Adenom hipofizar raspuns medic

Dezechilibrele hormonale Adenom hipofizar
Intrebare postata de luminita roxana cu 12 ani in urma

Buna ziua ma numesc Luminita sunt din Braila dar muncesc in Italia si am 38ani.In 2004 am facut un tomograf si mi sa spus ca am un micro adenom hipofizar de 0,3cm.NU AM URMAT NICI UN TRATAMENT SI DIN APRILIE 2008 NU MAI AM MENSTRUATIE.CE TRATAMENT AR TREBUI SA FAC PENTRU A-MI REVENI VREAU UN COPIL SI NU POT SA-L FAC.MULTUMESC ANTICIPAT

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Dr. Cristian Irina MDr. Cristian Irina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

adenomul hipofizar este o tumora benigna cu origine in celule hipofizei (o glanda endocrina), poate fi secretant sau nesecretant si se manifesta prin sindroame de hipersecretie a hormonilor tropi (hormon tireotrop, FSH-hormon foliculostimulant, LH-hormon luteinizant, prolactina etc.) . Amenoreea asociata cu existenta acestui adenom hipofizar poate semnifica existenta unei secretii exagerate de prolactina, ce poate fi insotita si de o secretie mamelonara (galactoree). Ar fi bine sa efectuati un consult la un medic specialist endocrinolog pentru investigatii suplimentare (dozari ale hormonilor)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Dezechilibrele hormonale.

luminita roxana (acum 12 ani)

Buna seara si multumesc pt raspuns. Am vazut explicatiile ce mi le-ati dat si am uitat sa spun ca nu am si galactoree.Daca puteti va rog sa-mi explicati mai bine ce tip de investigatii trebui sa fac deoarece eu acum lucrez in Italia-Catania si vreau sa incerc sa le fac aici,dar nu stiu exact ce am de facut. Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihaela22120678 (acum 12 ani)

Hipofiza secreta niste hormoni care se numesc tropi. Trebuie sa faceti niste analize pentru a depista care hormon este secretat in exces de catre adenomul pe care il aveti. Cel mai probabil este vorba de prolactina, caz in care se poate face un tratament pentru a inhiba (opri) secretia de prolactina in exces. Dar aceste lucruri se fac prin intermediul unui medic endocrinolog. Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

luminita roxana (acum 12 ani)

MULTUMESC MULT PENTRU RASPUNS. CE FEL DE ANALIZE AR TREBUIE SA FAC? EU ACUM NU SUNT IN TARA SUNT IN ITALIA--CATANIA AICI MUNCESC SI AS DORI DACA REUSEC SA LE FAC AICI DE ACEEA VA INTREB CA SA STIU CE AM DE FACUT .MULTUMESC SI DACA MA PUTETI AJUTA ASTEPT RASPUNS .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihaela22120678 (acum 12 ani)

Nu stiu, cel mai bine consultati un endocrinolog, pt ca in urma analizelor oricum va trebuie un tratament, pe care il poate prescrie doar medicul endocrinolog... si nu se poate recomanda pe un forum.
Oricum, la dvs obligatoriu una din analize trebuie sa fie dozarea PROLACTINEI serice.
Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: