Omiterea a doua pilule contraceptive si cilcu in timpul blisterului

Contraceptie
Intrebare postata de CristinaB cu 14 ani in urma

Sunt usor nedumerita in ceea ce priveste starea mea actulala in timpul administrarii piluleleor contraceptive yasmine. mentionez ca iau yasmine de un an. In timpul acestui blister pe care de altfel, l-am terminat aseara, aseara a fost ultima pilula, am omis inh timpul celei de-a doua saptamana 2 pilule si anume, pilula de joi si cea de vineri, le-am luat atunci cand mi-am amintit pe amandoua odata, asa cum scrie in prospect. Mi s-a mai intamplat asta, intr-adevar nu cu doua pilule dar am citit prospectul si am actionat intocmai. La o zi dupa ce am luat cele doua pilule, mi-a venit menstruatia, nu am intrerupt adiministrarea pentru ca am crezut ca e doar o sangerare si am continuat sa iau pastilutele. Ei bine, problema mea acum este ca am si in momentul asta, adica dupa 10 zile, menstruatie. Nu s-a oprit deloc iar eu am continuat sa iau pastile pana am terminat blisterul.
Intrebarea mea este, ce fac acum, fac pauza de 7 zile intre blistere sau incep un alt blister fara pauza? Si inca o intrebare, exista posibilitatea sa fi ramas insarcinata chiar daca eu in zilele respective cand am omis sa iau pastilele nu am avut contact sexual?
Va multuumesc anticipat si astept un raspuns.
Cristina

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (13)

ionica (acum 14 ani)

Daca ai menstruatie de 10 zile, bine ar fi sa mergi la un control ginecologic, in ce priveste sarcina, nu cred ca ai ramas insarcinata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

irina (acum 14 ani)

Nu ai cum sa ramai insarcinata daca nu ai avut contact sexual.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simona (acum 14 ani)

Pt ca ai uitat 2 pastile ai provocat o dereglare, nu trebuia sa le mai administrezi pe cele 2

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

wyolett (acum 14 ani)

Cred ca depinde de pilule, dar in general nu se mai face pauza in cazuri ca al tau...tu deja ai menstruatie, nu mai ai de ce sa faci pauza. Incepe urmatorul blister....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

CristinaB (acum 14 ani)

Va multumesc pentru sfaturi :)
Da, stiu ca nu ar mai fi trebuit sa iau pastilute cand a inceput menstruatia dar m-am gandit ca e doar o scurgere, de asta am si continuat sa le iau.
Cand am vazut ca de fapt e ciclu menstrual in toata regula, am zis, OK, o sa se opreasca dar de unde? continua...
Acuma eu ma gandesc ca poate nu s-a oprit din cauza faptului ca am continuat sa iau pastilele si la fel ma gandesc ca daca nu fac pauza o sa continue, chiar nu stiu ce sa fac.
Stiu, tre sa ma duc la medic :D Numai ca in urmatoarele zile chiar nu pot ajunge.
La mesajul acesta ar trebui sa-mi raspunda si un medic, nu?
Asa am inteles... sper ca o sa-mi raspunda si un medic pana deseara pentru ca deseara ar trebui sa continuu cu pastilute sau sa fac pauza...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sheila (acum 14 ani)

Daca menstruatia nu s-a oprit de 10 zile ar trebui sa intrerupi pastilele, chiar sa faci o pauza de o luna timp in care vei ajunge la medic.
Daca totusi sangerarea nu inceteaza mergi de urgenta la medic.
Ai grija ce faci.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

CristinaB (acum 14 ani)

La fel mi s-antamplat cand am luat Marvelon 21, pilule prescrise de un medic ginecolog, am avut menstruatie tot timpul blisterului, adica o luna. Bine, in cazul ala, a fost prima incercare, prima luna, primele pilule... Am fost la medic si i-am zis iar sfatul medicului a fost sa continuu sa iau pastile pana se termina blisterul ca sunt normale astfel de dereglari.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 14 ani)

pt A-TI RASPUNDE UN MEDIC, CRED CA TREBUIE SA SCRII IN ALTA PARTE. Cred ca aici este un forum pt discutii, sfaturi, care nu trebuie luate neaparat in seama. sanatate!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sheila (acum 14 ani)

Nu inteleg de ce medicii considera normale aceste reactii adverse.Eu folosesc de 4 ani Ac le-am schimbat de doua ori si nu am avut niciodata reactii adverse.
Sa sangerezi o perioada atat de lunga nu cred ca e f bine pt organism

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

CristinaB (acum 14 ani)

Deci, sa inteleg... Am scris eu unde nu trebuia, adica, asta e un forum de discutii fara interventia medicilor? Sau am fost eu o norocoasa ca mesajul meu a fost trecut cu vederea? Am vazut ca un medic raspunde in max 48 de ore de la listarea mesajelor... de cand am scris eu au trecut, sa ma gandesc, 2 saptamani aproximativ...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simona (acum 14 ani)

Ai incurcat putin treburile medicii raspund in maxim 48 de ore la fisele medicale nu pe forum eu nu am vazut unde sa scrie asta.
Daca vei completa o fisa medicala acolo sigur vei primi raspunsul unui medic

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

CristinaB (acum 14 ani)

Ok, eu nu am exculs posibilitatea ca am scris eu unde nu trebuia. Am intrebat ca sa ma lamuresc... Dar, ce e scris in susul paginii, adica asta : "La intrebarile de pe forumul Metode contraceptive vor raspunde medicii:
Dr. Munteanu Loredana , Dr. Serban Stanculet", ce semnifica?!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Simona (acum 14 ani)

Asta am vazut, am observat ca la unele intrebari au raspuns dar presupun ca nu sunt platiti si nu isi dau prea mult interesul, asa ca alegerea e tot o fisa medicala

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: