De ce sunt mari glicemiile de dimineata raspuns medic

Diabetul zaharat
Intrebare postata de DDANIELS cu 9 ani in urma

Buna,ma numesc Daniel,am DZ tip 2 din 2013,acum iau Diaprel 30mg dimineata si cate 500 mg siofor de 3 ori pe zi.De la un timp glicemiile dimineata sunt mari;164,158,145 si nu mananc seara tarziu.In timpul zilei inainte de masa 66,100;la 2 ore dupa masa,85-140.Ce se intampla,sunt perioade cand diminata am [email protected] un trat naturist.multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

Dr. Catrinel Macovei MDr. Catrinel Macovei este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Buna ziua,

glicemiile mai mari dimineata decat in timpul zilei la diabetul tip 2 pot apare cand exista un nivel crescut de insulinorezistenta, care se manifesta peste noapte la nivelul ficatului. Ficatul este rezervorul de glucide peste noapte cand nu mancam si cand el elibereaza glucoza cate putin in circulatie pentru creier si celelalte organe. Aceasta eliberare de glucoza este controlata de insulina, dar in diabetul tip 2 ficatul (gras, cu steatoza de obicei), nu raspunde cum trebuie la insulina, elibereaza mai multa glucoza decat e necesar si glicemia creste dimineata. Peste zi, mancarea si medicamentele sunt un stimul pentru secretia de insulina a pancreasului si aceasta reuseste sa tina glicemia mai jos.

Incercati sa mai slabiti daca este cazul; greutatea mare mai ales la nivel abdominal este raspunzatoare de aceasta rezistenta la insulina.

Puteti creste Sioforul la 1000mg seara, sau/si puteti asocia tratamente naturiste cum ar fi :Fitodiab, Polygemma 19 de la Plantextrakt, Glicostat de la Fares.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Diabetul zaharat.

DDANIELS (acum 9 ani)

multumesc mult pentru sfaturi,iau siofor de 1000 mg si Fitodiab.Dimineata am glicemii de 110-115.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

DDANIELS (acum 9 ani)

Am inceput sa iau 1000 mg siofor seara si, o perioada au fost bune glicemiile dimineata dar astazi dimineata pe nemancate am incremenit;214,nu am avut niciodata asa dimineata!Seara am mancat la ora 19 friptura de porc cu mamaliga,e adevarat,putin grasa.Spuneti-mi va rog ,grasimea,carnea de porc pot influenta glicemiile dimineata?Am tinut post de Craciun o luna si nu am mai luat pastile decat seara,iar acum...Poate fi diabet tip 1?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

DDANIELS (acum 9 ani)

Vreau sa incep postul pastelui cu cruditati,argila macar o perioada...E o idee buna?Ce parere aveti?Dar un post negru macar o zi,ficatul are rezerve daca am glicemia 214 dimineata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

DDANIELS (acum 9 ani)

Dimineata aveam 214,am luat Diaprel 60,siofor 1000,dupa 2 ore aveam 199 si am mancat doar 20 carbohidratiCe e de facut?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

DDANIELS (acum 9 ani)

E adevarat ca am steatoza hepatica in treimea superioara a ficatului dar nu sunt supraponderal,am 78 kg,1,80m,incerc toate metodele naturiste posibile,care mi le permit,binenteles.Multumesc inca o data!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mariana (acum 7 ani)

Buna, ma confrunt si eu cu aceeasi problema, a crescut de o jumatate de an si hemoglobina glicata a ajuns la 9.5. Dimineata am glicemia in jur de 220-240, in timpul zilei intre 110-140. Nu vreau sa trec pe insulina. Nu stiu ce sa fac.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: