Insarcinata cu anticonceptionale

Contraceptie Sindromul foamei
Intrebare postata de deutza26 cu 13 ani in urma

In urma cu2 luni .am inceput sa iau anticonceptionale yasmine.Acum 2 zile acuzam toate simptomele unei femei insarcinate , mi-am facut 2 teste , ambele pozitive.Am mers si am facut un ecograf unde mi s-a spus ca am 5 sapt.Mentionez ca pastilele le-am luat in fiecare zi , singura problema este ca prima pilula am luat-o in a treia zi de menstuatie si nu in prima cum ar fi trebuit.Sa fie acesta motivul pt.care am ramas insarcinata cu anticonceptionale?Ce efect pot avea aceste anticonceptionale asupra fatului ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (28)

Iuli (acum 13 ani)

Nu stiu daca aceasta este cauza din care au ramas gravida. Asa ti-a zis medicul sa le iei? Daca da atunci nu aceasta este. In principiu nu au efecte negative asupra fatului, insa gandeste-te bine la ce ai facut in aceste 2 luni. Daca ai fumat, baut alcool, luat medicamente, acelea pot cauza malformatii fetale. Consulta-te serios cu medicul tau daca iei in considerare pastrarea sarcinii.
In alta ordine de idei, eu recomand intotdeauna, fara exceptie, prezervativul, tocmai pentru ca pe AC nu te poti baza intotdeauna. Daca ai luat antibiotice sau ai mancat grapefruit, daca ai baut ceai de sunatoare sau nu le-ai luat la ora fixa, efectul lor se poate diminua sau anula. De aceea prezervativul este sfant.

Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

deutza26 (acum 13 ani)

Nu mi-a spus medicul sa le iau in a treia zi , ci din diverse motive am uitat complet sa ajung la farmacie si de aceea le-am luat in cea de -a treiazi.E adevarat sunt fumatoare , ma intreb daca acesta e adevaratul motiv pt.care am ramas insarcinata cu anticonceptionale?Ieri am facut 5 sapt. , am incercat sa reduc tigarile si acum fumez cu filtru targuard pt.a retine nicotina.Nu am doua luni ,am doar 5 sapt. in care doar de revelion am baut 2 cani de vin fiert cu scortisoara la munte si un pahar de sampanie.Noroc ca nu sunt consumatoare de alcool.Insa m-am urcat pe ski-uri la munte si am luat cateva cazaturi insa nu m-am lovit la burtica.
Nu am fost pana acum la medic , doar la ecograf , insa vroiam sa te intreb : cafea pot bea dimineata ?
Multumesc frumos

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Tigari, alcool, cafea, cola, medicamente, NU AI VOIE NIMIC!! Si gandeste-te bine daca il pastrezi fiind fumatoare si cu antecedentul de vin, sampanie si ski. Oricum fa toate testele, nu te da in laturi de la nimic, sa nu cumva sa aiba vreo malformatie... Banuiesc ca vrei un copil sanatos.

Succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

P.s: cafea decofeinizata cred ca ai voie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

deutza26 (acum 13 ani)

Multumesc Iuli , pentru sfaturi.Azi am fost si mi-am luat cafea decofeinizata , pe bebe nu stiu sigur daca o sa il pastrez , din cate a discutat cu tatal lui , nu si-l doreste.Am mers mereu pe ideea faptului ca un copil are nevoie de ambii parinti langa el , cu toate ca puiul care ia viata in mine imi da putere sa fiu atat mama cat si tata.Timp ca sa se razgandeasca mai este , pana la urma chiar daca decizia finala imi apartine in totalitate , trebuia sa il anunt si pe el , nu era corect ca el sa nu stie.
Poate ca nu este pregatit pentru asta , nu stiu ce sa cred.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iasmina (acum 13 ani)

deutza26...ai grija ca sa pe mai tarziu decizia ce o iei acum sa nu te afecteze ..probabil ca peste un an doi sau trei te vei gandi oare ce era fata sau baiat ..acum ar fi fost mare ...nu cred ca este o crima sa iti cresti singura copilul sunt multe femei ce isi cresc copii singure mai greu dar cu ajutorul lui Dumnezeu vei reusi ...gandestete bine...ce barbat ai langa tine? :) probabil ca acel barbat nu merita nici sa fie privit...gandestete ca acel copilas din burta ta nu a cerut sa vina ..desi spui ca ai 5 saptamani el e un sufletel in burtica ta nu ai idee ce bucurie si ce senzatie vei avea atunci cand o sal strangi in brate ..o sa uiti de toate relele ...asa ca mai gandestete si nu te pripi ..cauta te rog pe acel server care sunt multe video de toate yout.... sti tu nu stiu daca am voie sa las aici vreun link ..cauta asa .. (avort-scrisoare catre mama)sau (tipatul mut-poezie despre avort)..poate te ajuta cu ceva ..sper sa te razgandesti ..nu stiu ce sa zic ..stiu doar ca femeile ce avorteaza nu se deosebesc cu nimik de un criminal ...bine cam astea au fost cuvintele mele sper sa fi bine ..o zi buna. ..niciodata nu suntem pregatiti pt a avea un copil dar trebuie sa luptam atunci cand ei vin cu sau fara voia noastra ..ei nu au cerut nimik .sper sa te razgandesti

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

deutza26 (acum 13 ani)

Il doresc din toata inima mea , insa am un job care este foarte bine platit si in conditiile in care l-as pastra pe bebe nu m-ar ajuta nimeni sa il cresc .As fi nevoita sa renunt la job si atunci ce i-as putea oferi copilului meu ?
Cum i-as putea explica faptul ca tati lui nu l-a dorit si ca nu este langa noi din cauza altei relatii ??
E destul de dureros pt.mine sunt cu psihicul la pamant .
Sper ca D zeu sa ma ajute si sa iau cea mai buna decizie.
Iti multumesc pt. incurajari.
Te pup

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nirolf (acum 13 ani)

Gandeste-te, vezi cate mame regreta ca au dat viata copiilor lor si cate femei regreta ca au avortat? Poate si asta sa te ajute sa iei o decizie.
Iuli are dreptate, as mai putea adauga ca AC pot avea chiar si efecte negative asupra corpului, sindrom polichistic, disfunctii hormonale si altele, care sunt cam prea usor ascunse, si medicii le prescriu cu prea multa usurinta.
Alcoolul, tutunul, cafeaua si altele, toate pot avea un efect nociv, dar faptul ca ai consumat pana acuma nu inseamna neaparat ca nu vei putea avea un copil sanatos, vezi asta si la altele, dar ar trebui sa te feresti cat mai mult de acestea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Carpe Diem (acum 13 ani)

Daca iti doresti copilul pastreaza-l , oricat de greu iti va fi sa il cresti singura, chiar daca tatal lui nu il vrea. Multi barbati dupa ce isi vad puiul devin cele mai blande '' pisicute". Daca iti doresti copilul si vei avorta vei suferi toata viata. Poate ar fi bine sa iei legatura cu cei de la provita, intra pe site-ul lor si discuta cu ei ( www.provita.ro). Sunt foarte putine femeile care au avortat si nu sufera de sindromul post avort, e o boala grea care poate sa se declanseze in ziua avortului sau peste 20 de ani, e o boala a sufletului pe care nici macar un medic nu o poate vindeca, uneori mai ajuta un duhovnic bun, dar nimic nu te vindeca! ai un job , ai dreptul la un an de concediu de crestere al copilului, timp in care nimeni nu are dreptul sa te concedieze, abia din al doilea an optional de crestere al copilului ( dupa noua lege) nu iti mai garanteaza nimeni locul de munca , insa cand bebe va avea un an vei putea sa-l dai la o cresa, trebuie sa te interesezi din timp intr-adevar pt a-l putea inscrie...... solutii vei gasi........... daca insa alegi sa-l ucizi te va urmari toata viata mai ales daca il vrei asa cum spui.

In alta ordine de idei, daca ai luat antibiotice in acest timp exista un risc de malformatie pt fat. Faptul ca esti fumatoare si ai baut 2 cani de vin nu va afecta fatul in sensul unei malformatii. Este adevarat ca trebuie sa discuti foarte deschis cu medicul care iti va urmari sarcina. Cafeaua este complet interzisa daca ai tensiune mare, daca ai tensiunea normala sau esti sub tensiune cafeua CHIAR este indicata ( nu mai mult de 2 cesti pe zi ). Eu am ramas insarcinata inainte de a ma lasa de fumat, sfatul medicului a fost sa nu ma las brusc( la mine fiind caz de iminenta de avort) ci sa reduc cat pot , mi-a spus ca pot fuma pana la 5 tigari pe zi desi nu e prea bine. Insa daca simt nevoia sa fumez sa o fac, un alt sfat pe care mi l-a dat a fost sa imi aprind tigara cand simt ca nu mai pot dar sa nu o fumez pe toata. Si eu am trecut de la Malboro rosu la kent 1 pt a scadea gramajul de substante toxice imi aprindeam tigara fumam cateva fumuri si o stingeam, am reusit sa ma las complet dupa ce am nascut. Bebe este sanatos si nu are nici o problema si nu mi-a fost nici macar odata racit. daca intri pe google si dai " fumatul in timpul sarcinii" vei vedea ca nimeni nu incurajeaza asta pt ca exista riscul de subgreutate a fatului, sau de nastere prematura ( eu am nascut exact in prima zi a celei de a 41 saptamani) un baiat de 3500 de grame si 52 cm lungime, perfect normal si ca greutate si ca dezvoltare. de asemenea s-a dovedit ca copiii proveniti din mame fumatoare au probleme respiratorii, probleme de genul astmului si bronsitei. Eu am fost norocoasa pana acum baietelul meu nu a avut nici o problema respiratorie, dupa cum spuneam nici macar o raceala si are un an. Insa baietelul sorei mele care nu a fumat niciodata a avut de la 3 luni diverse raceli si bronsita. Diferenta dintre noi a fost faptul ca sora mea nu a putut sa alapteze decat 3 saptamani. Banuiesc posibile argumente medicale insa nu pot sa ti le spun cu certitudine. Nu ma intelege gresit, nu incurajez fumatul mai ales in timpul sarcinii, insa daca reduci drastic si pericolele sunt minime. Adevarul este ca nicotina si substantele toxice din tigara trec prin placenta si ajung in corpul lui bebe, daca ai putea sa le lasi ar fi ideal, daca nu insa redu-le drastic. Ti-am spus experienta mea ca sa te ajute daca te gandesti sa intrerupi sarcina doar pt ca fumezi. Un bebe inseamna FERICIRE si IMPLINIRE oricat de greu ar parea! Nu e usor sa fi mama te asteapta: nopti nedormite, scutece murdare, schimbari hormonale in corpul tau, sani durerosi, spaima cand plansul lui e altul decat cel al foamei, INSA cuvantul MAMA rostit cu gingasie de puiutul tau, zambetul lui, linistea si fericirea de pe fata lui cand e in siguranta in bratele tale, cand iti tine degetul in manuta lui atat de mica, cand iti da primul pupic, cand incepe sa mearga de-a busila, cand reuseste sa deschida dulapul de haine si sa le arunce pe toate chicotind pe covor si tipand vesel sa-ti arate ce a facut el................
Iti doresc mult succes in ceea ce vei decide. Sper ca decizia pe care o vei lua sa-ti faca viata mai frumoasa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

deutza26 (acum 13 ani)

Dragele mele ,
Va multumesc pentru toate aceste cuvinte , va multumesc ca m-ati incurajat!
Azi am fost sa fac un ecograf 3 D , si surpriza : nu se vedea ca sarcina.Medicul m-a trimis sa fac analizele sangelui (HCG) si a doua surpriza sunt insarcinata!
Am mers cu rezultatul la medic si mi-a facut o a doua ecografie insa de data asta intravaginala.
Din nefericire , ma confrut cu o sarcina extrauterina.Din ce am citit pe internet , este destul de grav , nu stiu cum s-a intamplat , nu stiu daca anticonceptionalele sau tutunul au cauzat aceasta problema.Maine voi reface analizele sangelui si din cate am inteles de la medic daca nivelul nu creste exista posibilitatea ca sarcina s-a oprit din evolutie.A spus ca va trebui sa merg la Spitalul Municipal din Bucuresti , unde mi se va face un tratament cu metrotrexat pentru a stopa sarcina din evolutie.Mi-e teama pentru faptul ca am doar 25 de ani si din cate am citit dupa o extrauterina creste riscul infertilitatii.
Sper sa trec cat mai usor peste asta , va voi tine la curent cu starea sanatatii mele.
Pana atunci tin sa va multumesc ca mi-ati fost alaturi si mi-ati dat sfaturi de incurajare pentru o viitoare mami.Va doresc toata sanatatea din lume .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

geo (acum 13 ani)

mult noroc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iasmina (acum 13 ani)

sanatate si ai grija de tine..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

deutza26 (acum 13 ani)

Se pare ca embrionul este mort , nivelul HCG a scazut cu aproximativ 2000 de ieri si pana azi insa din pacate nu stiu cum se elimina acest embrion din trompa?
Aveti idee?
Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

deea (acum 13 ani)

nu stiu cum se elimina dar la 5 saptamani oricum nu este mare..
imi pare rau pentru tine, este probabil traumatizant, dar mai bine ca ai aflat acum caci daca se rupea trompa uterina puteai sa mori. sanse sa faci copii mai sunt, nu degeaba ai 2 trompe si oricum e probabil ca nici cea afectata sa nu fi fost afectata atat de rau.
moralul ridicat, nu e capat de lume! bine ca esti sanatoasa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 12 ani)

am luat anticonceptionale timp de 2ani si anu am ramas gravida dar in martie nu mia mai venit si cred ca sunt gravida .poate sa aiba fatul probleme?exista vreun risc la fat?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

deutza26 (acum 12 ani)

Ai intrerupt anticonceptionalele si ai ramas insarcinata ? Cel mai bine ar fi sa mergi sa iti iei un test de sarcina si apoi vei vedea daca esti sau nu .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sarcina (acum 11 ani)

Am facut un test de sarcina si mi-a aparut o linie rosie si una roz si am luat anticonceptionale.Ce sa fac in cazul in care sunt si am, luat pastilele?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ioana (acum 10 ani)

Am si eu o intrbare cred ca sunt insarcinata de doua zile ma simt foarte rau greturi ameteli sani durerosii daca am luat anti conceptinale o pastyla ce se poate intampla,?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ioana (acum 10 ani)

Astept un raspuns la adresa mentionata

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

melania (acum 10 ani)

iuli te contazic eu am fumat pe tot parcursul sarcinii am baut cafea si cola am avut multe accidente in timpul sarcini dar copilul meu nu are nimic . si nici la control medical sau ecograf nam fost mai mult de 2 ori am fost atunci cand am aflat de sarcina si 2 zile inainte sa nasc . copilul meu este sanatos tun.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2