
De ce ?
Toti vor sa piarda din KG in plus si tu vrei sa pui in plus.
Daca vrei sa te ingrasi incearca sa mananci mai mult si asi sa vezi ca te ingrasi, de preferat mancare bogata in calori(dar eu nu iti recomand sa te ingrasi)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionascu laura (acum 14 ani)

daca, am 110 zaharul pot ajunge la diabet?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iuupi (acum 14 ani)

Dupa ceea ce spun medici esti in limita glicemia normala este intre 70-110. Daca as fi in locul tau mi-as controla mult mai bine alimentatia in special (carbohidrati) mai ales daca ai pe cineva in familie cu diabet. Si daca nu ai exista posibiliatea sau poate acel rezultat de 110 este o excepti daca ai mancat ceva inainte sa iti faci testul. Eu de exemplu cand mi-am facut analizele si am aflat ca am diabet aveam glicemia 350 si totusi nu imi venea sa cred ca am diabet speram ca acea valoare sa scada.
In concluzie mai fa o data testul si cine stie poate esti norocoasa si scapi.
Toate cele bune.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alecu Victor (acum 14 ani)

Laura, 110 pe nemancate e cam sus, limita e 99 nu 110, adevaratele limite ale Glicemiei plasmatice sunt intre 60 si 99, in mod normal pe nemancate trebuie sa ai in jur de 80-85 ca sa fi total in regula.
Tot ce trebuie sa faci este sa nu mananci cu putin inainte de culcare, deci mananca pana in ora 20 si culca-te pe la 23-24, apoi pe la 8-9 dimineata sa-ti ia Sange, sa vezi cat ai, atunci vezi adevarul.
Si chiar daca ar fi limita 110, ai atins-o, nu e bine.
Asa cum zice si iuupi, poate a fost o intamplare, dar mai repeta odaata asa cum ti-am spus eu, daca da tot pe acolo, poti sa fi pe drumul catre Prediabet, sau sa ai deja.
Cel mai principal indicator este daca ai greutatea ideala, daca esti sub, sau peste, in general daca 110 ala e real, ar trebui sa fi ceva peste greutatea ideala. Daca ai pe cea ideala sau esti sub, cam rar sa faci Diabet sau Prediabet. Deci asociaza asta cu valoarea aia ca sa-ti dai seama inainte sa mai te duci odata la laborator.

Iuupi, nu dai jos, intrucat probabil ai rezistenta la Insulina, probabil ca si tu esti supraponderal, ai greutatea ideala sau esti sub ea ? Daca ai rez la Insulina, si cu regim, dai greu jos. Eu nu prea cred ca atunci cand ai fost diagnosticat cu Diabet erai normoponderal, precis erai peste normal ! Sau ?
Iar dieta, scuze, a rabda de pofta si foame, nu prea e o solutie pe termen lung, in mod normal trebuie sa mananci ce-ti place si sa faci ceva miscare, sa nu pui pe tine, sa fie si Glicemia buna.
Toti medicii hop cu dieta, dar pofticiosii ce fac ?! Daca le luam si placerea asta, ce facem ?
Eu era sa ajung la psihiatru din cauza dietei, de slabit am slabit, insa ce am rezolvat ? O luasem razna psihic poftind la mancare buna si pe saturate, pana la urma am facut mai multa miscare si o zi mananc ce doresc, 1-2 doar salate si carne sp***a, nu stiu daca la toti merge asa, dar la mine pana acum a mers, desi am auzit ca la ceilalti in 2-3 zile pun pe ei si dau jos mai tarziu de o luna, deci nu prea recomand si altora, insa eu daca am mancat 2-3 zile ce am dorit si destul de mult dulce si gras, am pus ceva, am dat la loc tot in 2-3 zile cu regim si sport, apoi iar mananc ce doresc, si tot asa, deocamdata nu am Diabet, insa nu se stie, de exemplu azi aveam 74 Glicemia pe nemancate, dupa ce am mancat pe saturate Paine cu crema de ciocolata, la 2 ore era 142, la 6 ore 133, mi se pare cam mult, desi am avut cam 370 g de Carbohidrati din care 185 din amidonul din Paine si restul, iar 219 g zahar brun din crema, ce parere aveti ?
Deci am mancat 520 g de Paine integrala si 440 g de crema de ciocolata adica Nutella.
Sunt eu neinregula, sau am mancat prea mult si e normal sa fie asa Glicemia 133 si la 6 ore ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iuupi (acum 14 ani)

Alecu Victor, in momentul de fata sunt supraponderal am 105kg si 1.80m cand m-am inblonavit, mai exact cand am fost diagnosticat cu diabet aveam 78kg(am pierdut 12 kg pana am fost diagnosticat). in 5 ani am ajuns la greutatea aceasta si imi este greu sa pierd in greutate, daca dau 2kg jos imediat le pun la loc, fac sport si sunt o persoana activa aproape toata ziua ma misc dar este ceva care ma impiedica sa pierd in greutate.
Legat de glicemia ta, din cate stiu eu la o persoana sanatoasa in 6 ore glicemia trebuie sa revina la normal, la tine e putin ridicata. posibil sa fi mancat sau sa fi beut ceva inainte si sa iti fi crescut glicemia la 133 daca nu mi-as pune cateva semne de ????
La o persoana sanatoasa pancreasul trebuie sa produca insulina suficienta pt a scade glicemia in valorile normale mai ales in 6 ore.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alecu Victor (acum 14 ani)

Este clar Iuupi, ai rezistenta la Insulina, de aia nu pierzi greutate daca faci si miscare si mai tii si regim, aia te impiedica, ai Hiperinsulinism, fa-ti analiza pe nemancate si anume Insulinemia, sa vezi ca asa este, ac***a Insulina ridicata, depui foarte repede si dau jos foarte greu, asta daca nu esti pe tratament cu Insulina, daca esti pe Insulina, de aia ai ajuns la 105 Kg.

In legatura cu Glicemia mea, tu nu citesti atent ! NORMAL ca am mancat, am mancat 520 grame de paine integrala si 440 g de crema de ciocolata, total Carbohidrati 370 g.
De aia si intrebam, la atat, e normal ca la 6 ore sa fie totusi 133 ?! Abia la 10 ore era 78, dupa aia la 12 ore a urcat la 108, la 24 ore a fost 81.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iuupi (acum 14 ani)

Alecu e normal ca ai mancat dar nu e normal ca la 6 ore sa fie 133 in acel interval glicemia trebuia sa ajunga in parametri normali, pe cand la tine abia dupa 10 ore a ajuns in parametri normali.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alecu Victor (acum 14 ani)

Pai e normal sa fie 133 la 6 ore indiferent cat am mancat ?! Nu conteaza si cantitatea de CH mancati ?
A ajuns la 10 ore la 78, apoi a urcat, la 11 ore era 96 si la 12 ore 108, nu inteleg de ce a mai reurcat. Sport fac, am 1,68 m si 60-61 Kg deci nu sunt deloc supraponderal, nici macar greutatea ideala de 65 n-o am.
Unii medici zic "dar e normal la cat de mult ai mancat sa fie atata", dupa ei, ce am mancat eu, am mancat enorm.
Care o fi adevarul nu stiu.
Oricum acum 1 an am picat testul de toleranta la Glucoza asa slab si sportiv fiind.
Pe nemancate limita max era 100, eu aveam 99 (deci nu eram dparte de limita)
La 1 ora de la Glucoza aveam 159 si limita era 155, la 2 ore limita era 100, eu am avut 110, la 3 ore aveam 74, dar aia nu se mai pune se pare.
Eu stiam ca astia supraponderali si sedenatri au probleme de acest gen, insa s-ar putea ca Hipoinsulinismul a joace si el un rol.
Ca poti avea 159 cu Hiperinsulinism (la supraponderali) datorita Insulinorezistentei, si 159 cu Insuficienta Insulinica, in acest caz, mai greu sa fi gras.

Dar eu nu pricep ceva si la tine, cum pana la diagnostic aveai 78 Kg si dupa aia ai urcat ?! Ce ai facut ? Faci Insulina cumva ? Iei medicamente ce stimuleaza secretia de Insulina ? Ca altfel nu imi explic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iuupi (acum 14 ani)

In perioada pana la diagnostic am slabit 12kg,(2 luni), greutate mea initiala era de 90 si am ajuns la 78, tot timpul aveam senzatia de sete, consumam peste 2 litri de lichide, urinam foarte des( din cate am inteles in acea perioade ac***a glicemia mare, au aprut corpii cetonici care consuma grasimea transformand-o in energie) de multe ori ma apucam sa lucrez ceva sa fac ceva si imediat oboseam si aveam senzatia de somn simteam nevoia sa dorm.
Dupa diagnostic numai in perioada cat am stat in spital sub tratament(o sapataman), adica administrare de insulina. am luat in greutate 3 kg si nu mancam decat regimul inpus de medic.
Si treptat am ajuns la 90 si tot asa pana am ajuns la greutatea de acuma.
Daca citeai mai sus observai ca am spus ca fac insulina de 4 ori pe zi, din cate am inteles si insulina ma ajuta sa iau in greutate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alecu Victor (acum 14 ani)

Iuupi, parerea mea e sa o mai dai naiba de Insulina, mai redu-o, nu ai spus ce parere au medicii despre luarea ta in greutate, care dupa mine este absolut normala in contextul in care faci 3 Injectii cu Insulina rapida si una cu lenta, e normal ce se intampla.
Nu ai spus la medici faptul ca te-ai ingrasat ?
Sau li se pare normal ?! Ca nu pricep, cum adica fiind monitorizat de un medic diabetolog, ai ajuns asa gras, cum de te-a lasat sa ajungi asa ? Nu a vazut ca nu e in regula ?
Trebuie sa-ti regleze dozele de Insulina in asa fel incat sa cobori de urgenta, altfel ce vei face ?
Slabesti si cu regim si cu sport DOAR in perioada zilei in care Insulinemia este minima, daca nu ai perioade din astea, cucu slabire, presupunem ca nu pui in plus ca ai tine regim, dar nu cobori.
Pai tu nu lasi Insulina jos niciodata, permanent cum o injectie isi piere efectul, bagi alta. Si te mai miri ca iei in greutate.
Regim tii cum trebuie ? Ca daca-l tii, ar trebui sa nu poti sa cobori, dar nici sa urci mai departe.
Cand ai vazut ca ai luat 3 Kg in 7 zile in spital nu te-ai speriat ?! Eu cred ca faceam shoc psihic.
De unde stiai ca nu e retentie de apa ? Sigur era grasime ? Ai vazut ca nu mai cobori in zilele urmatoare, sau cum ? Ca si eu am avut de ex o zi cand am avut 61, iar a treia zi aveam 59, sau azi aveam 59, maine aveam 59,7, a treia zi aveam 58,4, deci coboram, de aia te intreb, urcam cand mancam bine, coboram cand tineam regim, dar coboram, desigur cu sala facuta.
Pentru ca stau sa ma intreb de unde ai pus atat de mult, dat fiind ca ai tinut si regim drastic dat de medic, deci Insulina ce sa depuna ? Depunea daca mancai ca lumea.
3 Kg de grasime corporala au 21000 Kcalorii, teoretic tu ai mancat in jur de 4500 Kcalorii/zi doar din Glucide si Lipide, altfel nu aveai cum depune atat, nu aveai de unde, Kcal din Proteine nu se depune, deci alea le scoatem.
1500 socotim ca era metabolismul bazal, deci 3000 in plus de depus x 7 - 21000 Kcalorii, ai mancat tu asa ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iuupi (acum 14 ani)

ai dreptate ca asta ar terebui sa fie ceea ce zici tu cu Kcalorile dar sa nu uitam ca si pierderea a 12 kg in 2 luni fara sa merg la sala doar din activitatile zilnice nu este ceva normal, probabil corpul are o reactie in momentul cand incepi sa faci tratament cu insulina, Imi aduc aminte ca mi-a spus doctorul ca am sa revin la greutatea mea in timp dar nu mi-a spus ca nu mai pot sa si pierd in greutate,
Legat de regim tin dar problema a fost ca am fost in somaj cateva luni in care nu am avut prea multa activitate mai ales ca a fost si iarna, Dar asta este acum trebuie sa gasesc o metoda sa dau jos, sa slabesc. Ma gandesc sa incerc si pastilele acele de care zicea Dana(primul post)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mia (acum 14 ani)

Iuupi, nu stiu cum ai descoperit DZ, ai fost in coma? Daca da atunci asa se explica cele 3 kg pe care le-ai pus cat timp ai stat in spital. Din cauza varsaturilor si starii de rau, ai fost (probabil) deshidratat. Si eu sunt diabetica cu 3 injectii de insulina prandiala si una bazala, iar pana am fost diagnosticata cu diabet pierdusem 20 de kg. Acum sunt supraponderala, oscilez intre 70 si 75 de kg la 1,65m. Diabetologul m-a avertizat ca voi lua in greutate dupa inceperea tratamentului cu insulina. O alta problema pe care o am este si tiroidita autoimuna, care da peste cap tot metabolismul iar in aceste conditii este foarte greu sa salbesc, chiar sa imi mentin greutatea sub control. Un control rau al glicemiei (cand in hiper cand in hipo) mai poate fi cauza luarii in greutate.Imi doresc foarte mult sa slabesc 10 kg, dar in concluzie suntem intr-o lupta continua cu glicemiile, carbohidratii din alimente, anxietatea, depresiile si multe multe altele. Iti doresc sanatate si sa ai grija sa nu faci complicatii care sunt mult mai grave decat greutatea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iuupi (acum 14 ani)

Draga Mia am descoperit ca am diabet din pura intamplare, dupa cum am povestit am slabit foarte mult intr-o perioada scurta de timp fara a tine o cura si fara a merge la sala, Povesteam cu un prieten care este asistent medical i-am descris simtomele pe care le am ca imi este tot timpul sete si ca urinez des. El mi-a zis sa imi fac un control nu cumva sa am diabet lucru care m-a speriat si m-a facut sa mai astept o perioada de timp pana sa imi fac analizel(2 saptamani) nu puteam sa accept ideea ca as putea avea diabet. Dar pana la urma m-am hotarat si m-am dus sa fac analizele glicemia o aveam de 350, nu am intrat in coma si nici nu am avut varsaturi.
dar am fost deshidrata am urinat in 24 de ore 7~8 litri.
Si ai dreptate suntem intr-o lupta continua cu carbohidratii si complicatile care pot aparea la aceasta boala, Iti doresc si tie multa sanatate si daca am sa reusesc sa gasesc o metota sa slabesc am sa te anunt si pe tine. Apropo tu cum ai descoperit ca ai diabet si la ce varsta?
Toate cele bune si sa auzim de bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alecu Victor (acum 14 ani)

Era clar ca erai deshidratat Iuupi, are dreptate Mia, chiar daca nu ai intrat in coma, ai urinat foarte mult si cele 3 Kg per total in 7 zile au fost de la rehidratare generala si foarte putin de la depuneri, nu aveai cum depune atat, era ilogic, matematic nu dadea, intrucat nu mancasei atat. E adevarat ca Insulina ingrasa, insa doar in cazul in care are ce depune ! Ea nu ingrasa desine statatoare, ci catalizeaza ingrasarea intrucat ea se ocupa cu formarea de depozite de grasime pe corp, deci depune ce bagi, atata tot.
Faptul ca aveai 78 Kg la 1,8 m era f bine, exceptand faptul ca era de la DZ, chiar mai trebuia sa dai jos, 90 era mult, erai supraponderal si inainte. Greutatea ta ideala era de 72-73 la 21 ani, deci mai aveai de dat jos ca sa ajungi la ideal.
Ti-o fi spus doctorul ca vei ajunge la greutatea ta normala (care normala nu stiu, ca 90 repet, era mult), dar nu ti-a spus cel mai important lucru si anume ca nu poti sa dai jos atat timp cat nu ai perioade cu Insulia in sange jos, tu tot pui, pui cate putin de tot, dar nu poti pierde.
Am socotit, au pus 450 g pe luna deci de la 78 la 105 in 5 ani, deci 15 g grasime/zi, asta inseamna ca ai depus 106 Kcalorii/zi. Vezi ? Desi ai tinut regim, totusi s-a depus fff putin zi de zi, nu ai ars tot, ia incearca sa reduci din meniu cam 250 Kcal/zi sa vedem dai jos ?!
Ca tu practic ai avut un surplus de 106-110 Kcal/zi toti acesti 5 ani, media desigur, fata de cat ardeai.
Ideal ar fi sa ai cu 500 Kcal/zi mai putin decat ai acum, sa vedem daca cobori asa cum se coboara intr-un ritm de slabire normal.
Omul mai si pune, mai si da jos in alte zile cand mai reduce caloriile, insa tu nu poti pierde ca Insulina blocheaza pierderea fiearui gram.
Metoda ti-o spun eu, du-te la medic, spune-i sa-ti reregleze dozele de Insulina, bagi prea multa, in ritmul asta ai sa ajungi sa nu te mai poti misca daca tot avansezi in greutate. Sau sa regleze si regimul.
Nu ai spus ceva, ce a spus medicul cu privire la greutatea ta de acum ? Cum te-a lasat sa ajungi asa ? Nu si-a dat seama ca de la Insulina e ? Nu ai pus problema la el ? Am mai auzit de multi diabetici de tip 1 care de la Insulina au luat in greutate, dar nu asa mult, acum nici nu coboara, dar nici nu urca, macar raman pe loc. De exemplu o fata tot in jur de 25 ani are 1,68 m si avea inainte de DZ 57 Kg, acum are 72, nu poate da jos desi vrea, dar nici nu mai depune. Problema e ca inainte de DZ manca mult mai bine ca acum si nu se ingrasa, deci nu caloriile sunt de vina, face si ea Insulina desigur. S-a dus si la sala, degeaba, nu da jos un gram cu regim si sala cu tot.
Spune mai exact ce mananci ? Zi pe mese te rog zi cantitatile mai exact, sa fac si eu un calcul. Si mai zi dozele de NovoRapid si aia de Lantus cat iei de fiecare data si la ce ore. Sau mai bine zis cate g de proteine, cate de Carbohidrati si cate de Lipide/zi sau pe mese.
Cu profilul lipidic cum stai ? E bun ? Deci colesterol, Trigliceride.

Mia, tu ce greutatea aveai inainte de Diabet la 1,65 m, si cati ani ai acum (formula de calcul a greutatii depinde si de varsta) ?
Ca tare am eu impresia ca acum esti supraponderala, iar inainte de DZ nu erai desi mancai mult mai bine, adica mai de toate si mai mult, asa-i ? Si ptr tine e valabil la fel, vorbeste cu medicul si vezi ce spune, de ce ai ajuns la greutatea de 70-75 aiurea ?! Si cum poti sa cobori la loc cum erai inainte de DZ, mai ales ca cum mananci mult mai putin decat inainte, mai ales lipide si carbohidrati.
Spune-mi si tu regimul tau daca doresti, ce mananci intr-o zi si cat. Si tu la fel, poti sa-mi spui gramele de Proteine, carbo si lipide/zi total ca e mai simplu.
Oricum groaznica e boala asta, doaaamne fereste, sa faci si Insulina, sa nici nu ai voie sa mananci ce doresti si cat doresti, sa fi si supraponderal cu sport cu tot, e aiurea rau de tot.
Va admir sincer cum de puteti rezista.
Si la tine la fel, cum stai cu Colesterolul si Trigliceridele, stai bine ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mia (acum 14 ani)

Ceau iuupi, diabetul l-am descoperit intamplator la varsta de 29 de ani, (acum am 37) ac***a probleme cu tiroida m-am ingrasat foarte mult. Asa cum am spus am slabit apoi 20 de kg. Dar asta nu e tot ptr ca oscilez, la 1,65 m aveam inainte de a ma imbolnavi 57 de kg, apoi ....90kg, dupa care ajunsesem la 70, iar in momentul de fata pe aici 70....75...78 depinde. Cred ca foarte mult conteaza si psihicul si starea in care ne aflam. Nu stiu ce varsta ai dar la BUZIAS in jud TIMIS exista un Centru Medical clinic Cristian Serban, care este o institutie ptr copii si tineret pana in 35 de ani. Aici cu trimitere de la medicul de familie sau de la specialist poti sta 2 saptamani ptr recuperare, analize medicale si educatie medicala totul gratuit. ptr mai multe detalii intra pe situl clinicii www.ccserban.ro Multa sanatate iti doresc si poate poti sa ajungi la Buzias, eu am primit mult ajutor acolo.
Ptr Victor, acum stau destul de bine cu colesterolul care este mai mic de 200, iar trigliceridele sunt in limitele normale. Ce mananc intr-o zi... pai am voie cam 200g de HC iar asta inseamna cam asa
ora 7,30 paine 60g ...............30glucide 5 proteine 1lipide
margarina 10g...............................................9 lipide
parizer 30g...................................3 proteine 9 lipide
lapte 250ml .............10glucide 8 proteine 2 lipide
total 40g glucide 16g proteine si 21g lipide
ora 10 un mar de 150g ........apoximativ 15g glucide
Pranzul eu il mananc la ora 16 -16,30 atunci ajung acasa de la servici si consta in o farfurie de ciorba de legume care este calculata la 10-15glucide apoi felul doi depinde cartofi natur cu ulei 100g carne de pui 30-40 de g si paine 40 g toate calculate undeva la 60 -70 de hidrati de carbon (glucide). Deci pana aici am 125 g de glucide mai am voie 75g glucide
ora 19,30-20 mamaliga cu telemea de vaca 300g mamaliga .......................45g glucide si telemea 50g ........ 8 proteine ..........10lipide
la ora 22 cand imi fac lantusul (insulina bazala) daca am glicemia buna si simt ca imi este foame mai mananc un iaurt care are 150ml .....5glucide......4 proteine..........4 lipide daca nu imi este foame nu mai mananc nimic. Daca sunt in hipo atunci tratez hipoglicemia si asa mai departe. Este putin mai complicat depinde foarte mult de schema de insulina folosita si de mai multi factori. Eu fac 50 de unitati de insulina /zi si sunt pe Humalog si Lantus. Important este sa cunosti continutul de glucide al alimentelor si gramajul lor ptr a putea calcula. Da am mai mancat si dupa ureche cum se spune dar am tras consecintele adica hiperglicemii sau hipoglicemii, conteaza foarte mult autocontrolul glicemiei si binenteles sa ai cu ce il face. Eu investesc aproximativ 240de lei pe luna ptr teste sunt foarte importante. Este greu la inceput dar apoi te obisnuiesti si incepi sa stii din ochi gramajul anumitor alimente. Apropo de greutatea dinaintea imbolnavirii asa e cum ai presupus nu am fost supraponderala cu toate ca am doi copii. Toate bune si sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2