Carii la patru ani jumate raspuns medic

Dantura copiilor
Intrebare postata de [email protected] cu 14 ani in urma

Buna.Numele meu este Ion si am o fetita pe care o cheama Carla in varsta de 4 ani jumate.de mai bine de o jumatate de an ia aparut carii la masele si dintisori,a avut chiar abces la o maseluta cu toate ca se spala pe dintisori de la 2 ani jumate,consuma zilnic lactate,preponderent iaurturi naturale iar cu dulciurile nu se impaca asa de bine.Am un prieten stomatolog la care am fost cu ea si mi-a spus ca nu prea gaseste explicatie,analizele i le-am facut anul trecut si au iesit bune.are cineva vreo explicatie?Multumesc mult

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

[email protected] (acum 14 ani)

AS VREA NISTE RASPUNSURI DACA SE POATE

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

daniela597132104 (acum 14 ani)

buna.ma numesc Daniela eu cred ca nu are nicio legatura iaurturile lactate si toate cele recomandate de medici .Baietelul meu are 7 ani si se spala pe dinti cu pasta de dinti de cea mai buna marca,deasemenea folosim ata dentara si apa de gura tot de marca ,dar degeaba cariile tot exista ,am citit ca problemele de dantura se mostenesc.Sfatul meu este sa mergi la un specialist dar sa fie ptr copii.Va doresc multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihai valentin (acum 13 ani)

Buna ziua
Am un copil de 2 ani si 3 luni...are proble mari cu dintii in sensul ca deja au fost tratati si tot se rup. Am intrebat stomatologul specializat pe copii de aceasta varsta cauza si ni s-a spus ca din cauza alimentatei. Sincer eu cred ca e destul de ciudat ac***a in vedere ca alimentatia a fost destul de controlata. Nu a folosit biberonul niciodata si laptele a fost numai de la san. Nu spune nimeni exact ce alimentatiee daunatoare si care ar trebuie folosita in aceste cazuri. Analizele toate au iesit ok.S-a facut zilnic igiena orala si degeaba.
Ideea e ca lui ii se tot rup dintii si suntem destul de ingrijorati. Ne intrebam ce vom face pana la 7 ani cand practic ar trebui sa i se schibe dantura.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: