Dinti portelan raspuns medic

Dantura copiilor
Intrebare postata de popica87 cu 12 ani in urma

Am si eu o nelamurire....azi mi-am pus 3 dinti din fata din portelan dar am o mare nelamurire:cand mi s-a ales culoarea portelanului era foarte foarte aproape de culoarea danturii mele dar azi m-am trezit ca mi-a pus dinti mai albi....intrebare? cum pot recunoaste ca un dinte este facut din portelan?multumesc anticipat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

popica87 (acum 12 ani)

PS: am uitat sa mai adresez o intrebare: la un dinte de portelan se poate umbla la culoare?in sensul ca se mai poate inchide la culoare dupa ce este pus?merci

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Nicoleta Grosu MDr. Nicoleta Grosu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Nu aveti cum sa va dati seama daca e portelan sau nu.
Daca lucrarea e fixata definitiv nu se mai poate umbla la culoare. Cel mult puteti sa faceti albire la ceilalti dinti.
Daca insa este fixata provizoriu, atunci se poate trimite inapoi la laborator pt retusarea culorii.

www.drgrosu.ro
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Dantura copiilor.

popica87 (acum 12 ani)

multumesc pt raspuns Dr. Nicoleta Grosu.As mai avea o singura intrebare:numai materialul din portelan are aceasa proprietate(de schimbare a culorii) ?numai la portelan se poate schimba culoarea?sau si la semiportelan etc? multumesc anticipat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Nicoleta Grosu MDr. Nicoleta Grosu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

La orice lucrare (pe schelet metalic) se poate schimba culoarea... dar numai in laborator.

www.drgrosu.ro
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mitica (acum 11 ani)

Am de proba o lucrare de portelan, sus 12 elemente si jos 13. Inainte de lucrare muscatura mea era cap la cap. Acum dintii de sus vin putin peste cei de jos si ma deranjeaza mult la mestecat. Este normal? VA disparea acest inconvenient cu timpul?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Giulia (acum 9 ani)

Buna ziua. In urma cu 5 zile mi s-a fixat provizoriu o coronita din portelan la un premolar
Astazi am mers la medicul stomatolog pentru a mi-o fixa definitiv, numai ca nu a mai fost posibil sa mi-o mai scoata. Dupa mai multe incercari, a inceput sa ma doara, insa nici chip sa se miste macar. Mi s-a spus sa revin dupa doua saptamani, timp in care pasta aceea cu care a fost fixata provizoriu, va fi dizolvata de saliva
Va rog sa imi spuneti de ce s-a fixat atat de tare, de asemenea daca faptul ca se intarzie cimentarea definitiva poate sa duca la aparitia unor complicatii si ce anume ar trebui sa fac eu in acest timp, ca sa se desprinda si sa iasa mai repede. Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cristina (acum 8 ani)

Nu inteleg dc medici stomatologi se gandesc doar la câștig si nu se gândesc la p***a reputatie care si-o va capătă in urma unor înșelăciuni ,dacă omul plătește prețul unei lucrări din porțelan dc primește altă lucrare in schimb, jaful,nesimtirea,lacomia nu vor disparea din creierul medicilor români,nu generalizez,dar 99,9 %sunt medici fără Dumnezeu,uită că si ei sunt oameni si cel de sus nu uită si nici nu iartă hotia chiar dacă pacientul după o vreme iartă,dar nu uita si ulterior face reclama medicului pe masura lucrării

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: