Varsta la care cresc dintii definitivi raspuns medic

Dantura copiilor
Intrebare postata de madar cu 13 ani in urma

Fetita mea are 8 ani si i-au crescut premolarii definitivi.Nu este prea devreme? Fratele ei geaman deabea a schimbat incisivii laterali.Nici aia nu i-au crescut de tot.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Dr. Nicoleta Grosu MDr. Nicoleta Grosu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Ba da, este un pic cam devreme. Virsta de eruptie a premolarilor este 10-10.5 ani (pt fete).
(Potrivit statisticilor, la fete dintii definitivi erup ceva mai repede decit la baieti.)

Faptul in sine ca erup prea devreme nu este o problema. Puteti consulta un ortodont pt vedea daca nu sint si alte probleme. Cu cit sint remediate mai din timp (daca exista), cu atit mai bine.

www.drgrosu.ro
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Dantura copiilor.

mihaela (acum 12 ani)

nu stai linistita ca o sa creasca dar mai greu la baitelul meu iau iesit abia dupa un an

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

madar (acum 13 ani)

multumesc mult pt. raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Girbea Dana (acum 13 ani)

Am o fetita de 8 ani iar in urma cu 8-9 luni i-au cazut dintisori de sus.Dar de atunci nici urma de dintisor.Poate sa fie un semnal de alarma?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreea (acum 12 ani)

Buna ma numesc andreea si am 14 ani fara o luna si mi-a casut caninul nu este prea tarziu.Mie mi-a aparut primii din la 1 an jumate .In cat timp imi va creste la loc?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: