Pilozitate

Dezechilibrele hormonale
Intrebare postata de Simona P178404 cu 13 ani in urma

Buna ziua

Inca de cand eram mica am avut f mult par pe brate. Anul trecut mi s a zis ca am ovare polichistice. Sunt niste indicii de infertilitate? De ce oare la o varsta atata de frageda de 5 ani un copil poate sa aiba atat de mult par pe brate? Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

floryny (acum 13 ani)

Poti scapa de par prin metoda electrozlizei. Aceasta metoda distruge radacina firului de par si astfel acesta nu va mai putea sa creasca. Este o metoda simpla, care poate fi aplicata fara contarindicatii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lik000 (acum 13 ani)

Sunt si eu in situatia ta! cel mai bine este sa consulti un medic endocrinolog, in cazul meu, am primit tratament cu anticonceptionale si niste pastile pe baza de plante (ulei de luminitza), si sincer se vad efecte. Gandeste-te ca la o radacina , aveam 3 fire de par si acum s-a rarit extraordinar de mult! fac tratament de aproape 5 ani, si aceeasi intrebare mi-am pus-o si eu...voi putea face un bebe? ambii doctori, si endocrinolog si ginecolog m-au linistit si m-au asigurat k voi putea face. Si prin tratament si prin epilare definitiva vei reusi sa scapi de problema!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nicoleta (acum 13 ani)

fetelor stati linistite,si eu am pilozitate si am facut si copil si 3 avorturi ,deci se ramane gravida numai disperati asa de rau .incercati la greu ,sex cat de mult mai ales in perioada fertila si bineinteles ca o sa ma intrebati cind este perioada fertila? incepand cu a 20 zi decand ti-a venit menstruatia

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

roxi (acum 13 ani)

pai de asta ai 3 avorturi,pt ca nu stii cand ai perioada fertila... la majoritatea femeilor care au un ciclu lunar de 28 de zile,perioada fertila este in a 14 zi de cand ti a venit menstruatia(deci numeri din prima zi in care a inceput sa curga pana la 14.atunci este perioada in care poti sa ramai insarcinata)trebuie sa tii cont ca ovulul eliberat are o durata de 24 de ore in care poate fi fecundat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Simona P178404 (acum 13 ani)

multumesc mult pentru raspunsuri. am urmat tratament cu anticonceptionale Diane. De parul de pe maini nu scap oricum. Le am intrerupt pt ca am observat ca au niste efecte adverse f mari si am inceput sa ma tratez cu ceaiuri si tincturi. Parul de pe maini nu e f des..adik e nromal ca densitate dar am firele fff lungi. Deasemenea la sprancene..firele nu sunt ff dese, dar ff lungi. Sper sa fac un bebe sanatos si frumos. Multumesc mult!...cat despre perioada feritila stiam ca este in a 14 a zi de cand a venit menstruatia +/- 2 3 zile inainte si dupa de a 14 zi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nicoleta (acum 13 ani)

asa este m gresit nu este 20,este intre a11 zi si pina in a 20 zi, adica primele 10 zile decand iti vine ciclu nu este perioada fertila ,incepand cu a11 zi pana in a 20 zi am vrut sa spun este perioada de ovulatie

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

PROBLEMA HELP ME!!!PLEASE (acum 12 ani)

am facut un avort...dupa care la un timp am sesizat o pilozitate marita pe fata si pe corp...in trei zile de la epilat parul e la loc...vizibil...imi poate explica cineva de ce si cam ce ar fi de facut...nici nu imi vine sa mai ies din casa...mi-e jena cand sunt privita fata-n fata de sotul meu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: