Anticonceptionale!

Contraceptie
Intrebare postata de ellyza cu 12 ani in urma

Buna ziua, sunt elena si vreau sa ma lamuriti si pe mine in legatura cu o prblema, va rog din suflet si sa-mi raspundeti cat mai repede pentru ca sunt foarte ingrijorata. Eu iau anticonceptionale Yasmin de 4 luni merg pe a 5 a luna de caNd de iau, fara a le intrerupe si fara a uita vreo pastila, le iau in fiecare zi timp de 21 de zile la aceeasi ora. medicul mi le-a recomandat, si prima data cand le-am luat medicul ginecolog mi-a spus sa le iau din ziua a cincia de ciclu, asa am facut si am mers incontinuare. 21 de zile luat pastile si 7 zile pauza apoi din ziua a 8 le reiau…..acum urmeaza problema care ma ingrijoreaza. am terminat ciclul pe data 9 martie, iar pe data de 10 martie am luat prima pastila de Yasmin, desi in aceea zi mai mi-a curs ceva, dar f putin. iar ieri pe data de 12 am avut un contact sexual cu prietenul meu dar neprotejat si a mai si ejaculat in mine (si-a dat drumul in mine). deci dupa 3 zile de luat anticonceptionale si dupa ce am facut sex neprotejat si a mai si ejaculat in mine, exista sanse sa raman insarcinata?….eu am vb cu el si mi-a spus ca nu ar fi o problema…mai ales daca i-au anticoncep. dar va rog din suflet sa-mi rasp si sa ma lamuriti si pe mine, sau sa ma sfatuiti si sa-mi spuneti ce sa fac…va rog!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (9)

fulger (acum 12 ani)

stai linistita eu nu sunt medic dar iau si eu anticonceptionale de cativa ani daca nu uiti sa iei pastiluta nu se intampla nimic dar uneori se intampla sa ramai insarcinata si daca iei pastile dar foarte rar citeste prospectul de la pastile

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ellyza (acum 12 ani)

am inteles! multumesc mult pentru raspuns. am citit prospectul cred ca de "n"ori. si totusi am avut un gram de ingrijorare. si de aceea am simtit nevoia sa intreb.
eu nu am omis nicio pastila niciodata, le iau in fiecare zi la aceeasi ora, ora 12.
sper ca totul va fi bine :) multumesc inca odata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

wise_g1rl (acum 12 ani)

nu toate femeile sunt la fel dar eu asa am ramas insarcinata ,nu am omis niciodata o pastila si exact ca si tine dupa 4 zile am facut sex neprotejat apoi peste 3 saptamani testul mi-a iesit pozitiv,exista posibilitate ,deoarece nu stiu cate zile dupa anticonceptionale yasmin esti inca protejata ,yasmin sunt pastile foarte usoare dar niciodata nu trebuie sa le uiti pt ca au un grad de eficacitate foarte redus apoi ,spun pt ca si eu am luat la fel si mi-a zis si medicul ca daca le uit voi avea parte de rezultate placute sau neplacute deppinde cum vad eu rezultatul,eu zic sa iti faci un test

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ellyza (acum 12 ani)

voi face si eu un test. am inteles ca de obicei se face dupa 2 sau 3 saptamani de la actul sexual....dar anticonceptionalelle nu pot influenta rezultatul testului?
.....sau ar mai fi, atunci cand sunt in pauza de 7 zile si in cazul in care nu mi-ar veni, atunci ar si cazul sa ma ingrijorez, nu?
am mai intrebat si in stanga si in dreapta, si mi s-a spus ca as fi protejata de la prima pastila, dar acum ai si tu dreptate, depinde de organism...of ..efectiv , ma ingrijoreaza situatia pana peste cap.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

wise_g1rl (acum 12 ani)

da de la prima pastila esti protejata inca dar nu ai luat pastile inainte sa ai actul sexual si de aceea este bine totusi sa mai astepti si apoi sa faci un test de sarcina ,dar eu zic ca ar fi bine sa nu iei anticonceptionale mai ales acum cand nici nu esti sigura de rezultat,pt ca daca ar fi sa fi ramas insarcinata ,pastilele ar putea dauna fatului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ellyza (acum 12 ani)

ba da am luat anticonceptionale, inainte de actul sexual, eram la a treia pastila.
deci p data de 10 am luat prima pastila, in acea zi mai mi-a curs f putin. apoi p 11 am luat a doua pastila si pe data de 12 , cand am avut si contactul sexual neprotejat si a ejaculat in mine, atunci eram la a treia pastila de anticoncept....
eu nu le-am intrerupt..le-am luat incontinuare....si sunt deja la a 7 pastila....si voi continua sa le iau....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

fulger (acum 12 ani)

Draga ellyza ovulatia la femei este cu 10 zile inainte de inceperea menstruatiei ( in mod normal cand menstruatia este regulata ) asta este perioada de fertilitate tu ai avut contact sexual dupa perioada de menstruatie , teoretic nu ar trebui sa iti faci griji ! Dar pt linistea ta ( daca nu iti doresti un bebe ) sunt teste de sarcina cu rezultate 90 la suta sigure dupa 7 zile de la contact si nici nu costa mult! Oricum din cate scrii nu iti doresti un bebe asa ca poti ontinua sa iei pastilutele iar pt o intrerupere de sarcina este nevoie ca sarcina sa aiba macar 4 saptamani din cate stiu eu! Acum nu te poti baza dupa ce spune unul sau altul ci ceea ce spune un medic ginecolog!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ellyza (acum 12 ani)

am inteles. desigur ca momentan nu-mi doresc un bebe pentru ca sunt la facultate si am numai 21 de ani, nu as putea sa mai am si grija unui copil. de aceea m-AM si hotarat sa iau anticoncept ( prescrise de medic). voi face un test de sarcina abia dupa 2 saptm de la contactul sexual, asta ptr linistea mea....oricum voi lua si legatura cu medicul meu ginecolog pentru a ma lamuri. multumesc mult ptr sfat si ptr ca mi-ati raspuns. o zi buna!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

amma (acum 10 ani)

Am 47 de ani, am fibrom uterin, i-au anticonceptionale Karissa, a doua luna, nu am un ciclu regulat si in ziua a 10 dupa ciclu, si a cincea pilula am avut un contact neprotejat, exista risc de a ramane insarcinata?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: