Buna ziua raspuns medic

Dantura copiilor
Intrebare postata de vicki cu 13 ani in urma

Fetita mea Natalie, in varsta de 1 an si 9 luni are doar 5 dintisori, respectiv 2 incisivi centrali sus, 2 jos si inca 1 sus. Ce se intampla? Nu i-au iesit canini, nu molari..
Au un ritm de crestere foarte lent, un incisiv nu-i sparge de vreo 2 luni, insa el este acolo se vede clar dar nimic. Sunt un pic ingrijorata, cu toata ca medicul pediatru mi-a spus ca nu-i o problema. O sa fie mai dureros pentru ea, ac***a in vedere ca se apropie de 2 ani?
Multumesc mult.
Victorita Stanescu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (11)

Ionescu (acum 13 ani)

Cei mai multi copii din ziua de azi au metabolismul calciului foarte dereglat din cauza alimentatiei putin sanatoase cu lipsa cronica de siliciu organic (din cereale integrale) cat si din cauza greselilor mamelor de a da/lua lapte praf , tablete cu "vitamina D"(de fapt un hormon), tablete de calciu anorganic sau de acid folic si care TOATE deregleaza calciul ionic (deci la nivel de celula), un lucru ESENTIAL pt. o dezvoltare normala si sanatoasa.

De aceea copii din ziua de azi au si atatea probleme, in special cu lucrurile legate de crestere, dinti, sistemul osos, etc.

Singurele remedii eficiente de reglare si prescrie de medici le gasiti in medicina homeopata.
Mergeti la un medic homeopat cu experienta care practica homeopatia clasica si puteti rezolva, pe langa altele, si aceste probleme cu iesitul dintilor.

De unde sa poata corpul sa impinga dintii afara cand calciul din care se formeaza dintii nu se metabolizeaza deloc din ce mananca copilul ? Degeaba ii umpleti si intestinele cu
calciu anorganic caci acestea nu ajung in celula si nici lipsa nu este problema, ci asimilarea sau metabolismzl lui in celula.

Nu-l mai credeti deci pe medicul pediatru ci numai ceea ce simti dvaostra. Nu degeaba se vorbeste de
instinctul de mama. Ascultati de el.
Faptul ca scrieti aici arata ca nu l-ati crezut si bine a-ti facut. Dansul nu este in masura sa ajute copilul la aceste probleme daca nu cunoaste homeopatia si majoritatea pediatrilor nici nu cunosc aceste simptome ca fiind simptomele unei afectiuni.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vicki (acum 13 ani)

Multumesc. Sunt atenta la alimentatia copilului, mananca fructe, legume insa nu-i pot da alimente care nu le accepta. Puteti sa-mi recomandati un medic homeopat cu experienta?
Multumesc inca o data

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionescu (acum 13 ani)

In ce oras ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Carpe Diem (acum 13 ani)

Pt a primi raspunsuri avizate va sugerez pt linistea dvs sa vizitati un medic stomatolog , desi medicul pediatru este cel care deja v-a dat un raspuns avizat. Pt o intrebare asemanatoare s-a postat raspuns avizat dat de un medic al site-ului ( a caror raspunsuri apar in chenar rosu, si puteti cu un simplu clik sa vedeti studiile si activitatea acestora reala), cautati la intrebarile din rubrica.

individul de mai sus prescrie remedii homeopate ca pe niste panacee universale, cat despre studii si activitate medicala nu le prezinta nicaieri nici macar cand ii sunt cerute de cei pe care ii sfatuieste.

o mamica

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 13 ani)

Din ce a postat mai sus acest "dr.ionescu",cred ca devine un pericol...............Auzi !" bine face o mamica, ca nu asculta sfatul medicului pediatru ". Cred ca ar trebui sa cerem si parerea administratorului acestu-i forum. Eu sunt de parere ca, aceasta posibilitate pe care o are oricine sa intre pe forum, fara a fi inregistrat ,nu este ok si ar trebui sa se revina la forma initiala.........

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Acest individ ESTE un pericol de ceva timp. Eu am scris deja administratorului si poate daca suntem mai multi, se va face ceva. Acest om trebuie deferit justitiei sau daca nu, macar banat de pe site. Eu sunt dispusa sa imi fac cont daca se interzice accesul utilizatorilor nelogati. Cred ca ar fi o idee buna aceasta interdictie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Carpe Diem (acum 13 ani)

Am scris si eu Echipei Sfatul medicului. Sa vedem .....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Pentru Vicki, Bună ziua,
Aveţi dreptate să fiţi îngrijorată de ritmul de apariţie şi de creştere al din fetiţei d-vs în vârstă de 1 an si 9 luni ( care are numai 5 dinţisori de lapte.
La vârsta de 12 -- 14 luni ar trebui să aibă cei 8 incisivi , la 1 an si jumătate primii premolari,între 1 an si jumătate şi 2 ani caninii ;( ca principiu ) .
Întârzierea erupţiei dentare este atribuită tulburărilor metabolismului fosfo - calcic determinat de variaţi factori inclusiv factorul endocrin. Mai frecvent rahitismul, tulburările de nutriţie şi de crestere , mixedemul,( nu trebuie să vă alarmaţi , dar sunt dator să vă răspund cât mai complet ) apoi să fie văzut si de un medic stomatolog .care are pregătire , în adevăr ,în acest domeniu.
Cu sănătate Dr. Emil Otesteanu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Dantura copiilor.

vicki (acum 13 ani)

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri. Maine merg la stomatolog si analize.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gabriela (acum 13 ani)

pentru vicki , si fetita mea are accesi problema , la analize nu ia iesit nimic , te rog daca gasesti un dentist pediatru scrie numele lui , multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vicki (acum 13 ani)

Ptr. Gabriela.
Am fost cu fetita la stomatolog pedodont si m-a asigurat ca nu-i nici o problema.
Asa cum un copil merge mai devreme, altul mai tarziu, asa se intampla si cu dintisorii.
Problema era, atunci cand nu avea nici un dinte.
Puteti sa mergeti la Clinica Medlife, la Dr Baba Raluca sa va vada copilasul.
Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: