Postinor 2

Contraceptie
Intrebare postata de Victor66 cu 16 ani in urma

Buna am folosit aceasta pastila de a 2-a zi .. si din cate stiu trebuie sa imi vina menstruatie in cateva zile , stie cineva care este intervalul in care acesta trebuie sa vina ?pentru ca au trecut deja 5 zile si nu a venit iar prima data a venit dupa 3 zile ...Va rog cat mai multe informatii sunt ingrijorata!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (13)

andreea-georgiana (acum 16 ani)

buna nu te ingrijora si eu am patit la fel o sati vina ciclu e o deregrare stai linistita

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Berar (acum 16 ani)

acea menstruatie care ti-a venit la 3 zile.. arata reactia adversa a medicamentului
nu te nelinisti. menstruatia iti va veni garantat daca ai administrat medicamentul in 72 de ore de la contact. o sa iti vina normal

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria31790016 (acum 16 ani)

am mai folosit si eu acum 1an jumate si mi-a veni ciclul la o saptamana.Acum o sapt l-am incercat iar si vad ca nu mi-a mai venit ciclul.Deci cred ca nu nici o problema.
Atentie insa ca nu trebuie sa folosesti prea des aceste pastile (sunt si scumpe)pt ca nu sunt indicate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gheorghe246 (acum 16 ani)

Buna! Am luat si eu o data Postinor pe un fond de retinere de ciclu (nu mai avusesem de peste 50 de zile menstruatie). Sangerarea aceea de privatie a aparut la o saptamana, apoi nu am mai avut ciclu 3 sau 4 luni. Stie cineva? S-a blocat ovulatia de a venit asa de tarziu menstruatia propriu-zisa? E posibil ca ciclul in cadrul caruia am luat pastila, dat fiind ca a fost asa lung, sa fi fost anovulator?
Multumesc celor care raspund

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

florin17563082 (acum 16 ani)

fa un test de sarcina numai astepta si eu am luat mi-a venit dupa o saptamana nu-i problema

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

violeta6097418 (acum 16 ani)

vb neaparat cu un ginecolog, iar daca nu-ti vine in cateva zile, fa-ti un test de sarcina.
Si...pilula contraceptiva de a doua zi e o masura de urgenta, poate avea multe efecte negative daca tot repeti figura...
Daca nu s-a fecundat vreun ovul, forteaza organismul inutil; daca s-a fecundat - e tot un fel de avort, dar mai putin dureros...
O sarcina de o zi, chiar daca nu o simtim, chiar daca nu stim de ea, e tot o sarcina...
Prezervativul sau contraceptivele obisnuite sunt de preferat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

margareta11103425 (acum 15 ani)

buna, am si eu o pb. pe 5 mai ni sa rupt prezervativul si am luat dupa 15 ore postinor2 respectand instructiunile. mi-a venit menstruatia aceea care trebuia sa apara , dupa 6 zile si a durat km 4-5 zile. am facut si un test de sarcina peste o saptamana care a iesit negativ. acum suntem in 4 si ar fi trecut o luna de atunci, menstruatia viitoare o calculez de la menstruatia aceea "falsa"pe care o provoaca postinorul ? sau de la cea de dinainte?
eventual astept sa vad daca vine inca o saptamana si mai fac un test daca nu. sunt cu sufletul gura.
credeti ca sunt sanse sa fi ramas?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Samira (acum 12 ani)

Nu lua Postinor-2 daca suferi de anxietate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Flo (acum 11 ani)

am nevoie de un rapsuns, am avut un contact sexual protejat dar la scurt timp dupa ce a scos prezervativul continutul a disparut si tindem sa credem ca pe cearceaf, este posibil sa ma fi atins cu zona intima de cearceaf, asta s-a intamplat duminica dimineata iar azi(luni 13.08.2012) am luat pastila de a 2-a zi la indemnul lui pt a fi sigur, exista o posibilitate sa se intample ceva? eu am avut ultima menstruatie pe 22 iulie si ar trebui sa imi vina acum pe 20, e posibil sa imi deregleze menstruatia? exista vreo panica ceva? astept raspuns va rog, sunt cam speriata, el m-a speriat mai mult

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

utza (acum 10 ani)

am luat postinor si imediat am inceput sa imi simt sanii foarte tari si durerosi iar eu nu am sangerat.Este normal?In urma cu 4 ani am facut sex cu prezervativul si s-a rupt si toata sperma a curs in interiorul vaginului.Am luat postinor la 3 ore dupa contactul sexual si apoi la 12 ore dupa prima pastila si tot am ramas insarcinata.Ghinionul ghinionului.Oare este posibil k acest medicament sa nu isi faca efectul la mine?..imi este foarte teama sa nu fi ramas insarcinata akm.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreea (acum 9 ani)

va rog sa-mi spuneti acum o zi am avut un contact sexual neprotejat am administrat postinor-2 iar la aprox.doua ore am avut un alt contact sexual cu prezervativul sa rupt dar a ejaculat pe mine am administrat la 12 ore a doua pastila.sunt foarte speriata credeti ca as putea fi insarcinata? astept rasp.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

kjjk (acum 9 ani)

Buna vreau si eu ajutor urgent sunt f panicata. Ieri la ora 2 am avut contact sexual si a ejacuat direct in mine la ora 4 am luat postinor si azinoapte la 4. E prima oara cand folosesc aceste pastile. Este vriun risc sa raman insarcinata?????

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pop monallissa andreea (acum 8 ani)

Buna dimineata nu exista nici un risc sa ramai insarcinata daca pastila de a doua zi este administrata in cel putin 12 ore, dar atentie aceasta pastila este extrem de periculoasa si mare grija pt ca nu este o jucarie sa te joci cu organismul! Grija mare

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: