Copil agitat raspuns medic

Cresterea si dezvoltarea copiilor
Intrebare postata de sarmis cu 9 ani in urma

Am un baietel de 3 ani si 2 luni. Este un copil foarte energic de mic a fost asa, mai precis de la 1 an si pe zi ce trece devine tot mai energic, agitat ca sa zic asa. Nu ma inteleg deloc cu el, cu bataia nu merge, de explicat nici atat si cu pedeapsa la fel. Face numai ce vrea, nici de mancat nu-i arde, nu are stare da din maini din picioare, la plimbare cand mergem din 2,3 ore cat stam in parc fuge tot timpul, nu sta 1 minut pe banca. E neatent, nu stie ce este pericol si multe altele. Va rog sa-mi dati un sfat, daca e cazul sa merg cu el la doctor. Multumesc!

Ceea este scris mai sus este relatarea unei mamici>in linii mari se incadreaza si piticul meu(are 3 ani si 6 luni ) tot pe acolo.Cu diferenta ca alterneaza zilele in care maninca cu cele in care nu maninca.De mult timp nu mai doarme dupa amiaza.M-am gandit ca poate putinul dulce care il primeste din cind in cind il face asa agitat si activ.Practic nu are stare deloc,nu este atent.Si din hiperactivitate poate trece si in agresivitate.Mai toata generatia lor vad ca sunt extrem de activi.....Sunt solutii pentru ai mai "calma" ,linisti...??

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Dr. Tamara Marcovici MDr. Tamara Marcovici este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Buna ziua. As dori niste informatii despre somnul de noapte al copilului: durata, ora de culcare/trezire, daca somnul este linistit sau agitat/intrerupt, daca micutul sforaie, etc. Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Cresterea si dezvoltarea copiilor.

pojar gabi (acum 8 ani)

Mergeti cu el la psiholog posibil sa aiba TSA nu amanati.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Apostoiu Mihaela (acum 8 ani)

La fel patesc si eu cu fetita mea are 3 ani si doua luni,nu are stare nici 5 secunde,e atat de repezita ce n-am vazut,nervoasa,tipa,tranteste,buseste.Am tot zis ca nu are minte,ca e mica,dar e din ce mai groaznica,te zapaceste.Si in parc cand mergem sa te ti,fuge din mana nu are treaba daca ii spui ca o lasi singura,chiar nu stiu cum sa o scot din starea asta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anonimo (acum 8 ani)

Buna ziua. Am.un baietel de 2 ani si 6 l'uni.
De Mic a fost alintat, rasfatat, iar eu mereu mandi si am.incercat sa il educ...sa il invat ca nu e bine, ca nu ass....Iar bunica il lasa sa fava c'è wu nu ii dadeama voie....si daca eu ziceam nu ea venea sa de.a in.mine k copilu face....in gluma dar acum copilu ni stie de nici un Dumnezeu.
Il pot pedepsi, lasa sa plang , sa ii zic k plec...nimic nu functioneaza cu el.este agitat 5 nervoso, plange toata ziua farà motiv, arunca tot, daca nu reuseste sa faca ceva se bate, plange. ..daca vrei sa il ajuti face si mai rau , nu ai voie sa il atingi, e incredibili, te dispera. Noaptea doarme, uneori mai sforarie, are nasu infundat mai mereu, ziua doarme. ..logic cu plans si Noaptea la fel ca el nu a intales ca are un program, ptr ca mama mea il da peste cap cand eu nu sunt...ex eu il xulc la 22,22:30 iar mama la miezul noptii, daca ia ni are somn....e cazu sa il duc la un doctor?
Nu are posta de mancare si nici nu a mai crescut in ultimu an...un sfat va rog!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: