Constipație?

Constipatie acuta
Intrebare postata de Emilia cu 10 luni in urma

Bunica mea in vârsta de 78 de ani este imobilizata și constipata de 2 luni jumate.Din păcate nu vrea la spital.Din câte am înțeles de pe internet s-ar putea sa fie vorba de tumoare la colon,obstrucție intestinală.Cum este posibil sa nu aibă scaun de doua luni jumate și sa nu aibă dureri.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului (acum 9 luni)

Buna ziua,
In cazul in care prezinta constipatie persistenta si nu a avut scaun de doua luni si jumatate, este important sa consulte un medic cat mai curand posibil. Deoarece constipatia prelungita poate fi un simptom al unor afectiuni grave, cum ar fi tumora la colon sau o obstructie intestinala, o evaluare medicala este necesara pentru a identifica cauza exacta.

Iti pot oferi cateva informatii generale despre constipatie si obstructia intestinala.

Constipatia poate avea multe cauze, inclusiv lipsa de fibre in alimentatie, consumul insuficient de lichide, sedentarismul si anumite medicamente. Cu toate acestea, daca constipatia persista timp indelungat si este insotita de alte simptome precum pierdere in greutate neintentionata, oboseala excesiva sau sangerari anale, poate fi necesara efectuarea unor investigatii suplimentare.

Obstructia intestinala poate fi cauzata de diferite afectiuni, printre care tumora la colon. Uneori, obstructia poate fi partiala si poate sa nu determine dureri severe initial. Cu toate acestea, in timp, simptomele pot deveni mai pronuntate, inclusiv dureri abdominale, balonare, greata si varsaturi.

Este important sa convingi bunica sa mearga la medic pentru o evaluare adecvata. Poti incerca sa discuti cu ea despre riscurile la care se expune prin amanarea vizitei medicale si despre importanta diagnosticarii precoce a unor eventuale afectiuni

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie
Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Tulburari-de-tranzit--diareea-si-constipatia-/constipatia-poate-indica-o-afectiune-gravai_16652

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Emilia (acum 9 luni)

Mulțumesc frumos pentru sfat! Nu o pot duce cu forța la medic,nu vrea.Da a slăbit foarte mult ,nu are dureri balonare sau greata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: