Abces dentar

Dantura copiilor
Intrebare postata de ont cu 9 ani in urma

Buna ziua. Numele meu este Sinziana si am o fetita de 2 ani. in urma cu 6 luni a facut primul abces dentar la un dinte din fata. Am tratat-o cu Augumentin si i s-a facut incizie pentru a-i scoate puroiul, dar im urma cu 1 luna a facut iar dar la un alt dinte. I-am dat iar Augumentin pentru ca a facut febra si medicul a zis sa nu ii faca iar incizie pana mai face iar abces(sa speram ca nu o sa mai faca) , dar de ceva timp a inceput sa ii miroase gurita. Nu are nimic daca sta acolo puroiul? O spal pe dinti regulat cu pasta de dinti fara fluor si ii dau cu glicerina boraxata. nu se poate sa ii sigileze ceilalti care inca nu sunt afectati?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Dr. Adriana Gargarici MDr. Adriana Gargarici este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Buna ziua,
Aparitia abceselor pe dintii din fata se poate datora unor carii de biberon ce au ajuns pana la nerv. Simpla incizie a abcesului nu indeparteaza, deci, cauza si nu rezolva situatia. Va trebui drenat puroiul si prin dinte.
Sigilarile se pot face pe molari (maselute) daca nu sunt afectati de carie.
Consultati un medic pedodont (de copii).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Dantura copiilor.

ont (acum 9 ani)

Vreau sa specific ca am alaptat-o pana la varsta de 2 ani.Ea nu a baut lapte cu biberonul. multumesc pt raspuns. :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: