Diagnostic sincopa !? raspuns medic

Colesterol
Intrebare postata de mircea91 cu 13 ani in urma

Va rog mai multe detalii!!am 44 ani , m-am sculat din somn Iintre orele 18-19 dupa ce amj iesit de la toaleta fortandu-ma putin dupa actul mictiunii ,am ramas fara aer ,am apucat sa spun ca ma simt rau si am lesinat usor pe tocul usii cu horcaituri,dupa aproximativ20- 30 secunde mi-am revenit si tot spuneam ca nu am aer . am facut analizele de sange si colesterolul total a iesit 244 mg/dl, ldl 143,7mg/dl ,iar trigliceridele295,77 mg /dl. Ce pot face pt a nu se mai intampla , ma gandesc ca intr-o zi imi poate fi fatal . cu multumiri

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Dr. Lucian Lazarut MDr. Lucian Lazarut este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

cauzele sincopei sunt diverse iar atitudinea terapeutica diferita.
o varianta ar fi:
-sincopa vaso vagala sau o alta cauza
-tulburare paroxistica de ritm

colesterolul si trigliceridele nu sunt elemente de diagnostic. Aveti totusi factori de risc
Parerea mea este ca necesitati explorari cardiologice
Test Tilt si Holter monitor /24 h
Nu cautati sfaturi on line
Aveti nevoie de un cardiolog

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Colesterol.

Nutritionist Dr. A. Copcea MNutritionist Dr. A. Copcea este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Doar pentru a intari raspunsul dat de Dr. Lucian Lazarut, este nevoie de consult cardiologic. Nu exista o legatura intre dislipidemie si aceasta sincopa, dar si dislipidemia trebuie tratata, si sincopa investigata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Miha (acum 12 ani)

Va rog tare mult sa ma ajutați cu câteva informații legate de testul TILT. Prietenului meu i-a ieșit acest test pozitiv. Mai exact, ce înseamna acest lucru?

Multumesc frumos,
Miha!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: