Timpul dintilor definitivi raspuns medic

Dantura copiilor
Intrebare postata de byby08 cu 13 ani in urma

In cat timp creste un dinte definitiv?....am o fata careia ia cazut un dinte de lapte dintr-o parte si nu stiu in cat timp ii creste altul la loc...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (41)

Iuli (acum 13 ani)

Cand i-a cazut acest dinte?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Pentru a va putea da un raspuns, trebuie sa stim :
-- Care dinte ( incisiv,canin , premolar... daca le cunoasteti denumirea, daca nu ,atunci macar al catelea dinte dintr-o parte (cum spuneti ) sau cati dinti are in total acum, si
-- varsta copilei ????

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Dantura copiilor.

farcas mihaela (acum 13 ani)

incisivi ia cazut de trei luni as vrea sa stiu cand cresc cei definitivi?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

byby08 (acum 13 ani)

este al treilea dintr-o parte si are 16 ani.....mi se pare cam tarziu ....fiind acum adolescenta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adina (acum 12 ani)

fix ca mine.. doar ca eu am 13 ani.. si nu mai tin mine daca la-m schimbat...
P.S: mie mi-a cazut de curand...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana (acum 11 ani)

eu mi scot singura mia cazut a treilea dinte din stanga si din dreapta in cat timp imi creste

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Dentitia definitiva incepe intre 6 si 7 ani , dupa ce incep sa cada dintii de lapte . Ei sunt inlocuiti de cei definitivi , de obicei in ordinea in care au aparut cei de
lapte ,ritmul este cam din 2 in 2 luni, in functie si de starea de nutritie a copilului.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

baby_girl (acum 13 ani)

Am si eu o fetita de 5 ani si 8 luni, iar la varsta de 3 ani a cazut si si-a fisurat incisivul central din partea stanga iar dupa circa 3 luni i-a cazut definitiv. Va rog sa-mi spuneti cand incepe sa-i creasca dintisorul permanent.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cristiana (acum 12 ani)

Am 13 ani , dintii mei de lapte mi`au cazut la varsta de 8 ani , dar nu toti , canini si masele , acum imi cad problema este ca imi cresc deasupra lor dinti , si masele . Cu masele am terminat`o , problema este ca am ramas cu un canin de lapte care nu mi-a cazut si deja dintele de deasupra e la jumatate , daca mi-l scot pe cel de lapte acum fiind vacanta de vara , in cat timp imi crste cel defintitv fiind la jumatate ? Pt . k totusi am 13 ani si peste 1 si 2 sapt incepe scoala , mi-a rusne aparand stirba in clasa a 7 la scoala . Vor rade de miine colegi si prieteni . mI-a fst foarte greu dar sper sa-mi creasca frumos si ultimul canin :) Va multumesc :) Raspunsul mi-l puteti da in scurt timp >?:)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Valentina (acum 10 ani)

Buna , am aceeasi problema ca si tine , imi este rusine sa ma duc la scoala cu doi dinti lipssa , amamdoi caninii se misca , in cat timp cresc estimativ ? Pot face ceva pentru a grabi cresterea ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

... (acum 12 ani)

Am 18 ani si tocmai mi-a cazut ultimul dinte de lapte.in cat timp creste cel definitiv?se vede deja,dar putin.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

angela (acum 12 ani)

fetita mea are 7 ani i/au cazut incisivii din decembrie 2010 suntem in octombrie 2011 si abia acuma au rasarit doar ca sunt cu pete albe ,nu are carii,dentia e in regula .de ce apar atat de greu si ce sa fac sa/i dispara petele albe .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

tooth (acum 12 ani)

Am si eu o problema cu un canin!!am 15 ani si nu mi-a cazut..iar acum am observat ca imi creste un dinte nou dar in interior,iar cel vechi abia se misca putin;ce sa fac???sa incerc sa il scot eu pe cel de lapte..sau sa astept sa cada el singur....iar daca cel care imi va creste,va creste stramb in interiorul gurii..cum as putea sa il indrept???va rog..un sfat....
Si as vrea sa mai stiu cat dureaza sa creasca caninul?aproximativ

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maly (acum 12 ani)

nu va faceti griji . si mie mi-a cazut un dinte si nu a crescut altul in loc decat dupa 6 luni . totusi consultati un medic denstist.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

membru214931 (acum 12 ani)

am o fetita in varsta de 6 ani,i-au cazut ambii dinti din fata si nu i-ai crescut nici acum dupa patru luni. de ce cresc asa de greu?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

veronica D. (acum 12 ani)

Fetitei mele i s-au scos incisivii si caninii de lapte (la dentist) la varsta de 9 ani Acum are 11 ani iar caninii nu i-au crescut inca.Are aparat dentar fix iar doctorul ortodont ne-a sfatuit ca trebuie sa-i scoatem incisivii definitivi pentru a putea sa-i creasca caninii deoarece spatiul este f.mic.Ce ma sfatuiti sa fac?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sstefann (acum 2 luni)

unei prietene de ale mele i-au cazut caninii si i-au crescut la varsta de 16 ani. deci, eu va sfatuiesc sa nu ii scoateti incisivii.. o sa mai creasca fetita, o sa i se largeasca mandibula, si cand se face loc o sa apara si caninii. daca ii scoateti incisivii definitivi, dupa aceea o sa aiba spatii la dintii din fata cand se mareste

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alexia (acum 11 ani)

In nici un caz sa nu scoateti incisivii definitivi !!! daca doctorul va sfatuit sa i se scoata incisivii definitivi pentru a face loc caninilor acela nu este un mediic prost instruit si care nu are habar despre tehnicile de ortodontie.....numai in Romania medicii dentisti efectuiaza extractii ale dintilor sanatosi pentru a rezolva astfel o problema ,in realitate nu fac altceva de cat sa creeze un enestetism care va fi cu greu modificat mai tarziu.Eu va sfatuiesc sa va adresati unui medic pediatru specialist in ortodontie si problema caninilor care nu au spatiul suficient pentru a creste fa fi rezolvat cu ajutorul aparatului dentar de ultima generatie care va creia spatiu suficient pentru cresterea caninilor.Multa sanatate va doresc si tineti minte :nimic nu se compara cu un dinte natural !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alina (acum 11 ani)

am un baietel de 5 ani si avem doua probleme cu dintisori ,prima la varsta de 2 ani a cazut si si-a stirbit dintisori din fata toti 4 doar unu se misca , doar ca problema este ca in urma cu o zi cand se juca a cazut si sa lovit la cel care se misca si a cazut de tot .. am fost cu el la medicu dentist si a spus ca nu se mai poate face nimica sa asteptam sa apara cel permanent .. cealalta problema este ca are o maseluta care a fost cariata sa plombat dar acuma sa macinat a ajuns aproape de gingie si il doare din cand in cand , cand am fost la control cu el doctorul ma sfatuit sa se faca extractie deoarece cu timpul poate aparea durere mai mare sau inflamatie , va rod spuneti-mi ce pot face !!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gio (acum 11 ani)

SECRETELE NEMURIRII BIOLOGICE http://vegetarieni.webs.com

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 3