Chisturi pe glanda tiroida raspuns medic

Dezechilibrele hormonale Tumorile tiroidiene
Intrebare postata de georgeta47136968 cu 12 ani in urma

Buna ziua,
astazi am facut o ecografie la glanda tiroida si mi sa spus ca am trei chisturi apoase fara a fi vascularizate. glanda tiroida la fel este slab vascularizata. Mi sa recomandat sa fac analize si anume: T3, T4 si TSH. Ma puteti ajuta cu un sfat? multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Dr. Cristian Irina MDr. Cristian Irina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

analizele recomandate evalueaza functie tiroidei, daca functioneaza in exces sau mai putin decat in mod normal. rezultatele analizelor vor fi corelate cu simptomele dvs pentru diagnosticarea unei eventuale afectiuni tiroidiene.
nodulul tiroidian plin cu lichid se numeste chist tiroidian.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Dezechilibrele hormonale.

Maftei Ala (acum 11 ani)

Am si eu probleme cu glanda teroida,si incerclamoment sa ma tratezi cu: nucusoare de cedru,,,,,,,,,,,,,,cum?,,,,,,,,,,la 300gr. de nucusoara zdrobita punem 500 gr. de tuica ori alcool etilic amestecat cu apa de izvor jumate la jumate,le lasam la intuneric 7 zile puse intr-un vas de sticla inchis,apoi dupa ce sa infuziat incem procedura: cite o lingura de3 ori pe zi dupa masa la 30 min. Va urez din toata inima sa va insanatositi.

;

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristina (acum 11 ani)

buna ziua . am facut o ecografie tiroidiana unde am urmatoarele valori:lob drept volum 8,4 cc,normoecogen.cu granularitatea augmentata,normal vascularizat ;istm5mm ;lob stang volum 7,9cc normoecogen,cu granularitate augmentata si doua imagini milimetrice transonice normal vascularizate. cat e de grav ceea ce s a vazut la eco?multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Aylin (acum 10 ani)

Imaginile milimetrice despre care va spune, probabil ca sunt niste chisturi care masoara mai putn de 5mm. chisturi tiroidiene pline cu lichid.
Eu va recomand sa faceti o punctie din ele pentru a elimina orice grija suplimentara. Rezultatul va va arata clar ca sunt benigne probabil.
Eu am facut punctie la doar 2mm pe un chist tiroidian , dar in China. Nu stiu daca in Romania se poate lua in calcul asa de mic, depinde de normele medicale de acolo.
Alte probleme nu aveti. Faceti si analizele pentru functia glandei , desi atunci cand e un chist, glanda nu e dereglata hormonal , doar in cazuri cand chisturile sunt mari posibil.
Daca nu puteti opta pt punctie, atunci mai repetati ecografia la 3 luni , daca au crescut, faceti punctia atunci.
Sanatate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Aylin- Beijing, China (acum 10 ani)

Chisturile apoase, ce dimensiuni au ? Daca nu v-a specificat, repetati ecografia undeva unde va poate spune si dimensiunile. E posibil sa fie sub 5mm, si atunci nu sunt luate in calcul ca fiind mari.
Puteti face punctie din ele si in acelas timp vor fi si drenate. E posibil sa reapara dupa asta in timp, dar trebuie urmarite o data la 6 luni sau depinde de cat de mari sunt acum.
Analizele de vi le-a cerut sunt pentru functisa tiroidei, dar de obicei ies normale la chisturi apoase si mici.
Totusi, sunt cazuri cand acel ser din chist sa fie cancerigen, de aceea este recomandata punctia si evacuarea lichidului si in acelas timp analiza lichidului extras.
Daca analizele pentru functia tiroidei sunt anormale , atunci se aplica si un tratament , dar e putn probabil sa fie asa. De obicei, nodulul/chistul tiroidian nu are legatura asa mare cu functia tiroidei. De aceea sunt si descoperite mai greu, caci de multe ori nu dau simptome , nefiind dereglata tiroida.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mariana Dusa (acum 9 ani)

Un chist tiroidian stg. la ecografie .Ce este de facut ?
De ce apare ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: