Gravida diabetica

Diabetul zaharat Malformatii cardiace
Intrebare postata de alinuta_gheorghita cu 14 ani in urma

Vreau sa fac un bebe, dar am fost diagnosticata in mai 2009 cu diabet tip 1. Nu stiu ce sa fac...imi este teama

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (18)

ionica (acum 14 ani)

Din cate stiu daca ai diabet de tip 1 nu este bine sa ramai insarcinata pentru ai un risc dublu de a naste un copil cu malformatii congenitale – cardiace, cerebrale sau ale sistemului nervos. Daca iti doresti atat de mult un copil trebuie sa vb cu medicul ginecologic sau sa te informezi mai amanuntit despre riscurile asociate sarcinii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MIHAELA Z (acum 14 ani)

Sunt medic, am 38 ani, diabet I de la 13 ani si am nascut o fetita perfecta la 35 de ani, dupa ce toti diabetologii nu m-au lasat sa am un copil. Daca vrei neaparat, se poate, dar cu multa vointa si grija. Eu mi-amschimbat stilul de viata si m-am pregatit pentru sarcina doi ani .Depinde dc ai complicatii, cat sunt de avansate. De unde esti? Ce fel te tratezi, cu ce fel de insulina, ce fel mananci, cata miscare faci, ce fel de psihic ai? Sunt multe de spus si de facut ca sa nu risti, desi boala ta nu e veche. Scrie-mi pe mail: [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mirela (acum 13 ani)

am diabet si asi dori sa raman insarcinata ce trebuie sa fac cine ma poate ajuta?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alinuta_gheorghita (acum 14 ani)

Din punct de vedere ginecologic mi s-a spus ca este ok, dar tot nu sunt sigura ca e bine. Am sa incerc sa ajung la Institutul Paulescu pentru a ma consulta cu medici specializati in boli de nutritie. Insa riscurile raman ce-i drept :(

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alinuta_gheorghita (acum 14 ani)

multumesc pentru sfat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionica (acum 14 ani)

Sa ai mare grija si poate ne mai dai de veste...Iti urez multa sanatate si multa bafta!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

georgiana (acum 14 ani)

eu am 16 ani si am diabet de 5 ani la inceput nu stiam ce se intampla atunki knd ai diabet akm stiu k treb sa tin un regim alimentar si k trebuie sa urmez tratamentul pe baza de insulina

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alinuta_gheorghita (acum 14 ani)

buna georgiana

spune-mi te rog cum te simti, controlezi bine glicemiile? iti faci regulat analize ? adevarul este ca ma simt ingrozita de ce ma asteapta pe viitor si mai mult pentru ca mai vreau un copil

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Oana (acum 14 ani)

Buna Alinutza,ma numesc Oana,am diabet din noiembrie 2008,iar anul trecut in aprilie am nascut o fetita.Diabetul mi s-a descoperit in luna a III a de sarcina,si a fost denumit diabet gestational, de care ar fi trebuit sa scap dupa nastere.
Tin sa precizez ca nu am avut inainte de sarcina diabet si nici in familie nu am asa ceva.Ce vreau sa-ti spun este ca si femeile care au diabet pot naste copii,cu conditia de a avea cele mai bune glicemii din lume.
SE POATE.
Atunci cand vrei ceva cu adevarat poti.In prezent fetita mea are 9 luni, este ok sanatoasa ,iar eu am ramas cu diabet tip I.
Eu zic sa vb cu dr.gineco +dr.diabetolog+dr.nutritionist si totul se va rezolva.Esti din Bucuresti?Mergi la Institutul Paulescu.
vreau sa-ti spun ca eu imi doresc inca un copil,in curand.
Mai vorbim....si sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Oana (acum 14 ani)

Daca vrei sa vorbim mai multe pe mess, iti stau la dispozitie,pentru ca am trecut prin ce vrei tu sa treci;mail-ul meu este [email protected].
Vreau sa-ti spun ca eu imi programez sa raman din nou insarcinata,pentru ca fetitza mea sa aiba un fratior sau o surioara.
PE CURAND.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alinuta_gheorghita (acum 14 ani)

iti multumesc pentru incurajare, chiar am sa te deranjez (asaltez :D) cu cateva intrebari

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Oana (acum 14 ani)

Iti stau la dispozitie,si nu uita ca si femeile diabetice nasc copii.Eu sunt un exemplu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

georgiana... (acum 13 ani)

buna..am diabet de 8 ani.. am aflat de foarte putin ca sunt insarcinata... ma bucur foarte mult pt ca asteptam de mult momentul asta.. as vrea sa stiu ce trebuie sa fac ca sa am o sarcina ok si glicemi cat mai bune.. pana acum nu am tinut un recim precis, sunt sub observatia medicilor de la verona (it)... as vrea daca ma puteti ajuta mamicile care au deje copii sa imi spuna si mie ce regim au tinut ele, pt a avea o sarcina normala si glicemi cat mai bune.. va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Oana (acum 13 ani)

Buna Giorgiana,

In primul rand inainte de a ramane insarcinata trebuia sa-ti faci analizele,si timp de 3 luni cel putin trebuia sa tii glicemia sub control adik cat mai aproape de normal.Asta inseamna : inainte de masa o glicemie de 95, la o ora dupa masa 180, la 2 ore dupa masa 155, la 3 ore 140.
Inainte de a ramanne insarcinata trebuia totusi sa vorbesti cu doctorul tau diabetolog,si deasemeni cu ginecologul si nutritionistul.
Eu am facut diabet in a 3 -a luna de sarcina,mi s-a spus ca scap de el dupa nastere,insa acest lucru nu s-a intamplat.
Da, intradevar,pe tp sarcinii am avut un regim,am mancat totul pe cantar, si am avut o hemoglobina glicozilata de 7.
Aveam doar 6 mese pe zi,si 2 doze de insulina,iar din luna a 8-a am inceput sa fac cate 4 doze de insulina/zi.
Ce pot sa-ti spun este sa ai mare grija cu glicemia pt.ca poate fi grav afectat copilul,in cazul in care tu o sa-l tii cu glicemii f.mari.
Iti doresc o sarcina usoara,si un copilash sanatos tun.
in cazul in care vrei sa vorbim mai multe ,iti dau adresa mea de mail(mess) - [email protected]
TOATE CELE BUNE
SANATATE
INCA O DATA SARCINA USOARA.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

amy (acum 13 ani)

sunt de foarte mare ajutor sfaturile voastre........!!!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adelin Tolan (acum 11 ani)

Eu stiu un tratament eficient pentru diabet, cei interesati ma puteti contacta la [email protected] pentru detalii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adelin Tolan (acum 11 ani)

Diabeticii nu vor sa se vindece, sunt ignoranti. Le pot arata niste produse care au ajutat bolnavi sa renunte complet la a lua insulina, le-a reglat glicemia dar majoritatea diabeticilor nu au chef nici macar sa se informeze despre ce e vorba... Cu toate ca am facut o pagina www.adelintolan.ro/kyani in care am scris despre produse si lumea ma poate contacta pe messenger la id-ul kyani.adelin prea putini diabetici ma cauta si nici macar nu sunt dispusi sa obtina cat mai multe informatii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

GuestUser (acum 8 ani)

Poti sa faci copilul nu are nimic si eu am diabet si am un copil si e sanatos

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: